Юрій Соболевський: Були випадки, коли за слово «орк» у людини відбирали зразки ДНК

Юрій Соболевський: Були випадки, коли за слово «орк» у людини відбирали зразки ДНК
16 июня

Перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський - херсонець всього трохи більше трьох років. У 2019 році він приїхав проводити тут вибори, і залишився жити і працювати. Після окупації Херсонщини він залишився у Херсоні, де весь час працював і виїхав менше тижня тому, коли залишатися вже було максимально небезпечно.

Ми поговорили з Юрієм про життя в окупації, зрадників та навіть вибори. Останнє зараз звучить як щось з далекого минулого.

- Ти понад 100 днів був в тимчасово окупованому Херсоні. Розкажи коротко, що представляє собою зараз окупований Херсон.

- Катастрофа - якщо коротко - катастрофа. Це не просто криза - це тотальна гуманітарна катастрофа. Це сьогодні, на жаль, реалії не тільки міста Херсона, а й тих наших громад, де ситуація однакова - дуже важко.

- У багатьох виникає питання, і я його озвучу: як тобі вдалося уникнути полону?

- За весь цей час СБУ двічі врятувала моє життя. Перший раз, коли вони змогли мене оперативно повідомити, що я вже у них (окупантів, - ред.) в розшуку і мої товариші, з якими я працював, що наші прізвища, наші дані, наші автомобілі, на яких ми пересувалися - це все вже є у фільтраційних списках. Якщо б ми не отримали вчасно інформацію, то цієї розмови не було би. У друзів всіх наших вони провели обшуки за тими адресами, які вони знали і фактично це був не обшук, а пограбування. Я не був зареєстрований у місті, дуже невелика кількість людей знала, де я мешкав. І зрозуміло, що я не був постійно в одному місці. Дуже обмежив коло спілкування після того, як дізнався, що мене розшукують. Одним словом, там було дуже багато заходів для того, аби «пропєтлять». І другий раз - я не залишив би Херсонщину так само би без допомоги СБУ, я не можу розповідати поки деталі, але без їхньої (спецслужб, - ред.) допомоги я б не виїхав з окупованої Херсонщини.

- Як ти думаєш, наскільки безпечно людям залишатися там? І скільки вони зможуть протриматися там?

соболевськи

Фото з фейсбук (27 травня)

- Сьогодні кожен, хто залишився на Херсонщині - справжній герой. Те, що там зараз відбувається - це жах. Окупантам потрібна слухняна маса, їх не цікавить спротив. Грошей у більшості людей вже немає - і це велика проблема. Їжа є - допомагають фермери. Велика кількість товару з Криму. Якість там така собі, м'яко кажучи. У будь-який час людина, яка не почистила свій телефон, запросто може поїхати «на підвал». Були випадки, коли просто за слово «орк» у приватному листуванні у людини відбирали зразки ДНК, брали відбитки пальців і проводили роз'яснювальну бесіду

- Ти казав, що їм потрібен слухняний натовп. Як ти думаєш, наскільки зараз економічним, пропагандистським тиском на людей їм вдасться створити оцей натовп?

- Я впевнений - на Херсонщині це неможливо. У нас у будь-якому суспільстві є відсоток інертних людей, але про Херсонщину так не скажеш. Вона, на мою думку, один із патріотично налаштованих регіонів України.

- А якщо їм завтра «відріжуть» пенсії, зарплати, наскільки ці люди довго зможуть бути патріотами?

- Я впевнений, що вони залишаться патріотами - можливо, у них не буде іншого вибору, і вони вимушені будуть отримувати якусь соцдопомогу за паспортні дані. Але це не їхній вибір - це просто необхідність для того, щоб вижити.

- У людей часто виникає питання - чи не назвуть їх зрадниками.

- Упевнений, що ні. По-перше, згідно міжнародного права, окупаційна влада зобов'язана забезпечити гуманітарні потреби населення. По-друге, зраднику все ж таки потрібен умисел - цього тут немає. Є примус. У людей просто немає вибору. А зрадників на Херсонщині - відносно кількості населення - дуже мало.

Мітинг

- Нам, людям, які виїхали і дивляться на Херсоншину з інших регіонів, здається, що зрадників небагато і їх становище дуже непевне. Як тобі, як людині, яка прожила там, яка спілкувалася з іншими, це бачиться?

- У них велика проблема з кадрами - скільки часу вже пройшло...

- Хто ці «вони»?

- Ми розуміємо, що Сальдо, Стрємоусов - це фактично декорація, вони не є суб'єктами прийняття рішення. Їм поставили завдання, наскільки я знаю, сформувати обласну вертикаль керування. Вони (окупанти, - ред) почали зі створення апарату та районних адміністрацій. Потім паралельно з призначенням голів дуже цікаво, що орки (можливо зараз вже розібралися), не зовсім розуміли нашу систему територіально-адміністративного устрою. Тобто, дуже довго вони не розуміли, що таке громада, і вони повністю розраховували на районні адміністрації, які створювали в межах районів. Зрозуміло, що ті зрадники, яких я назвав, підтягнуть тих людей, яких вони знають, для того, щоб сформувати свої команди. Я знаю, що приїжджали до керівників обласних підприємств з таким формулюванням типу «давай визначайся, треба перевзуватися, тапочєк осталось мало»...

- А що пропонують? Які «коврижки»?

- Мова йде про амбіції в першу чергу. Це важливо для оцих людей, яких вони там заманюють. Зайняти посаду, яку там в нашій системі українській вони ніколи б не могли зайняти. І це перший такий мотив. Напевне ще якісь гроші, але, враховуючи, що в них мета пограбувати, то я не впевнений, що тих грошей багато. Бюджети, які РФ виділила на «владу», наскільки я знаю, там дуже-дуже скромні.

- Русских багато, а всього мало.

- Так. Я знаю, що Сальдо особисто приїжджав до наших ДСНС-ників, агітував їх. Коли спитали яка саме зарплатня, він назвав ту цифру, а йому сказали: «Слухай, мова взагалі не про гроші, але щоб ти розумів, у нас мінімальна заробітна плата вдвічі вища, ніж ту, яку пропонуєте ви».

- Наскільки я знаю, поліцейським призначили зарплатню вищу, ніж була в Україні...

- Необхідно розуміти, що Росія сьогодні - це фактично поліцейська держава. І от кому вони, скажемо так, забезпечують більш-менш достойний рівень життя - це саме ФСБ, Росгвардія - тобто силовий блок, на якому ця тиранія і тримається. Але я бачив тих людей, яких вони залучили - таке відчуття, що вони їх десь знайшли за Дніпровським ринком...

- У тому списку колаборантів-поліцейських, який є у нас, там дуже багато діючих поліцейських.

- Ну якщо це так, то це дуже неприємна історія.

юрий соболевский

- Ти їх не бачив?

- Ні. На початку я знаю, що в них там було дуже сумно. Можливо, там за останні 2-3 тижні когось вони умовили працювати. Але за викликами фактично приїжджає їхня військова комендатура.

- Продовжуючи тему зрадників - депутати облради. Скільки їх? І хто вони? Крім Булюка.

- Я не слідчий і не прокурор...

- Але ж ти знаєш цих людей краще.

- Але я не можу брати на себе таку відповідальність - називати їх зрадниками. Таких людей близько 5. Всю інформацію, яку я мав, я надав СБУ.

Насправді статус депутата облради для орків нецікавий. Спочатку вони дійсно розглядали облраду як варіант найвищого органу місцевого самоврядування. Ми зламали все це з самого початку - ми прийняли ряд звернень, що стосувалися збройної агресії РФ. Після того, як обласна рада зайняла таку позицію, стало зрозуміло, що тиснути на депутатів стало неможливим.

- А щодо голів громад? Ми бачимо, що більшість з них виїхали, але люди їх засуджують. Наскільки було логічним цим людям покинути територію області?

- 100% це було правильне рішення. Голови громад залишалися з нашими людьми, поки орки не примушували їх співпрацювати.

- Але ми знаємо, що в області є як мінімум два мери міст, яких, слава богу, не чіпали і вони нібито продовжують зараз працювати. Це Коваленко в Новій Каховці та Колихаєв у Херсоні. Як ти оцінюєш їхню діяльність?

- Їхня діяльність буде оцінена СБУ.

- Як Юрій Соболевський, громадянин України, не посадовець, оцінює їхню діяльність? От стосовно того, що Ігор Колихаєв пробував зібрати списки мешканців, які виїхали з Херсона.

- Я робив заяву з цього приводу. Це не може мати будь-який зв'язок з опалювальним сезоном - це повна нісенітниця. Я звернувся до голів ОСББ з проханням не надавати жодних списків. Така інформація потрібна тільки окупантам.

- Колихаєв телефонував тобі після цієї заяви?

- Ми не спілкуємося уже тривалий час.

- Не можу не спитати про Олексія Ковальова, вашого висуванця, першу людину після депутатів обласної та міської ради, яка пішла на відкриту співпрацю з ворогом. Ми бачили оцінку партії, фракції. Цікавить твоя оцінка.

- На сто тисяч відсотків розділяю позицію моїх колег. Для мене це болюче питання, він був мажоритарником від Херсонщини. Моя особиста думка: народний депутат України під час війни має брати участь у прийнятті законів, що важливі для перемоги...

ковалев херсон

Серпень 2021 року

- Я тебе переб'ю - в коментарі Детектор Медіа людина, наближена до Зеленського, сказала, що ще в 2020 році в партії відчули, що Ковальов робить щось не те. У списки він ввів людей, пов'язаних з проросійськими силами. Чому зараз для вас це несподіванка? Чому ви тоді не звертали уваги на нього?

- Ми почекаємо, поки звільнена область, буде проведена перевірка по ньому (Ковальову, - ред.). Там може бути різний сценарій. Але протягом усього часу в мене не було підстав вважати, що Олексій може бути зрадником.

- Відкрий секрет: звідки взявся Ковальов у списку?

- Там дуже складна процедура відбору кадрів. По ньому були рекомендації...

- Є прізвище людини, яка його рекомендувала?

- Я вважаю, що це не має значення.

- Це важливо...

- У цьому випадку ні, бо тоді не було підстав вважати, що Ковальов буде зрадником.

- Це був Булюк чи ні?

- Ні - 100% ні. Він не мав відношення до формування списків. Наскільки мені відомо, у них стосунки з Ковальовим були не дуже.

- У першочерговому списку була людина з Києва, колишній помічник Співаковського, його потім замінили на Ковальова. Хто привів цю людину?

- Немає одного прізвища. Була система відбору, і Ковальов її пройшов. На жаль, неможливо передбачити на кілька років уперед хто як буде працювати.

- У 2020 році було відомо, що Ковальов - людина Медведчука. Через покійного Артющика він виходив на Козака - це зрозуміло. Це робилось через брата Ковальова - Юрія. Він, до речі, теж з вашої партії. Що відомо про нього?

- Наскільки мені відомо, він не співпрацює з окупантами. Я скажу ще раз: кожен носій влади на Херсонщині, який перебував навіть невелику кількість днів в окупації, він зобов'язаний пройти перевірку СБУ.

- Ми заговорили про нардепів. Скажи, де інші нардепи від Херсонщини?

- Кожен повинен сам за себе відповідати. Народні депутати необов'язково є активними членами команди...

- Павло Павліш є членом партії.

- Так, ми з ним перебували на зв'язку. Він займався гуманітарними вантажами, які доставляли на Херсонщину.

- А ваше найкраще придбання Сергій Козир - де він?

- В Києві приймає закони, але краще спитати у нього.

- Про Вагнер не питатиму, про неї ми нічого не бачимо і не чуємо.

- Відносно роботи кожного з початку війни люди мають право знати, що робив кожен з депутатів.

- Але ми нічого не знаємо про голову ХОДА Лагуту - ми його не бачили 50 днів. Теж представника вашої партії. Я особисто не бачив свою депутатку - Вікторію Вагнер, мої колеги не бачать Іванова - в Каховці забули хто це. Чому така погана комунікація?

- Це питання до нардепів. Я можу відповідати за обласну партійну організацію - вона з першого дня війни стала своєрідною гуманітарною системою. Я не скажу, що кожен працював з депутатів, але більшість - працювали. В першу чергу, це стосувалось руху опору. Більшість наших хлопців вимушені були залишити місто, але вони намагались забезпечити безпеку проведення мітингів, щоб не було провокацій. І ми бачили, що мітинги проходили по всій області.

- Так, це дійсно було вражаюче. Давай про обласну раду. Наскільки зараз є розуміння у депутатів, що робити далі?

- На мою думку, не пізніше як буде звільнена Херсонщина необхідно перезавантажити повністю місцеве самоврядування, тому що вже є заборонені партії. Є і будуть підозри депутатам. Це не можна так залишати.

- І наостанок. Ти можеш обіцяти, що не повторите 2020 рік, коли приховали своїх кандидатів в депутати. Це повториться, якщо будуть перезавантажувати місцеве самоврядування? Чи партія нарешті обговорить з громадою, кого вона висуває? І чи не вважаєш ти, що це була величезна помилка?

- Слуга народу - молода команда. Метою її створення було залучення найбільшої кількості, які не мали політичного досвіду...

- Давай не заговорювати - чи обіцяє Юрій Соболевський на наступних виборах, що на наступних виборах партія не приховуватиме кандидатів?

- По-перше, я не голова партії (посміхається), по-друге, всі рішення про вибори приймаються згідно нашого статуту. Я не можу говорити, яке рішення прийме з'їзд. Я можу сказати свою особисту думку - я вважаю, що нам дійсно потрібно відкрити списки, я вважаю, що в цих списках повинні бути люди, які заслуговують того, щоб бути депутатами від Слуги народу - медики, вчителі, волонтери...

- Твої прогнози: коли ми повернемось додому?

- Я хочу, щоб це відбулось якнайшвидше, тому що люди, які там живуть сьогодні - їм дуже важко. До відсутності ліків, продуктів додається сама атмосфера, яка дуже тисне. Операцію по звільненню Херсонщини необхідно буде проводити тільки тоді, коли ми будемо впевнені в результаті, коли ми розумітимемо, що понесемо мінімальні втрати. Тому якщо потрібно почекати, то будемо чекати. Будемо боротись, будемо наближувати цей день.

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости