Євгенія Закревська: Справу Гандзюк від початку мали б передати в СБУ

Євгенія Закревська: Справу Гандзюк від початку мали б передати в СБУ
2 октября 2018 года.

Про перспективи показового розслідування нападу на Катерину Гандзюк та про те, чи вдасться вийти на замовника, Тиждень поспілкувався із адвокатом Катерини Євгенією Закревською.

30 вересня минуло рівно два місяці з моменту нападу на Катерину. У перші дні трагедії вона говорила, що не хоче спілкуватися з херсонськими правоохоронцями, бо займалась викриттям злочинних дій саме Нацполіції міста та області. Чи приходили до постраждалої співробітники Нацполіції вже в Києві і чи проводили слідчі дії?

- Катя не відмовлялася свідчити. Просто це було і є дуже важко з огляду на її стан. Але допит таки відбувся і це було складно. Після цього їй стало гірше, підвищилася температура. Але інформацію, необхідну для слідства, вона надала.

Одразу після того, як стало відомо, що Катерину облили кислотою просто у дворі власного будинку, за цією історією почали пильно стежити і журналісти, й інші активісти. Може, саме для того, щоби вгамувати обурення, правоохоронці миттєво представили суспільству ймовірного нападника. Але вже на суді щодо обрання запобіжного заходу сестра підозрюваного - Миколи Новікова заявила, що має свідків, що саме під час нападу він був зовсім в іншому місці. І згодом суд урахував цю обставину і Новікова відпустили. Тоді ви говорили, що це свідчення того, що слідчі не достатньо ретельно збирали інформацію у справі. Як до нападу на Катерину Гандзюк причетні п'ятеро затриманих нещодавно? Які докази наводять слідчі?

- У тому, що теперішні підозрювані, троє з яких перебувають під вартою і двоє під домашнім арештом, і є виконавцями злочину, сумніву в нас немає. Підозра обґрунтована доказами. Але питання в тому, щоби притягти до відповідальності весь ланцюжок - аж до замовників! І тут є проблема. Адже навіть після того як до ЄРДР поліція внесла пункт 11 частини 2 статті 115 («умисне вбивство». - Ред.), відповідні зміни до підозри виконавцям поліція і прокуратура не внесли. Тобто справу по виконавцях збираються передавати в суд без ознак замовності. Попри те, що четверо із п'ятьох підозрюваних визнали, що їм заплатили за напад, і відповідні грошові кошти були вилучені під час слідчих дій.

Тобто ви вважаєте, що саме ці п'ятеро підозрюваних не є замовниками вбивства, а лише виконавцями?

- Підозри у справі Гандзюк поки що пред'явлені лише безпосередньо у підготовці і виконанні нападу, а також низовій організації та координації нападу - Сергію Торбіну (Сергій Торбін очолює дві громадські організації: «Херсонська фортеця» та «Добровольців учасників АТО «Добровольці Божої Чоти». - Ред.). Замовника і навіть посередників, які підшукали групу виконавців на чолі з Торбіним, з ними контактували, передавали гроші і т. д. слідство досі не назвало. І підозри їм не пред'явлені.

Теоретизувати - хто може бути замовником - я не буду. Потрібно перевірити всі версії.

Колеги, однодумці Катерини не дають суспільству забути про напад. Нагадують у соцмережах, скільки часу минуло, що зроблено, організовують акції пітримки і протесту. Таким чином не дають забути правоохоронцям про розслідування. Адже приклад 55 подібних нападів, які наводять у «Списку Гандзюк», доводить, що винних можуть шукати місяцями та навіть роками, а так і не назвати, кому перейшов дорогу той чи інший активіст. Що буде з цією справою і коли ми зможемо побачити розгляд її по суті?

- Швидко розслідувати справу - це знайти всіх винуватців включно із замовником і притягнути їх до відповідальності. А не нашвидкуруч направити в суд обвинувальний акт по виконавцях і поставити собі галочку про розкриття справи. У мене великі питання до прокуратури Херсонської області. Саме в частині кваліфікації. Вони вперто ігнорують докази, які вказуть, що замах було вчинено на замовлення. Це і показання підозрюваних про оплату їхньої «роботи», і вилучені кошти. І відсутність особистого мотиву. Я подала в прокуратуру детальне клопотання де чітко розписала, чому в разі замовного замаху ознака замовності має фігурувати, як у виконавців, так і у замовника. Це позиція Верховного Суду. Слідчий вніс цю ознаку до ЄРДР. Але прокурором досі не внесено відповідні зміни до підозри.

Маю підстави вважати, що наступну ланку кришують саме на рівні місцевої прокуратури. І попри акції й тиск громадськості, і навіть, можливо, бажання генпрокурора, нікого «вищого» за Торбіна «віддавати» не збираються. Замкнуть усе на ньому. А далі - хай розбирається СБУ. Вони ж, за словами генпрокурора, мають шукати замовників. Але це так не працює. Не можна в одній справі розслідувати злочин частини співучасників - виконавців, а в іншій шукати замовників. Справу від початку мали б передати в СБУ і розслідувати все разом. А тепер і поліція, і прокуратура, і СБУ мають чудову нагоду скидати відповідальність одне на одного.

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости