На цьому під час брифінгу наголосив голова облдержадміністрації Сергій Козир.
«Категорична позиція держави – не допустити зростання тарифів на тепло для населення. Адже на це немає жодної підстави. Завдяки ініціативі Володимира Зеленського по встановленню річних тарифних пропозицій кожен українець може отримувати газ за ціною, яка є значно нижчою, ніж ми бачимо у новинах про ситуацію на європейському ринку газу», – розповів очільник області.
Державний Нафтогаз пропонує як для побутових споживачів, так і для виробників тепла і гарячої води по всій країні абсолютно доступні умови для отримання газу:
– Для побутових споживачів діє річна пропозиція ціни газу 7,96 грн за кубометр. Якби цієї пропозиції не було, ціна на сьогодні сягала б вже 18-20 грн за кубометр газу.
– А для підприємств теплокомуненерго Нафтогаз пропонує трирічні контракти з ціною 7,42 грн за кубометр на перший рік.
«Якби не це рішення глави держави, річні тарифні пропозиції для населення і спеціальні умови для підприємств теплокомуненерго, то зараз ціна газу в Україні вже доходила би до рівня 20 грн за кубометр або 20 тисяч гривень за тисячу кубометрів», – переконаний Сергій Козир.
Він зазначив, що наразі територіальні громади Херсонщини працюють над недопущенням зростання тарифів. Спільно з державними органами влади розглядаються механізми, які дозволять залишити ціну за теплопостачання на встановленому рівні.
Окрім цього, зважаючи на складну економічну ситуацію та карантинні обмеження, викликані пандемією, які значно зменшили спроможність українських родин оплачувати рахунки, держава гарантує підтримку всім, хто цього потребуватиме.
Також голова ОДА розповів про готовність Херсонщини до опалювального сезону:
«Технічно область готова до опалювального сезону. Ні про який зрив або відтермінування подачі опалення не може йти мови».
Наразі на Херсонщині із 66 до запуску готові 60 котелень, що становить 91 %.
До опалення готові 94% будинків та 90 % об’єктів теплопостачання.
Однак, наразі вирішуються фінансово-економічні питання. Серед них – розрахунки за послуги з розподілу природного газу, які надаються АТ «Херсонгаз», які знаходяться на низькому рівні викликані відсутністю обігових коштів у теплопостачальних підприємств у міжопалювальний період.
Ще одна тема, порушена на брифінгу, – борги теплопостачальних підприємств.
За словами Сергія Козиря, зараз сума боргів теплопостачальних підприємств області перед «Нафтогазом» становить 326 млн грн за газ спожитий у 2021 році, та 92.2 млн грн, за газ спожитий у 2020 році, а з урахуванням боргів минулих розрахункових періодів, теплопостачальники заборгували разом 680 млн грн.
Однак, для вирішення цієї проблеми нещодавно Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу». Це – важливе рішення, яке дозволить ТКЕ якісно підготуватися до опалювального сезону.
Він передбачає шляхи погашення заборгованостей теплопостачальних підприємств, серед яких:
– реструктуризація боргів;
– компенсація теплопостачальним підприємствам заборгованості із різниці в тарифах для населення. Тобто це має бути цільова субвенція з держбюджету для підприємств.