Сьогодні українське суспільство просякнуте сподіванням, що приватні інтереси, ділові та інші зв’язки депутатів перестануть впливати на механізм прийняття рішень органами місцевого самоврядування.
Раніше ми вже розповідали про конфлікт інтересів серед чиновників, описували найбільш типові ситуації потенційного виникнення конфлікту інтересів та надавали рекомендації, як діяти за таких умов. Не менш дражливою є тема конфлікту інтересів у cередовищі депутатів місцевих рад.
Одним із основоположних принципів врегулювання цього питання має бути відсторонення особи, що має приватний інтерес, від прийняття рішення. Але ЗУ “Про місцеве самоврядування” повністю нівелює цей принцип. Натомість, в законі прописано, що депутат, який самостійно публічно оголосив про конфлікт інтересів, може голосувати! на законних підставах.
Тобто, умовний депутат Петренко може на засіданні ради сказати: “Сьогодні ми голосуємо за виділення земельної ділянки моїй дружині. В мене конфлікт інтересів, я це визнаю”, а потім проголосувати за виділення і це буде законно. А уявімо, що саме його голос став вирішальним. Про такий конфлікт інтересів, як участь депутата або його близьких осіб у процедурах закупівель за гроші місцевого бюджету, закон взагалі мовчить.
Експерти Центру “Ейдос” проаналізували та виокремили ТОП-5 кейсів конфлікту інтересів в діях депутатів місцевих рад. Однозначна позиція громадянського суспільства полягає в тому, що депутати в таких ситуаціях мають повністю відсторонитися від прийняття рішення.
Ситуація 1
Голосування за надання матеріальних благ фізичним чи юридичним особам при наявності щодо них приватного інтересу (виділення земельних ділянок, передачу в оренду комунального майна тощо).
Одразу спливають у думках приклади голосування за виділення земель родичам, передачі комунального майна в оренду своїм фірмам тощо. Однак, це абсолютно стандартний приклад. А от більш нестандартні приклади – депутат, який одночасно є працівником заводу, школи, лікарні тощо, не може голосувати за виділення цим установам матеріальних благ. Те саме стосується розгляду таких питань на постійних комісіях.
Рекомендаці: Депутат має відсторонитися від прийняття такого рішення.
Ситуація 2
Голосування за умови оплати праці близькій осіб.
Депутат ради голосує за оплату праці працівників апарату ради, при тому, що його брат є, наприклад, керуючим справами апарату ради і його посадовий оклад “пакетом” голосується з іншими.
Рекомендація: Депутат має заявити про конфлікт інтересів та утриматися від голосування за це рішення.
Ситуація 3
Голосування за виділення коштів, надання пільг чи преференцій юридичним особам при наявності щодо них приватного інтересу (в тому числі, комунальним підприємствам)
Не секрет, що багато хто з депутатів паралельно є керівниками комунальник підприємств, директорами шкіл, завідувачами лікарень тощо.
Рекомендація: При розгляді питання про виділення коштів цим установам, такі депутати мають відсторонитися від голосування.
Ситуація 4
Голосування за призначення на посади близьких осіб.
Тут наведемо типовий приклад: депутат ради бере участь у голосуванні за обрання секретаря ради. Депутат і секретар є між собою родичами. Голосування таємне. Але! Про конфлікт інтересів не було оголошено, всі присутні проголосували в своїх бюлетенях, відповідно, закон був порушений і цей факт був зафіксований відповідними правоохоронними органами. Голосування за секретаря було визнано недійсним.
Рекомендаці: Депутат має відсторонитися від голосування. Пам’ятайте! Голосуючи за призначення своїх родичів ви підставляєте не тільки себе, а і їх. Бо таке призначення підлягає оскарженню.
Ситуація 5
Участь представників місцевого самоврядування, їх близьких осіб та пов’язаних юридичних осіб в процедурах державних закупівель, що здійснюються органами місцевого самоврядування.
Такі випадки викликають найбільше обурення суспільства. А провоохоронні органи, зазвичай, теж вбачають в цьому реальний конфлікт інтересів.
Рекомендаці: Депутат має утриматися від участі в державних закупівлях як ФОП, як засновник ТОВ, попередити дружину-засновницю ТОВ, що їй також варто від цього утриматися, як і іншим близьким особам.
Дотримуйтеся хоча б цих простих правил, шановні депутати, і ваш рівень доброчесності в очах громади буде тільки рости.
Гюнель Бабакішієва