Лікування раку легень залежить від типу та стадії пухлини, здатності дихати (функції легень) і загального стану здоров’я. Перед початком протипухлинної терапії ваш лікар обговорить з вами всі можливі варіанти лікування, їх тривалість, ефективність і можливі побічні ефекти. Після цього ви зможете прийняти обгрунтоване рішення про те, який метод терапії для вас є найкращим.
Варіанти лікування за типом і стадією онкологічного захворювання
Недрібноклітинний рак легень (НДРЛ)
- Рання стадія (стадія I або II) – зазвичай лікується хірургічним шляхом для видалення ракових клітин і прилеглих лімфатичних вузлів. Якщо операція неможлива або ви вирішили від неї відмовитися, вам може бути призначена променева терапія. Іноді хімієтерапія може бути призначена після операції, щоб знизити ризик рецидиву.
- Місцево-поширена (стадія III) – може лікуватися хірургічним шляхом і хімієтерапією або променевою терапією і хімієтерапією. Можуть також використовуватися імунотерапевтичні препарати. Лікування буде залежати від того, де в легенях знаходиться злоякісне утворення, а також від кількості та розташування лімфатичних вузлів, уражених раком. У деяких випадках може використовуватися таргетна терапія для уповільнення поширення аномальних клітин.
- Прогресуюча стадія (стадія IV) – залежно від симптомів може застосовуватися паліативне медикаментозне лікування (таргетна терапія, імунотерапія або хіміотерапія), паліативна променева терапія або обидва методи.
Дрібноклітинний рак легенів (ДРЛ)
- Рання або місцево-поширена (стадії I-III) – зазвичай лікується хімієтерапією і променевою терапією. Хірургічне втручання не застосовується.
- Пізня стадія (стадія IV) – в основному використовується паліативна хімієтерапія з імунотерапією або без неї. Також може бути призначена паліативна променева терапія.
Лікування раку легень
Операція з видалення пухлини в легенях
Людям з раннім недрібноклітинним раком легень зазвичай пропонують операцію з видалення пухлини. Яка частина легені буде видалена, залежить від розташування злоякісного утворення, його розміру, вашого загального самопочуття і фізичної форми, а також від функції легень.
Операція не підходить для більшості людей з онкологічним захворюванням на пізній стадії. Якщо в плевральній порожнині є рідина (плевральний випіт), яка продовжує повертатися, вам може знадобитися невелика операція (плевродез), щоб це контролювати.
Під час процедури також видаляються прилеглі лімфатичні вузли, щоб перевірити, чи поширився рак.
Інформація про те, чи уражені лімфовузли, також допомагає лікарям вирішити, чи потрібно вам подальше лікування хімієтерапією або променевою терапією.
Як проводиться операція
Існує два способи проведення такого медичного втручання, і обидва вимагають загального наркозу. Кожен тип має свої переваги в певних ситуаціях – обговоріть з вашим хірургом найкращий для вас варіант.
- VATS – метод ключової замкової щілини, відомий як відеоасистована торакоскопічна хірургія (VATS). Хірург робить кілька невеликих надрізів у грудній стінці. Через розрізи вводяться крихітна відеокамера і операційні інструменти, і хірург виконує операцію зовні грудної клітки. Метод замкової щілини зазвичай означає коротше перебування в лікарні, швидше відновлення і менше побічних ефектів.
- Торакотомія – робиться довгий розріз між ребрами в бічній частині грудної клітки, операція називається торакотомією або відкритою хірургією. Вам потрібно буде залишатися в лікарні протягом 3-7 днів.
Після операції у вас буде кілька трубок, які будуть видалені в міру відновлення. Деякий ступінь болю або дискомфорту є звичайним явищем після операції, але їх можна контролювати. Ймовірно, ви вже будете вдома через 3-7 днів, але повернення до звичайного розпорядку дня і занять може зайняти від 6 до 12 тижнів. Легкі вправи в рамках програми легеневої реабілітації допоможуть усунути задишку і знизити ризик розвитку інфекції грудної клітки.
Променева терапія
Радіотерапія – використання спрямованого випромінювання для знищення або пошкодження ракових клітин, щоб вони не могли рости, розмножуватися або поширюватися.
Променева терапія може бути запропонована окремо або в поєднанні з хірургічним втручанням чи хімієтерапією і може бути рекомендована:
- для лікування раку легень на ранній стадії, якщо ви не можете або не хочете робити операцію;
- для лікування місцево-поширеного недрібноклітинного або дрібноклітинного раку легенів обмеженої стадії;
- після операції, якщо аналізи показують ракові клітини у лімфатичних вузлах, щоб знизити ризик рецидиву;
- як паліативне лікування для поліпшення якості життя шляхом полегшення болю або інших симптомів.
При пухлині в легенях опромінення може відбуватися за допомогою зовнішньої променевої терапії (EBRT) або стереотаксичного абляційного опромінення тіла (SABR). Останній спосіб дає дуже точну високу дозу випромінювання на певні ділянки тіла.
Хімієтерапія
Хімієтерапія – це лікування онкологічного захворювання препаратами, які вбивають ракові клітини або сповільнюють їх ріст. Вона може використовуватися в різний час, у тому числі:
- перед операцією, щоб спробувати зменшити пухлину і полегшити операцію (неоад’ювантна хіміотерапія);
- до або під час променевої терапії, щоб зробити променеву терапію більш ефективною (хімієпроменева терапія);
- після операції для зниження ризику рецидиву раку (ад’ювантна хімієтерапія);
- на пізніх стадіях раку для зменшення симптомів і поліпшення якості життя (паліативна хімієтерапія).
Побічні ефекти хімієтерапії можуть включати анемію (низький рівень еритроцитів у крові), виразки у роті, випадання волосся, нудоту або блювання і підвищений ризик інфекції.
Таргетна терапія
Таргетна терапія – це тип медикаментозного лікування, який впливає на певні функції аномальних клітин, відомі як молекулярні мішені, щоб зупинити ріст і поширення раку. Молекулярними мішенями зазвичай є певні зміни генів, які виявляються всередині або на поверхні ракових клітин.
Наразі таргетна терапія доступна для людей з НДРЛ, пухлини яких мають певні зміни генів, коли рак перебуває на пізній стадії або рецидивує після початкової операції або променевої терапії.
Ці препарати будуть працювати тільки в тому випадку, якщо пухлина містить певний цільовий ген, і навіть у цьому випадку вони не працюють для всіх. Запитайте свого онколога про молекулярне тестування і про те, чи є таргетна терапія варіантом для вас.
Ракові клітини можуть з часом ставати стійкими до препаратів таргетної терапії. Якщо лікування першої лінії перестає працювати, ваш онколог може запропонувати спробувати інший препарат або інше системне лікування. Це відомо як лікування другої лінії.
Імунотерапія
Імунотерапія – це тип лікування, який використовує власну імунну систему організму для боротьби зі злоякісними утвореннями. Імунотерапевтичні препарати, відомі як інгібітори контрольних точок, блокують білки, такі як PD-L1, які заважають імунним клітинам розпізнавати і знищувати ракові клітини.
Після того як білки заблоковані, імунні клітини можуть потенційно розпізнати і атакувати рак легені. Кілька інгібіторів контрольних точок були схвалені для більшості типів прогресуючого НДРЛ.
Один з них також був схвалений для лікування поширеної стадії ДРЛ при використанні разом з хімієтерапією. Кілька інших інгібіторів контрольних точок проходять клінічні випробування при раку легень, включаючи використання комбінації цих препаратів.
Імунотерапію можна використовувати окремо або разом з хімієтерапією як паліативне лікування або після хімієпроменевої терапії. У майбутньому імунотерапію можна буде використовувати для лікування недрібноклітинного раку легень на ранній стадії, як до, так і після операції.
Інгібітори контрольних точок не працюють для всіх типів онкологічних захворювань легень, але у деяких людей були хороші результати. Запитайте свого онколога про молекулярне тестування і про те, чи може імунотерапія бути варіантом для вас.
Паліативне лікування
Якщо рак перебуває на пізній стадії при першій діагностиці або рецидивує після протипухлинної терапії, лікар обговорить з вами паліативне лікування будь-яких симптомів, спричинених пухлиною.
Цей вид терапії спрямований на усунення симптомів без спроб вилікувати онкологічне захворювання. Його можна використовувати на будь-якій стадії прогресуючого раку легень для поліпшення якості життя, і воно не означає, що надії немає. Швидше, мова йде про максимально повне і комфортне життя.
Щоб підібрати найбільш ефективний тип лікування саме у вашому випадку, вам слід проконсультуватися з вашим лікарем або звернутися за допомогою до Лікарні ізраїльської онкології LISOD. Правильність і своєчасність терапії може мати значний вплив на перебіг хвороби і підвищити показники виживаності при будь-якому онкологічному діагнозі.