Розбираємось, чому виникає пліснява на укосах і чому потіють пластикові вікна зсередини у квартирі.
Протягом багатьох років працював у сфері виробництва вікон, просування сучасних систем вентиляції, зараз консультую з будь-яких ситуацій з конденсатом і пліснявою, мікроклімату та комфорту в населених приміщеннях.
Що насправді відбувається в будинку із природною вентиляцією при заміні вікон? У цій статті ми не тільки розглянемо фізичний бік процесу, але й розповімо про те, як уникнути неприємних наслідків такої заміни, наприклад, запітніння вікон зсередини.
Ех, були ж нормальні дерев’яні вікна.
При ремонті квартири власники нерідко ставлять пластикові вікна, вкладаючи у них чималі суми. А замість комфорту одержують проблему. Справді, у зимовий час конденсат на герметичних вікнах зі склопакетами — звичне явище. Скарги на конденсат становлять більшість рекламацій до компаній-установників вікон.
Чому пітніють пластикові вікна у квартирі
Найчастіше конденсат на поверхні склопакета з боку приміщення – це вентиляційна проблема, а не брак нових вікон. Існує думка, що «старі вікна не потіли, а нові пітніють, тому що пластик, на відміну від деревини, не дихає». Насправді “дихали” (пропускали зовнішнє сухе повітря взимку) не дерев’яні вікна, а щілини в них. Тобто якщо забезпечити достатній приплив свіжого повітря в квартиру, ви не побачите жодного конденсату навіть на герметичних вікнах зі склопакетами. Що робити, щоб не потіли пластикові вікна? Спочатку потрібно перевірити природну вентиляцію.
Те, що ми бачимо на запітнілих шибках, — це конденсація парів води з повітря приміщення при досягненні так званої точки роси. Це не точка у просторі, яку можна кудись «пересунути», як іноді радять на форумах в інтернеті. Це температура, при охолодженні до якої відносна вологість повітря дорівнює 100%, і водяні пари починають конденсуватися на поверхні. Якщо при цьому поверхня має мінусову температуру, на ній з’являться не краплі води, а іній або лід.
Простий побутовий приклад: подихайте на скло окулярів і протріть їх. Іншими словами, якщо пітніють пластикові вікна в квартирі, це не брак, а фізичне явище.
Чим обумовлено запотівання (обмерзання) вікон у квартирі?
Вся справа в температурі поверхні, температурі повітря та його відносній вологості. Тобто це комплексна проблема і вирішується вона також комплексно.
Температура поверхні
Як би ви не дихали влітку на пляжі на скло окулярів, вони не запітніють (бо надто теплі). Так само і з вікнами. Температура внутрішньої поверхні віконного профілю, склопакета та укосу визначається опором теплопередачі – чим ця величина більша, тим менша ймовірність, що вікна запітніють. Особливо небезпечне запітніння протягом тривалого часу на укосах, що вбирають вологу. Якщо поверхня постійно зволожена, через деякий час на вікнах з’являється цвіль. Вдихання кімнатного повітря зі спорами плісняви – найкоротший шлях до алергії та астми, особливо у дітей.
Що робити, щоб не потіли вікна?
Спочатку вибирати «теплий» профіль
Щоб підвищити температуру внутрішньої поверхні, можна встановити тепліший віконний профіль. Для ПВХ це 4-5-камерні профілі товщиною 70 мм і більше. Для клеєної деревини – більш товсті профілі – від 78 мм. Для алюмінієвих вікон – “теплі” профілі з “термомостом” 30-35 мм.
Замовляти особливе скло та заповнення
Температура внутрішньої поверхні склопакета підвищується з переходом від однокамерного склопакета до двокамерного, при використанні низькоемісійних К- та І-скла, при заповненні міжскляного простору аргоном, криптоном або їх сумішами.
У раніше встановлених вікнах – перевірити та замінити ущільнювачі
Найбільш холодне місце на вікні – це крайова зона склопакетів біля ущільнювачів, особливо у нижніх кутах. Саме тут взимку вікна пітніють і насамперед утворюється льоду. Ризик виникнення конденсату в цих місцях можна знизити, замінивши алюмінієві дистанційні рамки в склопакеті на теплі рамки з полімерних матеріалів з низькою теплопровідністю. Це рішення — не гарантія позбавлення конденсату, але температура в крайовій зоні підніметься на кілька градусів.
Відрегулювати фурнітуру
Переохолоджені ділянки на вікні можуть з’явитися через локальне мікропродування через ущільнювачі, що втратили еластичність. Тому при виборі та монтажі вікон у будинку треба звернути увагу на морозостійкість ущільнювачів та правильне регулювання фурнітури.
Виконати «за технологією» обробку стиків
Щоб вікна не потіли на укосах і не промерзали взимку, можна рекомендувати якісне запінювання монтажних стиків, правильне оздоблення та утеплення укосів згідно з нормативами, про які я розповідав в одній із попередніх статей.
Перевірити, чи не заважають підвіконня та штори
Щоб не запітніли вікна, також потрібно правильно вибирати ширину підвіконня (він не повинен перекривати висхідний потік теплого повітря від приладу опалення), штори і фіранки, за тими ж принципами конструювати декоративні екрани під вікном.
Дуже ефективний спосіб зробити, щоб вікна не потіли, – підводити тепле повітря від приладу опалення прямо до нижньої частини конструкції спеціальними повітроводами через підвіконня.
2. Температура повітря у приміщенні
Оскільки температура поверхні вікна залежить від температури внутрішнього повітря, необхідно передбачити ефективну систему опалення. Взимку в житловому приміщенні, що добре обігрівається і вентилюється, де температура повітря досягає 24-25 градусів, ймовірність появи конденсату мала.
3. Вологість повітря
Вікна можуть бути ідеально виготовлені та змонтовані, температура повітря нормальна, а на підвіконнях – калюжі. Що не так? Імовірна причина, чому пітніють вікна – вологість повітря. Взимку в житловому приміщенні вона формується з двох джерел: частина пари води (дуже мала) надходить разом з зовнішнім припливним повітрям, а частина – проводиться зсередини (дихання людей, прання, душ, приготування їжі, робота газової плити і т. д.).
При нормативному повітрообміні на рівні 110-140 куб.м/год взимку в середній смузі Росії в середньостатистичній квартирі встановлюється відносна вологість на рівні 25-35% (оптимальна вологість СанПіН – 30%). При цьому температура точки роси при +20 градусах знижується, і можливість появи конденсату різко зменшується навіть у крайових зонах склопакетів. При відносній вологості 50% температура точки роси підвищується до 9-10 градусів, через що й пітніють пластикові вікна в квартирі.
Через що вологість може зрости вище оптимальної?
- Рідкісні провітрювання приміщень або повна відмова від провітрювання.
- Непрацездатна витяжка (перепланування у сусідів зверху, сміття в каналах у старих будинках, непрацюючі надплитні «парасольки» та осьові вентилятори в туалеті, ванній і т. д.).
- Велика кількість квітів і велика кількість білизни, що сохне.
- Проведення «мокрих» оздоблювально-будівельних робіт.
- Зниження температури повітря за недостатнього опалення.
Часто пітніють пластикові вікна в квартирі і обмерзають за принципом доміно. Приміщення топлять недостатньо або з тих чи інших причин знижується температура внутрішнього повітря. Мешканці (особливо сім’ї з дітьми) закривають стулки вікон, кватирки, фрамуги, клапани, заклеюють навіть найменші щілини.
В результаті пари води залишаються в приміщеннях (витяжка без притоку не працює), і відносна вологість повітря зростає, що викликає появу конденсату навіть на теплих вікнах. На цю тему є вже класичною стаття В. Гольдінова, яка показує, що для усунення проблеми конденсату потрібно вжити комплексу заходів (опалення — вентиляція — скління).
Поширені помилки при боротьбі з конденсатом
1. Всі отвори закрити, щоб “не дуло”. Якщо хочемо зробити так, щоб вікна не потіли, пари води треба видаляти з приміщень. Для цього в будинках і передбачені системи вентиляції.
2. Так, але в кімнаті холодно — не буду ж я провітрювати? Навпаки, провітрювати треба. І водночас посилювати опалення (застосовувати додаткові опалювальні прилади, вимагати від керуючої компанії забезпечити нормативну подачу тепла тощо).
3. У об’єктах, що будуються, використовувати «теплові гармати» в закритих приміщеннях. В результаті пари води переміщатимуться по приміщенню і шукатимуть більш холодне місце, щоб перетворитися на конденсат. При обігріванні «тепловою гарматою» необхідно інтенсивно провітрювати приміщення, щоб пари води виводилися назовні та вікна не потіли зсередини.
Що зробити, щоб не потіли пластикові вікна?
Будь-які ваші дії мають бути спрямовані на зниження вологості повітря у квартирі.
1. Частіше відкривайте вікна для провітрювання – взимку повітря за вікном внутрішнього суші. Один кубометр припливного повітря – це “промокашка”, за допомогою якої з приміщення можна видалити кілька мілілітрів води.
2. Вологість повітря в приміщенні знижує досить часте провітрювання з використанням можливостей периметральної фурнітури, кватирок та фрамуг.
3. У боротьбі з конденсатом допомагають припливні стінові та віконні клапани.
4. Відрегулювати вологість повітря, щоб не потіли вікна, можна за допомогою механічних систем вентиляції та спеціальних осушувачів.