Каховська міська рада не підтримала рекомендації Українського інституту національної пам’яті демонтувати “Легендарну тачанку” та “Дівчину в шинелі”. Проти декомунізації пам’ятників виступила і громадськість, яка сьогодні прийшла на позачергову сесію.
Не демонтувати пам’ятники вимагають жителі Каховки на сесії. Майже годину містяни і депутати обговорюють, чому її необхідно зберегти.
“Є слово “будувати”. “Комуняки” будували і вони називали своїми іменами. Якщо сьогоднішня влада хоче щось розбудовувати, то хай побудує, а потім розбудовує”, – говорить один із каховчан.
Його підтримує інший мешканець міста:
“Ми категорично проти. Це наша історія. Це наша візитівка. Зруйнувати її не можна!”
Ще один мешканець Каховки ставить риторичне питання:
“Як Каховка може бути без “Тачанки”? Я не розумію, як це може бути. У нас, жителів Каховки, спитали: хочемо ми, щоб “Тачанку” прибрали? Ні, ми не хочемо!”
Депутати одностайно проголосували за звернення до Президента України, Кабміну та голови Херсонської обласної державної адміністрації з проханням залишити пам’ятники. Опісля – голосування щодо демонтажу.
“Міська рада не підтримала вимоги Інституту національної пам’яті про демонтаж “Легендарної тачанки” і “Дівчини в шинелі”. Дякую”, – резюмує голосування міський голова Каховки Андрій Дяченко.
Пізніше журналістам Суспільного Андрій Дяченко пояснив:
“Сьогодні на сесію міської ради винесли пропозицію щодо демонтажу цього пам’ятника. Демонтаж цього пам’ятника вимагає багато грошей, спецтехніку, транспорт, людей для демонтажу. Потрібні гроші. На ту швидкість, яку ми мали зробити, це коштуватиме приблизно 190 тисяч [гривень, – ред.]. Сесія міської ради не підтримала це рішення. Як посадова особа Каховської міської ради я виконав рішення Інституту національної пам’яті. Далі ми зробимо комісію і проведемо громадські слухання як нам порекомендував директор Інституту національної пам’яті”.
Директорка Каховського музею історії Світлана Сидіокіна говорить, що пам’ятник не можна демонтувати, бо він має особливий статус і є пам’ятником культурної спадщини національного значення:
“Важить пам’ятник 102 тонни, з них 98 – бронза. Пам’ятник внесений в реєстр національної пам’ятки України. Він є пам’ятником монунентального мистецтва. Каховка завдяки пам’ятнику була у переліку всеукраїнських туристичних маршрутів, навіть і міжнародних маршрутів”.
Міська рада питання з пам’ятниками мала б вирішити ще 2015-го року, говорить співробітник Українського інституту національної пам’яті Ігор Каретніков:
“На думку Інституту, ці пам’ятники підпадають під дію чинного Закону України “Про засудження колишнього комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів” і мають бути демонтовані. Закон було прийнято в квітні 2015-го року, в травні він набув чинності і протягом півроку міська рада мала вирішити це питання самостійно”.
Український інститут національної пам’яті звернувся до Каховської міської ради після запиту учасників ініціативи “Декомунізація. Україна”. Ми зв’язалися телефоном з її головою Вадимом Поздняковим:
“До нас постійно звертаються жителі різних міст, селищ з приводу недекомунізованих об’єктів. До мене звернулися жителі Каховки з приводу “Тачанки” та з приводу “Дівчини в шинелі”. Я звернувся до Інституту національної пам’яті стосовно того, аби вони роз’яснили, чи порушує це закон, і щоб вони звернулись до Каховської міської ради”.
Каховський журналіст Олег Батурін говорить, що питання демонтажу пам’ятника обговорювалося ще 2016-го року. Були пропозиції, продовжує чоловік, створити або музей, або парк, і тоді не треба буде демонтувати “Тачанку”. Але все залишилося на стадії обговорення. Пам’ятник, розказує Олег, зараз руйнується, і його, крім збереження, необхідно реставрувати:
“На мій погляд те, що відбулося на сесії, ілюструє, що керівництво це питання не дуже цікавить. Депутати намагаються “спихнути” це питання, обмежившись тільки зверненнями до Президента і спікерів, які не мають жодних повноважень вирішувати ці питання. Крім збереження цього пам’ятника є ще важливе питання – реставрація його. Сьогодні пам’ятник руйнується”.
Пресаташе місцевого мотофестивалю Владислава Базилевич говорить:
“Цей монумент приваблює туристів і зараз. Не як об’єкт комуністичної спадщини, а як витвір мистецтва”.
Владислава Базилевич додає, що “Тачанка” є місцем збору байкерів, які 13-ий рік проводять у Каховці Всеукраїнський мотофестиваль:
“Цей фестиваль і, відповідно, цей легендарний монумент збирає безліч байкерів з різних країн світу з 14-ти, як мінімум, областей України. Ми тут зустрічали і представників моторуху зі Штатів, Франції, Великої Британії, Польщі, Італії, Іспанії, Ізраїлю. Багато-багато різних країн світу”.
Проти знесення “Тачанки” Геннадій Козлов:
“Це пам’ятка нашого міста. Який там тоталітарний режим? Для деяких людей це політика, а для нас це красиво”.