Клікбейт та маніпуляції в заголовках: огляд херсонських медіа від Infocrime

Клікбейт та маніпуляції в заголовках: огляд херсонських медіа від Infocrime
14 сентября

Півсотні маніпуляцій з різних тем, серед яких переважає політична та комерційна джинса. Такі результати моніторингу херсонських медіа у період з 6 по 10 вересня 2021 року.

Порівняно з попередніми двома тижнями, аналітики проєкту Infocrime відзначають зменшення загальної кількості маніпуляцій та проросійських наративів, які стабільно поширюють окремі медіа.

У цей дайджест потрапили приклади, які могли вводити читачів в оману через те, що медіа не перевіряли факти та використовували «гарячі» заголовки.

Клікбейт

Традиційно херсонські медіа продовжують маніпулювати на темі комунальних тарифів, спеціально прописуючи для своїх матеріалів клікбейтні заголовки, на кшталт «2999 гривен на одно электричество: какие тарифы в платежках увидим этой осенью».

Побачивши цей заголовок, у читача може скластися враження, що мова йде про подорожчання тарифів для населення, хоча це не так.

Насправді мова йде про підвищення ціни на оптовому ринку і передбачається, що зростання тарифів торкнеться, передусім, промислових підприємств. 

«При цьому населення буде платити за тарифом як і раніше 1,68 грн за кВт-год», - пише автор, «забувши», про що вказав у заголовку.

Це типова маніпуляція, покликана не стільки обманути читача, скільки емоційно «зловити» та спровокувати перейти за посиланням на сайт. 

Депутатське зізнання, якого не було

На минулому тижні кілька херсонських медіа розповсюдили матеріали, у яких стверджували, що депутат Херсонської районної ради Олександр Власов у суді визнав вину у справі про підробку медичної довідки.

«Власов визнав себе винним у підробці довідки, але так як строки давності притягнення до кримінальної відповідальності за підробку документа вже закінчилися - суддя Зубов не став вибирати міру покарання у цій справі з трьох об'єднаних, де Власов проходить як обвинувачений», - повторили херсонські ЗМІ замітку з анонімного миколаївського сайту «Чесна влада».

Напередодні дійсно проходило судове засідання, в ході якого суддя Зубов повідомив про закриття справи за фактом підробки довідки.

«У суді я дійсно виступав, але ніякої вини не визнавав, а сказав судді, що не маю нічого проти того, щоби справу закрили. Самі подумайте, як можна визнати вину у справі, яку суд не завершив розглядати по суті?», - розповів Олександр Власов.

Одна з цілей публікації провокативних матеріалів на сторінках анонімних ЗМІ - подальше поширення інформації у більш-менш відомих виданнях. Цей прийом доволі розповсюджений. Тож читачам слід критично ставитися до матеріалів із посиланням на маловідоме джерело, яке ще й не має коментаря іншої сторони.

Авіарейси Pegasus

Сайт «Херсон онлайн» поширив непідтверджену інформацію стосовно перенесення авіарейсів Херсон - Стамбул від компанії Pegasus Airlines.

У тексті, взятому з іншого видання, як доконаний факт подається інформація про те, що у зв'язку з ремонтними роботами у Міжнародному аеропорту «Херсон» рейси від турецького лоукостера Pegasus перенесуть в Одесу.

Однак у коментарі виданню МОСТ через два дні після публікації на сайті «Херсон онлайн» директор херсонського аеропорту Віталій Кучерук повідомив, що турецький авіаперевізник ще не визначився, звідки виконуватиме рейси на Стамбул, що раніше планувалися з Херсона.

На офіційному сайті Pegasus станом на 13.09 інформації про перенесення рейсів із Херсона також нічого не зазначено.

Мазур і «факти корупційної діяльності»

Видання «Новости Херсонщины» поширило новину з маніпулятивним заголовком «Правоохоронці перевіряють факти корупційної діяльності херсонської депутатки Олени Мазур».

У тексті новини, яка складається лише з одного абзацу, сказано, що «Департамент стратегічних розслідувань Нацполіції області перевіряє діяльність депутатки міськради від "Опозиційної платформи - За життя" та начальниці Інспекції з благоустрою Олени Мазур». Також у тексті зазначають, що джерелом цієї інформації є ексдепутат Херсонської міськради Віталій Богданов.

Насправді поліція звернулася до херсонського міського голови Херсона Ігоря Колихаєва з проханням надати низку документів, які стосуються діяльності Олени Мазур на посаді очільниці інспекції з благоустрою.

Поліцію зокрема зацікавили розпорядчі документи міської ради, що стали підставою для перевірки інспекцією ремонту доріг, виконаного у Херсоні в 2018-2021 роках.

Про «факти корупційної діяльності» у зверненні поліції не йдеться, а лише припускаються «можливі порушення антикорупційного законодавства».

Моніторинг охоплює 14 місцевих онлайн-медіа (Херсон онлайн, Любимый Херсон, Херсонці, Херсонщина за день, Херсон нет, Вгору, Перший регіональний, Новий день, Херсон week, Надднепрянка, Кавун.City, Новости Херсонщины, Типичный Херсон, Kherson.life), 3 телеканали (Херсон плюс, ВТВ плюс, UA: Херсон), Facebook-сторінки міського голови Херсона, голови Херсонської ОДА та голови Херсонської обласної ради.

Проєкт реалізується ГО «Інститут масової інформації» фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

 

Теги: info crime
Новости по теме
Комментарии (0)

Новости