Підтримати

Тут на кожному столі – кубик Рубіка – мабуть, найпопулярніша головоломка в світі. Її поклали, щоб відвідувачі херсонської кав’ярні Coffee 11/11 могли відволіктися від проблем, на які життя у прифронтовому місті дуже щедре.

Але для Херсона така іграшка має ще й символічне значення, бо для місцевого мешканця кожен прожитий день – свого роду збирання головоломки, коли треба усе влаштувати так, щоб за короткий час (у другій половині дня місто майже «вимирає») зробити свої справи і не втрапити у халепу, бо окупанти обстрілюють місто з артилерії, скидають на нього КАБи, атакують з дронів.

Втім, цю кав’ярню, розташовану у Таврійському мікрорайоні міста, херсонці відвідують не стільки заради головоломок, хоча вони – одна з «фішок» закладу, скільки заради атмосфери і асортименту. Щодо останнього, то це – кава і чай кількох різновидів, деякі інші безалкогольні напої, а також – смаколики: хотдоги, сендвічі, кондитерські вироби.

Внутрішній дизайн приміщення (мінімум яскравих фарб, м’яке освітлення, багато рослин), зручні меблі, а також не дратуюча музика створюють атмосферу покою і затишку. Для херсонця усе це у поєднанні із смачними кавою і закусками – чудова можливість хоча б трохи відпочити від нерадісних реалій міста.

Як розповідає Олексій, власник кав’ярні Coffee 11/11, заклад відкрився влітку 2023 року. Названий він на честь дня визволення Херсона від російської окупації – 11 листопада 2022 року. Для Олексія ця кав’ярня – не лише бізнес, але й дещо більше.

«Кав’ярня названа Coffee 11/11 – бо 11 листопада стало для Херсона днем, коли місто знову стало вільним, у цій даті – дух свободи. Я хочу, щоб люди відчували його у нашому закладі. Хочу, щоб наші відвідувачі могли перепочити від нелегких реалій життя в Херсоні, хоча б трохи розслабитися, зняти стрес. Власне, одна з цілей цієї кав’ярні – створення для людей такої можливості», – каже Олексій.

Він зазначає, що є прихильником здорового способу життя, і тому дуже хоче, щоб херсонці могли боротися зі стресом, не вдаючись до шкідливих засобів.

Олексій.

«Я не підтримую алкоголь, не підтримую цигарки, не підтримую усі способи боротьби зі стресом, які мають погані побічні наслідки. Це у підсумку руйнує життя людини. Коли я відкривав кав’ярню, головним для мене було бажання, щоб тут люди відчували себе максимально комфортно, щоб, приходячи сюди, могли відчути, що тут по-домашньому тепло», – каже чоловік.  

Власник кав’ярні розповідає, що під час окупації перебував у місті, а 11 листопада 2022 року стало однією з найбільш значущих дат у його житті.

Після визволення Херсона Олексій вирішив нікуди не їхати, попри російські обстріли, і стати одним з підприємців, які тут, у дуже несприятливих і ризикованих умовах ведуть бізнес і водночас наповнюють місто життям, не дозволяють йому стати містом-примарою.

«Кожен свій день, – розповідає Олексій, – я починаю з того, що радію, бо прокинувся живим, це в Херсоні – вже непогано. Потім беру смартфон і передивляюся зображення з камер спостереження. І знову радію, якщо усе добре, якщо кав’ярня не ушкоджена. Потім переписуюся з нашими дівчатами-бариста, питаю, чи все у них у порядку. І ми приходимо у заклад, починаємо робочий день. Відпрацювавши, розходимося по домівках. А, лягаючи спати, дякуємо вищим силам за цей подарований нам день. Бо в Херсоні кожен прожитий день – подарунок від Бога».

Працівниці кав’ярні Coffee 11/11.

Таврійський мікрорайон, у просторіччі – Таврік, де розташована кав’ярня Coffee 11/11, вважається менш небезпечним, ніж Дніпровський район Херсона або Острів, Кіндійка чи Антонівка. Але у теперішньому Херсоні поняття «відносно безпечний» означає лише меншу кількість прильотів ворожих снарядів, ніж в більш наближених до лінії фронту частинах міста.

Але Таврік теж час від часу зазнає ворожих обстрілів. Траплялися прильоти російських снарядів і неподалік кав’ярні.

«Наш заклад, – каже Олексій, – кілька разів страждав від прильотів: вибивало вікна, псувалося обладнання, розбивався посуд і скляна тара з напоями. Але ми не зачинялися. Працювали навіть у такі дні: хтось з працівників ліквідував наслідки, займався прибиранням, хтось обслуговував відвідувачів».

Херсонський підприємець не лише опікується кав’ярнею, а й займається громадською діяльністю. Олексій започаткував у місті моторух.

«Цей моторух, – розповідає він, – створений, щоб збирати в чудовому місці чудових хлопців з Херсона, яких об’єднують мотоцикли, яким подобається мототехніка. Ми час від часу збираємося, спілкуємося, п’ємо каву. Потім їдемо по Херсону, влаштовуємо мотопробіг. Їздимо завжди різними дорогами на невеликій швидкості, щоб люди нас бачили, щоб ми людей бачили. Багатьом херсонцям подобається, коли містом проїжджають багато мотоциклів. Це незвично, особливо зараз. Люди радіють, махають нам. І це приємно, бо ми розуміємо, що якось надихаємо Херсон, додаємо життя. Правда, трішечки шумимо, але краще хай буде шум від мотоциклів, ніж від ракет і снарядів. До речі, запрошую до нашого моторуху херсонських мотоциклістів, які шукають однодумців».

Під час таких мотопробігів Олексій знімає відео, які розміщує у TikTok.

«Ці відео, – каже він, – для херсонців, які виїхали з міста і зараз сумують за ним. Для тих, хто хоче побачити, як виглядають зараз місця, якими вони ходили, гуляли з дітьми. Для тих, хто хоче побачити місця, пов’язані з якимись важливими чи просто пам’ятними подіями. Я хочу такими відео нагадати херсонцям про рідне місто, а також нагадати, що Україна обов’язково переможе, мирні часи настануть. І тоді ми зберемося у кав’ярні, вип’ємо кави, поспілкуємося. А діти матимуть нагоду сфотографуватися на мотоциклах».

Автори: В’ячеслав Гусаков, Олена Гнітецька

Поділитися цим матеріалом

Розвиваємо проект за підтримки