Євгенія Закревська: Справу Гандзюк від початку мали б передати в СБУ

Євгенія Закревська: Справу Гандзюк від початку мали б передати в СБУ
02 / 10 / 2018

Про перспективи показового розслідування нападу на Катерину Гандзюк та про те, чи вдасться вийти на замовника, Тиждень поспілкувався із адвокатом Катерини Євгенією Закревською.

30 вересня минуло рівно два місяці з моменту нападу на Катерину. У перші дні трагедії вона говорила, що не хоче спілкуватися з херсонськими правоохоронцями, бо займалась викриттям злочинних дій саме Нацполіції міста та області. Чи приходили до постраждалої співробітники Нацполіції вже в Києві і чи проводили слідчі дії?

- Катя не відмовлялася свідчити. Просто це було і є дуже важко з огляду на її стан. Але допит таки відбувся і це було складно. Після цього їй стало гірше, підвищилася температура. Але інформацію, необхідну для слідства, вона надала.

Одразу після того, як стало відомо, що Катерину облили кислотою просто у дворі власного будинку, за цією історією почали пильно стежити і журналісти, й інші активісти. Може, саме для того, щоби вгамувати обурення, правоохоронці миттєво представили суспільству ймовірного нападника. Але вже на суді щодо обрання запобіжного заходу сестра підозрюваного - Миколи Новікова заявила, що має свідків, що саме під час нападу він був зовсім в іншому місці. І згодом суд урахував цю обставину і Новікова відпустили. Тоді ви говорили, що це свідчення того, що слідчі не достатньо ретельно збирали інформацію у справі. Як до нападу на Катерину Гандзюк причетні п'ятеро затриманих нещодавно? Які докази наводять слідчі?

- У тому, що теперішні підозрювані, троє з яких перебувають під вартою і двоє під домашнім арештом, і є виконавцями злочину, сумніву в нас немає. Підозра обґрунтована доказами. Але питання в тому, щоби притягти до відповідальності весь ланцюжок - аж до замовників! І тут є проблема. Адже навіть після того як до ЄРДР поліція внесла пункт 11 частини 2 статті 115 («умисне вбивство». - Ред.), відповідні зміни до підозри виконавцям поліція і прокуратура не внесли. Тобто справу по виконавцях збираються передавати в суд без ознак замовності. Попри те, що четверо із п'ятьох підозрюваних визнали, що їм заплатили за напад, і відповідні грошові кошти були вилучені під час слідчих дій.

Тобто ви вважаєте, що саме ці п'ятеро підозрюваних не є замовниками вбивства, а лише виконавцями?

- Підозри у справі Гандзюк поки що пред'явлені лише безпосередньо у підготовці і виконанні нападу, а також низовій організації та координації нападу - Сергію Торбіну (Сергій Торбін очолює дві громадські організації: «Херсонська фортеця» та «Добровольців учасників АТО «Добровольці Божої Чоти». - Ред.). Замовника і навіть посередників, які підшукали групу виконавців на чолі з Торбіним, з ними контактували, передавали гроші і т. д. слідство досі не назвало. І підозри їм не пред'явлені.

Теоретизувати - хто може бути замовником - я не буду. Потрібно перевірити всі версії.

Колеги, однодумці Катерини не дають суспільству забути про напад. Нагадують у соцмережах, скільки часу минуло, що зроблено, організовують акції пітримки і протесту. Таким чином не дають забути правоохоронцям про розслідування. Адже приклад 55 подібних нападів, які наводять у «Списку Гандзюк», доводить, що винних можуть шукати місяцями та навіть роками, а так і не назвати, кому перейшов дорогу той чи інший активіст. Що буде з цією справою і коли ми зможемо побачити розгляд її по суті?

- Швидко розслідувати справу - це знайти всіх винуватців включно із замовником і притягнути їх до відповідальності. А не нашвидкуруч направити в суд обвинувальний акт по виконавцях і поставити собі галочку про розкриття справи. У мене великі питання до прокуратури Херсонської області. Саме в частині кваліфікації. Вони вперто ігнорують докази, які вказуть, що замах було вчинено на замовлення. Це і показання підозрюваних про оплату їхньої «роботи», і вилучені кошти. І відсутність особистого мотиву. Я подала в прокуратуру детальне клопотання де чітко розписала, чому в разі замовного замаху ознака замовності має фігурувати, як у виконавців, так і у замовника. Це позиція Верховного Суду. Слідчий вніс цю ознаку до ЄРДР. Але прокурором досі не внесено відповідні зміни до підозри.

Маю підстави вважати, що наступну ланку кришують саме на рівні місцевої прокуратури. І попри акції й тиск громадськості, і навіть, можливо, бажання генпрокурора, нікого «вищого» за Торбіна «віддавати» не збираються. Замкнуть усе на ньому. А далі - хай розбирається СБУ. Вони ж, за словами генпрокурора, мають шукати замовників. Але це так не працює. Не можна в одній справі розслідувати злочин частини співучасників - виконавців, а в іншій шукати замовників. Справу від початку мали б передати в СБУ і розслідувати все разом. А тепер і поліція, і прокуратура, і СБУ мають чудову нагоду скидати відповідальність одне на одного.

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости