Здавалося б, наскільки могло змінитися місто, тим паче, таке як Херсон, за двадцять років?
Інколи передивляючись фотокартки, зроблені тут на початку ХХ століття, ми думаємо, що нічого не змінилося, окрім сміття, якого за 120 років у місті стало більше. Але знайдені у дальньому кутку старого жорсткого диска фото, зроблені влітку 2001 року, дійсно здивували.
Хто автор фотографій ми не знаємо – вони були викачані у середині 2000-х з однієї із популярних на той час пірингових мереж у невідомого нам користувача.
Парки
Починав прогулянку фотограф, судячи з нумерації просканованих фото, з парків, на той час ще Леніна та Ленінського комсомолу.
Цікаво, що окрім назв парків на колонадах та сучасних торгівельних точок у них, майже нічого не змінилося.
Ну і фонтани – десь у 2012 році їх капітально відремонтували, і вони отримали підсвітку.
Навіть кафе «Лакомка», здається, особливо не змінилося.
Єдине, що дійсно змінилося – це Лебдинка. Це – штучне озеро, створене у 70-х роках у парку шляхом розширення та поглиблення старого фортечного рову.
Здається, це останній або передостанній рік, коли в озеро набирали воду. Невдовзі його визнали аварійним і осушили.
Менш ніж через 10 років озеро стало головним політичним символом міста. Рідкісний кандидат у мери за останні 10 років не казав про відродження цього об’єкту. Наразі новий мер міста Колихаєв мріє відродити його за кошти Державного фонду регіонального розвитку.
Щоправда, озеро, яке будували, в тому числі для поливу зелених насаджень, планують перетворити у фонтан і наповнювати його не річковою, а питною водою.
Проспект Ушакова
А ось проспект Ушакова за двадцять років майже не змінився. За виключенням зовнішньої реклами, це все та ж брудна, з поганим асфальтом та погризеними бордюрами центральна вулиця міста.
З головного корпусу «централки» прибрали електроні часи, а пізніше і сам головний корпус перенесли у будівлю судномеханічного технікуму.
А на будівлі сусіднього, другого корпусу морехідки навпаки з’явилося електроне табло. І фасад став іншого кольору.
Культового колись кафе «Бомонд» вже немає. Як і чудернацьких літніх платформ, які збудували таким чином, щоб не псувати газон.
А будівлю літературного музею нарешті відремонтували.
Майже не змінилися будівлі міської та обласної ради.
Єдине, що навколо міської ради за останні 20 років два рази проводили ремонт. У 2011 році замінили плитку і побудували фонтани, а в 2021 році Ігор Колихаєв перетворив простір навколо казенної будівлі у його ідеал дачного будиночка – із рідкісними деревами та білими камінчиками за решітками.
Навколо будівлі облради та обладміністрації теж робили ремонт. У 2011 році замінили плитку на площі Свободи та зробили сучасні газони. А на самій будівлі, яку досі називають «білим домом», зникла п’ятикутна зірка. Дивно, але протрималася вона трохи понад десять років Незалежності. Закрили її тризубом у січні, або лютому 2002 року.
Ініціатива належала тодішньому губернатору Юрію Кравченку, якого сховали у нашій області після «касетного скандалу» і звинувачень у причетності до вбивства Георгія Гонгадзе.
Чому його шести попередникам не спала на думку ідея демонтувати зірку, залишиться, мабуть, загадкою.
Проходячи між цими будівлями, фотограф зняв Херсонське музичне училище і розміщений у ньому офіс Київстару. Мобільні телефони у 2001 році були, та і до 2005 року залишалися предметом розкоші, а телефонувати – навіть абоненту свого оператора – можна було тільки у разі гострої потреби. «Юніти» знімало навіть за вхідні виклики.
Офіс Київстару пропрацював на цьому місці майже 10 років. Пізніше в цьому приміщенні недовгий час працював магазин української книги «Цукр».
По дорозі на Суворова
В об’єктив фотографа потрапили два заклади громадського харчування, яких вже давно немає та один громадський простір, який існував ще тоді, коли ми навіть такого словосполучення не знали.
Мова про так званий Крок – лавочки навкруги фонтана, навпроти однойменної аптеки.
Це місце відоме цілому поколінню херсонської молоді, яка тут слухала рок, співала під гітару та розпивала напої різного рівня міцності. Напої купували неподалік у магазині в підвальчику або у бабусь, що торгували контрабандними цигарками, пиріжками та пальонкою просто на тому місці, де зараз стоїть пам’ятник Суворову.
Скупчення не дуже тверезої та гучної молоді не особливо подобалося мешканцям елітного будинку в центрі міста, і власники аптеки були змушені спочатку спиляти лавки, а пізніше і демонтувати фонтан. Тусовка перемістилися до магазину Фокстрот.
Ресторан Нобель з’явився на колишній вулиці 9-го січня ще у середині 90-х, і існував ще відносно нещодавно. Десь у 2014 році на його місці відкрили інший ресторан the Кухня, який замінив якийсь модний заклад з кальянами. Торік будівлю знесли, а на цьому місці будують житловий будинок.
А ось культова Тавричанка зникла набагато раніше. Зараз будівля майже по всьому периметру огороджена добудовами різного рівня рагульності.
Такої кави, яку варили в Тавричанці, навіть на початку 2000-х, кажуть старожили, зараз в Херсоні не варять.
Суворова
На пішохідній вулиці Суворова фотограф теж фіксував популярні на той час місця відпочинку та знакові заклади епохи.
Очевидно, що першим у кадр попав один з перших у Херсоні фастфуд – кафе Країна смажених курчат. Станом на літо 2001 року це вже не був найпопулярніший заклад, але були часи, коли у вихідні до закладу вишиковувалася черга за бургером та картоплею фрі, ціною у місячну студентську стипендію.
Від дня, коли було зроблено фото, до відкриття McDonald’s у Херсоні залишалося 12 років.
На фото також видно вхід до пивбару Океан. Надлишок слова «культовий» у цьому тексті не дає нам охарактеризувати так цей пивбар, але навіть у 2001 році це був знаковий заклад. Прожив він ще п’ять років, і зараз кожен охочий може орендувати його, щоправда, за гроші, яких вам вистачить, аби жити у Монако. Тому і стоїть він 15 років зачиненим, щоби одного разу хтось влаштував там олдовий заклад із в’яленими лящами та дешевим пивом.
Бронзовий бюст Олександра Суворова в ті часи був пофарбований чорною фарбою, але стояв на своєму старому місці, майже навпроти Океану курчат. Через два роки новий мер Володимир Сальдо відмиє бюст, але перемістить його на початок вулиці.
Земельну ділянку, яка звільнилася від толерантного та космополітичного полководця, депутати продали банкіру Тарасу Бурді, який обіцяв побудувати там двоповерхову перукарню, але вибудував чотириповерховий торговий центр у стилі бикоко.
До речі, про новобудови.
В об’єктив фотографа потрапив, здається, звичайний будинок на Суворова, 10.
Але, будинок має історію. Він, а також ділянка за ним, належать екснардепу Сергію Кириченку. Полум’яний опозиціонер, борець з режимом та бунтар зміг побудувати у центрі Херсона ресторан, магазин та офісний центр.
Довгий час там тусила права молодь, пізніше у Кириченка поїхав дах, він став ватніком, перейменувався на Яробора, топив за русню. Акт помсти вчинила колишня дружина Яробора-Сергія, відсудивши у заслуженого юриста України частину майна.
Наразі, Сергій-Яробор поєднує маразм та маргінес і живе у власному світі, а у цій будівлі квартирували ресторани японської, грузинської та навіть європейської кухні. Не подавали тут тільки ботвінью, рєпу та окрошку. Хоча, це б було символічно.
Не пройшов автор і повз перші херсонські супермаркети.
І хоч на момент фотографування цих невеличких, оббитих вагонкою з 90-х будиночків, у Херсоні вже відкрили «справжній» супермаркет Оскар у недобудованому спортивному залі завод імені Петровського, саме Таїті і Кроха для тих, хто народився наприкінці 80-х, стали справжнім відкриттям. Тут, на відміну від Альбатроса та Берьозки з початку 90-х, можна було купити імпортні продукти та дитячий одяг не за валюту, а за купони, а з 1996 року і за гривні.
Таїті був продуктовим супермаркетом, а Кроха – дитячим. Обмінник, який ми бачимо на фото, у лихі 90-ті став жертвою збройного нападу, в результаті якого грабіжники вбили декількох міліціонерів.
Важко сказати, хто був цільовою аудиторією цих магазинів, але протягнули вони доволі довго. Креативу власників не вистачило замінити пластикову турецьку вагонку, але телефонну будку вони пофарбували. Зняли її тільки наприкінці 00-х.
Після того як у Херсон почали заходити мережеві супермаркети, Кроха та Таїті померли, щоби на їх місці з’явилися магазин косметики та перший у Херсоні мережевий книжковий супермаркет Буква.
Окрім книжок Корчинського та Андруховича української літератури там майже не було, тож права (псевдоправа, вишиватна, як зараз би сказали) публіка його не дуже жалувала. Автору так здається.
Наразі у цих будівлях розміщується якийсь магазин та посередня бургерна.
На останньому фото з Суворова автор зафіксував чи не перший магазин побутової хімії та косметики Ютас, а також дивний магазин Старий Дніпро. У 90-х ця компанія продавала комп’ютери, але до початку 2000-х скотилася до магазину канцтоварів, після чого зникла.
Все підряд
Сюди ми помістили фото, про які і сказати немає чого, окрім як про фото художнього музею.
На фото 2001 року зафіксована передостання реставрація музею, яка тривала більше п’яти років. Тоді зробили тільки ремонт фасаду, у 2021 році розпочали нову реставрацію, яка включатиме ремонт як фасаду, так і внутрішніх приміщень.
А на цьому фото зафіксовані найпопулярніші маршрутки того часу – ПАЗік та ГАЗель. Проїзд у них коштував 50 та 60 копійок, відповідно.
Інші фото наводимо без коментарів.
Таврійський
Три останні фото – це стабільність. На них автор зафіксував мікрорайон Таврійський. Тут все та ж брудна прибордюрка, вбиті дороги, та стихійна торгівля на «Трьох штиках».
Відсутність реклами та старі автомобілі та маршрутки видають у цих фото початок 2000-х, а не щасливі двадцяті. І звісно дискотека Top gun.
Це аж ніяк не ностальгія за тими часами, коли можна було безтурботно сидіти «на Кроці» або біля «Лебединки». Це скоріше спроба подивитись на наше місто крізь призму двадцяти років і зрозуміти, що фіксувати зміни варто, хоча б заради того, щоби у святкові дні було про що писати.
Сподіваємося, що вам сподобалося, і ви знайшли щось цікаве, що на фото не побачили ми. Напишіть про це у коментарях.
Шановні читачі, нагадуємо, що у грудні ми розпочали краудфандингову кампанію, в ході якої збираємо кошти на повне оновлення сайту.
Якщо у вас є бажання нам допомогти, то можна це зробити на ці карти:
Карта Приватбанку: 4149609007669403
Монобанк: 4441114423249950