«Кислотні дощі», закриття поліклініки та псевдозаслуги влади: основні теми маніпуляцій херсонських ЗМІ минулого тижня

«Кислотні дощі», закриття поліклініки та псевдозаслуги влади: основні теми маніпуляцій херсонських ЗМІ минулого тижня
29 июля

41 матеріал з ознаками маніпуляцій виявили аналітики проєкту Infocrime під час щотижневого моніторингу у період з 19 по 23 липня. Такий показник залишається на рівні попередніх тижнів.

Як і раніше, ми фіксуємо значну кількість комерційної та політичної джинси. Видання публікують немарковану рекламу про супермаркети, вибір сигналізації, смартфони та інше.

Серед політичної джинси можна відзначити сюжети про Віталія Кличка на телеканалі ВТВ плюс, а також низку замовних текстів від партії «Наш край».

Особливістю цього тижня можна назвати відсутність маніпуляцій із проросійськими наративами.

«Кислотні дощі» з Рівного

Сайт «Херсон онлайн» опублікував вигадку про те, що «Херсонцев предупреждают о возможных кислотных дождях»). Цей матеріал автори взяли з іншого місцевого видання «Херсон Times».

Текст ґрунтується на повідомленні Укргідрометцентру, присвяченому інцидентові на заводі «Рівнеазот», що трапився 20 липня - розгерметизація трубопроводу та разовий викид незначної кількості нітрозних газів. Через це над частиною території міста та заводу піднялася хмара жовтого диму.

Невдовзі після аварії місцева влада та представники заводу заявили, що ситуацію врегульовано, причин для введення надзвичайної ситуації немає, а рівень забруднюючих речовин у повітрі не перевищує гранично-допустимі норми.

Однак херсонські медійники вирішили хайпанути на темі і поширили маніпулятивну інформацію. Як видно з повідомлення Укргідрометцентру, навіть у Рівненській області лише «локально випадали підкислені дощі» і «вже загрози немає».

Про поширення кислотних опадів на південні регіони мова не йде. Проте автори фейку не дають гіперпосилань на повідомлення Укргідрометцентру, а лише згадують про якихось синоптиків, які віщують «ядовитые осадки». Для підсилення емоційності в текст додані відео з хмарою диму, що підіймається над заводом «Рівнеазот».

На додачу до своїх домислів херсонські сайти опублікували посилання на онлайн-сервіс earth.nullschool.net, на якому видно рух повітряних мас, і зробили висновок про те, що «найближчі два дні вітер на Херсон буде дути саме зі сторони Рівного та також можливі дощі, так що захопіть парасольки».

Лише в останньому абзаці автори згадують про невідомих «екологів», які говорять, що «такі дощі загрожують тільки рівнянам, проте незначна кількість речовин може поширитись і на інші регіони».

Варто пам'ятати, що публікуючи такі маніпуляції офіційними даними та вигадки на суспільно-важливі теми, медіа можуть поширювати панічні настрої та вводять своїх читачів в оману.

Херсонські журналісти зманіпулювали на питанні роботи районної поліклініки

Журналісти сайту «Херсононлайн» повідомили, що у Херсоні в мікрорайоні Корабел збираються закрити поліклініку. Послалися вони на думку однієї з місцевих мешканок, і не повідомили офіційної інформації.

«Так вважають мешканці Острова, які обслуговуються в цій установі, так як бачать значне скорочення профільних лікарів і порожні кабінети», - повідомили у публікації.І подали пост мешканки, яка емоційно повідомила свої враження.

Але, насправді, ніхто поліклініку не збирається закривати, про що повідомив в.о. заступника мера Херсона Роман Головня.

Він заявив, що «поліклініку закривати не збираються, більше того - працюють над її модернізацією».

Той факт, що один поверх поліклініки спорожнів, Головня підтвердив, але пояснив це аварійним дахом.

Факт зменшення кількості лікарів, про який писала мешканка, має місце, але, за словами чиновника, влада намагається це змінити.

З цього коментаря посадовця стає очевидним, що неповнота матеріалу, написаного без офіційної позиції, призвела до маніпуляції.

Замовні матеріали - джерела підвищеного вмісту маніпуляцій

Минулого тижня херсонські політики продовжували розміщувати матеріали з ознаками замовності, але навіть у цих матеріалах, в яких порушено більшість професійних стандартів, є унікальні випадки.

Наприклад, сайт «Херсононлайн» опублікував матеріал, в якому стверджується, що партія «Наш край» і голова її облорганізації Віталій Булюк «очищують від пестицидів Генічеський район».

У замовному матеріалі прямо стверджується, що партія «наполягла на вивезенні» і що партійці «звернулися до глави фракції в Херсонській обласній раді Віталія Булюка і попросила його підставити плече на обласному рівні».

Жодного підтвердження участі партії та Віталія Булюка у роботі по вивезенню старих добрив немає. Він як депутат не робив жодного звернення у сесійній залі, а на роботу по вивезенню курувала Херсонська ОДА, кошти були закладені в обласному бюджеті.

Єдину дотичність до питання виділення грошей на цю важливу роботу Віталія Булюка аналітики проєкту знайшли у результатах голосування за бюджет Херсонської області на 2021 рік, у якому ці кошти були передбачені. Але таку заслугу могли б собі приписати усі 47 депутатів, які проголосували «за».

Схожа ситуація і з заявою заступниці Херсонського міського голови Оксани Рукавішнікової про економію бюджетних коштів. Публікацію з сайту міської ради передрукували деякі ЗМІ.

В статті чиновниця зманіпулювала даними, подаючи зниження очікуваної вартості закупівлі як економію. Але, відповідно до закону «Про публічні закупівлі» - це розрахункова вартість предмета закупівлі на конкретних умовах поставки із зазначенням інформації про включення/невключення до очікуваної вартості податку на додану вартість (ПДВ) та інших податків і зборів. А сама сума очікуваної вартості встановлюється відповідно до методики.

І від цієї ціни починаються торги, в ході яких йде зниження ціни. Тобто у конкурентних торгах очікувана вартість майже не впливає на кінцеву ціну, адже вона має знижуватися до мінімальної ринкової.

А це означає, що пані Рукавишникова зманіпулювала, підміняючи поняття.

Моніторинг охоплює 13 місцевих онлайн-медіа (Херсон онлайн, Любимый Херсон, Херсонці, Херсонщина за день, Херсон нет, Вгору, Перший регіональний, Новий день, Херсон week, Надднепрянка, Кавун.City, Новости Херсонщины, Типичный Херсон), 3 телеканали (Херсон плюс, ВТВ плюс, UA: Херсон), Facebook-сторінки міського голови Херсона, голови Херсонської ОДА та голови Херсонської обласної ради.

Проєкт реалізується ГО «Інститут масової інформації» фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

 

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости