Медреформа вкрай важлива! Чому нардепи Херсонщини не голосують?


10 июля 2017 года.

На початку червня у Верховній Раді відбувалося голосування за два законопроекти, які мали б дати старт медичній реформі. Той, що слугує дорожньою картою реформи, нардепи підтримали, а той що надає можливість оплачувати новий формат відносин між державою і пацієнтом - провалили. Активісти руху «Сильні громади» проаналізували, що змінить реформа в нашому житті і як за ці важливі законопроекти голосували депутати Херсонської області.

За останні десятиліття ми не пригадаємо жодної спроби державних службовців донести суть важливих рішень до громадян. Тож, коли Міністерство охорони здоров'я сьогодні проводить широку інформаційну кампанію із залученням громадськості, можна вже з впевненістю сказати, що це реформа - реформа, яка починається зі зміни світогляду. Але це не головне в медреформі, яку пропонує Уляна Супрун і її команда. Мабуть найголовніше, над чому зосереджена реформа - це побудова прозорих і чесних відносин між пацієнтом і державою, пацієнтом і лікарнею, лікарем і державою.

«Ми кажемо - досить брехати, що в нас безкоштовна медицина. Платить уся країна. І бреше одне одному теж вся країна. Зараз ми можемо це змінити - і це теж революція гідності в українській системі охорони здоров'я. Наші зусилля - це не заклики й не прохання до корупціонерів "дотримуватись високих моральних принципів". Ми запроваджуємо правила, які зроблять хабарництво нераціональним, а брехню - непотрібною», - зазначає Уляна Супрун.

Кожен повинен відповісти собі на питання, чи вигідно йому кожного разу після діагностики з жахом чекати на вирок лікаря, міркуючи про тисячі, які попросять у міській лікарні. Чи зручно і гідно шукати лікарів, які візьмуть менше, при цьому не маючи гарантії, що надана допомога спрацює.

Що змінить реформа?

У ситуації, коли необхідна невідкладна допомога, вам її нададуть безкоштовно! Бо за це вже заплачено з ваших податків. Чи знаєте ви, що в 2016 році одна сім'я сплатила до держави в основному у вигляді ПДВ, тобто кожного разу, коли ми щось купували в магазині, 4580 гривень. За розрахунками МОЗ, це б мало дати можливість цій родині лікуватися на 100 тисяч гривень в рік. Чи відчули ви це зараз? Ні. Тому, що сьогодні держава розраховується з лікарнями не за те, що особисто ви отримали допомогу, а за ліжка, які в цій лікарні є.

Принцип «гроші йдуть за пацієнтом» має все змінити. Національна служба здоров'я буде платити саме за лікування кожної людини. І це вигідно не тільки громадянам, а й лікарям. Спеціалісти, до яких вишиковуватимуться черги, будуть отримувати гідну зарплату. І не тільки на рівні стаціонарів, але й на первинному рівні. Бо за новими правилами громадянин має обрати собі сімейного лікаря і укласти з ним договір на обслуговування. Більше не буде такого, що ви маєте приходити тільки до свого дільничного лікаря, чи, обираючи лікаря, платити в кишеню. Така система має також стимулювати лікаря до навчання і покращення рівня своїх послуг. До речі, первинна допомога, тобто послуги сімейного лікаря, терапевта і педіатра теж гарантуються державою і будуть завжди безкоштовні.

Не за все держава зможе заплатити, може це не дуже хороша новина, і хтось мріяв, що Конституція колись спрацює, але це чесно. Закон, який пропонують підтримати в МОЗ, гарантує, що 15 вересня щороку публікуватиметься єдиний для всіх Державний гарантований пакет медичних послуг та лікарських засобів з детальним описом. У ньому буде зазначено, в яких випадках і скільки громадянин частково платить за лікування. Рівні права будуть надані всім, не залежно від соціального статусу. Згодом Супрун обіцяє розробити спеціальні Програми, за якими людина зможе отримати допомогу на лікування.
Але, на жаль, вся ця робота, яка б мала внести зміни до процесу лікування українців, поки що залишається незатребуваною. Депутати тільки ухвалили суть реформи, але не проголосували за закон, який змінить бюджетні відносини і дозволить новій системі працювати.

Із п'яти депутатів Верховної Ради, які представляють Херсонську область, тільки троє проголосували за обидва законопроекти, які стосуються медичної реформи - Олександр Співаковський, Вінник Іван, Негой Федір. При тому, що партія «БПП» на чолі з Президентом підтримали реформу, Сергій Хлань не голосував. Не голосував також Юрій Одарченко з партії «Батьківщина».

З голосування можна побачити, що реформування медичної галузі блокують на політичному рівні. Реформу відмовляються підтримати «Опозиційний блок», «Батьківщина», Радикальна партія Ляшка. Зміни в системі і покращення життя людей не дає політичних бонусів опозиції, тому закони не хочуть ухвалити якнайшвидше, а люди стають розмінною монетою. Поки нардепи лікуються в Європі, населення поступово вимирає від неможливості сплатити за ліки і відсутності обладнання і професійних лікарів.

Наступного пленарний тиждень, де депутати матимуть шанс прийняти усі необхідні законопроекти, які дадуть старт реформі, починається 12 липня. Якщо депутати не підтримають медичну реформу, то її старт перенесуть ще на два роки. Спитайте у свого депутата, чому він проти якісної медицини і чесних відносин між пацієнтом і лікарнею!


Анна Бокова «Сильні громади» спеціально для МОСТа

Теги: реформа
Новости по теме
Комментарии (0)

Новости