Маніпуляції з соціологією, бюджетом та чергова «катастрофа» в Криму: про що говорять херсонські політики і пишуть місцеві ЗМІ

Маніпуляції з соціологією, бюджетом та чергова «катастрофа» в Криму: про що говорять херсонські політики і пишуть місцеві ЗМІ
6 октября 2020 года.

В період кампанії місцевих виборів херсонський інфопростір наповнений матеріалами з ознаками політичної «джинси», а місцеві політики і медіа маніпулюють на чутливих темах. Про це свідчать результати тижневого моніторингу, проведеного аналітиком Проєкту INFOCRIME.

Протягом 28 вересня - 4 жовтня в місцевих ЗМІ проаналізовано 1481 повідомлення. із них (141) мають ознаки різних типів маніпуляцій. Переважно (88%) - це матеріалами з ознаками політичної «джинси» про активність кандидатів на посаду міського голови Херсона та інших політиків і партії.

Також ми зафіксували матеріали, які містять ознаки комерційної немаркованої реклами (10), маніпуляції, пов'язані із ситуацією довкола водозабезпечення Криму (2).

Зазначимо, що вперше за місяць, протягом якого ми аналізували медіа, на цьому тижні ми не зафіксували жодної фейкової новини.

Маніпуляції даними соціологічних опитувань

Минулого тижня у соцмережі Facebook та місцевих медіа ми зафіксували розповсюдження результатів соціологічного дослідження. В матеріалі йдеться про результати опитування, проведеного «Центром соціальних та економічних досліджень Південь», яким визначено рейтинг партій, що висунули списки кандидатів до Херсонської обласної ради.

На перший погляд, результати опитування громадської думки виглядають справжніми, тим більше, порівняти їх нема з чим. Але дві важливі деталі вказують на можливу недостовірність даних, отже вони можуть бути черговою маніпуляцією.

По-перше, «Центр соціальних та економічних досліджень Південь» не вказав замовника дослідження, що є порушенням Закону, адже Виборчий кодекс України закріплює обов'язок для дослідників публікувати інформацію про замовника опитування громадської думки.

А, по-друге, питання викликає сам «Центр соціальних та економічних досліджень Південь», який раніше не фігурував як виконавець опитувань. Це херсонська громадська організація, одними зі співзасновників якої є Геннадій Лагута та Ігор Трубаєв. Лагута очолює виборчий список кандидатів від партії Ігоря Колихаєва «Нам тут жити» до Херсонської облради, а Трубаєв займає 4 місце у списку ПП «Блок Володимира Сальдо».

Обидві партії фігурують в опублікованих результатах опитування. Отже, опубліковані цифри є сумнівними і маніпулятивними.

Маніпуляція Василя Федіна про бюджет

Депутат херсонської обласної ради та кандидат на посаду Херсонського міського голови Василь Федін вдався до маніпуляцій із показниками бюджету міста Херсона на 2020 рік.

Коментуючи у Facebook затоплення дощовою водою доріг в місті, Василь Федін вказав, що «бюджет міста складає 3 мільярди гривень», натякаючи, що цих коштів має вистачити на владнання проблеми.

fedin

Згідно уточненого річного плану, бюджет міста Херсона складає 2 492 487 531.20 грн. З яких лише приблизно 10% - гроші так званого «бюджету розвитку». Всі інші кошти - це захищені статті, які ніяк не можна використати для вирішення вказаних депутатом проблем.

Окрім цього депутат облради маніпулює показниками бюджету різних років, розповідаючи, що «ще недавно бюджет Херсона був 1,6 млрд грн». Це дані 2016 року, і не зовсім зрозуміло, що вони доводять.

Для виявлення цієї маніпуляції ми рекомендуємо журналістам користуватися даними порталу "Відкритий бюджет", де зберігаються всі статистичні та історичні дані та видно всю структуру доходів та видатків всіх місцевих бюджетів України.

Маніпуляції Колихаєва про «розумне місто»

Кандидат на посаду міського голови Херсона Ігор Колихаєв заявив, що «Xepcoн пoтpiбнo пepeтвopити нa «Poзумнe мicтo». Майже однаковий матеріал з ознаками замовності вийшов одразу в кількох виданнях. А на сайті «Херсонці» - двічі: 2 жовтня і 3 жовтня. Першоджерелом тексту є публікація на сайті партії Колихаєва «Нам тут жити».

Йдеться про те, що «пocлуги Xepcoнcькoї мicькoї paди мaють бути нa вiдcтaнi oднoгo клiкa вiд кoжнoгo гopoдянинa».

«Для городян такий процес робить сервіси зрозумілими та доступними, звільняє час на спілкування з близькими та забирає приводи для занепокоєння. Впровадження процесів діджиталізації та цифровізації допоможуть оптимізувати бюджетні процеси, зробити місто прозорим та привабливим для інвесторів. Спростять комунікацію бізнеса та влади», - заявив кандидат також і на своїй сторінці у Facebook.

І додав, що коли він стане мером міста, для херсонців будуть доступні кaбiнeт xepcoнця з oблiкoвими зaпиcaми для вcix пocлуг, онлaйн-кapтa pуxу мicькoгo тpaнcпopту, мaпa пpoблeм мicтa, виpiшeння кoмунaльниx пpoблeм oнлaйн, пoвiдoмлeння для гopoдян, нaпpиклaд, пpo вiдключeння вoдoпocтaчaння тa eлeктpoпocтaчaння, мoжливicть вiдпpaвляти звepнeння i пoвiдoмлeння пpo iнцидeнти в уcтaнoви тa oпepaтopaм дepжaвниx пocлуг, елeктpoнний будинoк, упpaвлiння житлoвo-кoмунaльним фoндoм, пocлуги нa дoлoнi, зaпиc дo лiкapя onlinе, e-чepгa в caдoчoк, зaпиc дo coцзaклaдiв online, зaпитaння дo влaди, eлeктpoннi пeтицiї.

Обіцяючи онлайн-послуги, Ігор Колихаєв маніпулює, адже більшість сервісів, які він збирається впровадити в Херсоні, вже функціонують кілька років.

Наприклад, онлайн-мапа pуxу мicькoгo тpaнcпopту працює у Херсоні з грудня 2017 року. Мапа проблем міста, більш відома як Інтерактивна карта Херсона, впроваджена у 2017 році і містить дані про ремонти доріг, комунального житлового фонду, ремонт ліфтів, малі архітектурні форми, борди, розчистку снігу тощо.

Повідомлення про відключення водопостачання або проведення ремонтних робіт на системах водовідведення кожного ранку надає через свій офіційний сайт КП «Херсонводоканал». А про планове відключення електроенергії у житлових будинках повідомляє «Херсонобленерго». Про позапланові (аварійні) випадки заздалегідь через телеграм-бот або будь-який інший ресурс повідомити неможливо. Більш того, міська влада не має жодного впливу на «Херсонобленерго».

Мoжливicть вiдпpaвляти звepнeння i пoвiдoмлeння пpo iнцидeнти в уcтaнoви тa oпepaтopaм дepжaвниx пocлуг називається «Гарячою лінією» і вже діє.

Зaпиc дo лiкapя online також доступний. Наприклад, у міській клінічній лікарні ім. Лучанського або в приватній клініці Taurt.

Е-чepгa в caдoчoк та школи вже працює на базі міського управління освіти.

Елeктpoннi пeтицiї також уже є в Херсоні.

Маніпуляція про воду в Крим

Ситуація з водопостачанням окупованого Росією Криму залишається темою для маніпуляцій. Описуючи цю тему минулого місяця, ми зазначали, що в херсонських медіа періодично з'являються матеріали з ознаками російського наративу про «катастрофу» на півострові через недостатні запаси води. Російські видання присвячують цій темі окремі рубрики. Відмову України постачати воду на окуповану територію через Північно-Кримський канал там називають «водною блокадою».

Минулого тижня видання «Херсон онлайн» опублікувало кілька матеріалів на цю тему. В першому видання посилається на сюжет програми «Гроші», хоча саме посилання веде на сторінку проєкту, а не на першоджерело інформації.

Ми знайшли цей сюжет. В ньому йдеться про обміління водосховищ на території Криму, неспроможність російської окупаційної влади забезпечити населення водою в повному обсязі. Один із експертів у сюжеті - еколог Олександр Чистяков - називає ситуацію катастрофічною.

В іншому матеріалі «Херсон онлайн», який є передруком із видання «Апостроф», знову йдеться про «екологічну катастрофу». Цього разу з посиланням на допис у Twitter користувача Wasily Crimea. В самому дописі не йдеться про катастрофу, це формулювання додав автор матеріалу на сайті «Апостроф».

Ми вважаємо подібні заяви про екологічну, гуманітарну чи будь яку іншу «катастрофу» в Криму, опубліковані без фактів або підтверджувальних даних органів української влади чи міжнародних організацій - маніпулятивними та оціночними. В даному випадку «катастрофа» - це свідоме або несвідоме перебільшення реальних даних, яке підпадає під маніпуляцію.

Ще 28 серпня Секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов підкреслив, що жодних підстав для «гуманітарної катастрофи» в окупованому Криму через начебто нестачу води не існує.

28 вересня 2020 року перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джепарова провела онлайн-зустріч із Верховним комісаром ООН з прав людини Мішель Бачелет. Джепарова назвала заяви про «гуманітарну катастрофу в Криму», пов'язані з водопостачанням, російськими фейками.

Джинса

88% серед усіх маніпулятивних матеріалів у херсонських медіа мають ознаки політичної джинси. Такий показник тримається уже кілька тижнів поспіль.

Минулого тижня політики активно вітали освітян із професійним святом, проводили зустрічі з виборцями, анонсували свій похід у політику, переймалися пенсіонерами, прибирали в парках та розповідали про іншу активність.

Моніторинг охоплює 10 місцевих онлайн-медіа (Херсон онлайн, Любимый Херсон, Мій Херсон, Херсонці, Херсонщина за день, Херсон нет, Вгору, Перший регіональний, Новий день, Херсонщина 24), 2 телеканали (Херсон плюс, ВТВ плюс) та 5 Facebook-сторінок кандидатів на посаду міського голови (Володимир Сальдо, Юрій Кирилов, Василь Федін, Ігор Колихаєв, Михайло Опанащенко).

Проєкт реалізується ГО "Інституту масової інформації" і фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе?рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.
Контакти: infocrimekherson@gmail.com
Наша сторінка у Facebook: https://www.facebook.com/infocrimekherson

 

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости