Як росіяни через Телеграм намагаються «впарювати» свої наративи херсонцям?

Як росіяни через Телеграм намагаються «впарювати» свої наративи херсонцям?
27 июля

Окупанти продовжують боротьбу за уми мешканців окупованих територій, і з червня, коли ми писали минулий огляд, наростили темпи і масштаби пропагандистської роботи.

На п'ятому місяці окупації, росіяни та їх проксі, налагодили випуск обласної газети та декількох районок.

Окрім цього, вони остаточно заблокували всі сервіси Google, в тому числі, YouTube. Очевидно, що конкурувати із українцями росіянам було важко. Тож, майже вся інформаційна робота пропагандистів сконцентрована у телеграм-каналах.

Які канали ведуть росіяни?

Умовно всі російські та проросійські телеграм-канали на Херсонщині можна поділити на 3 групи:

  • «офіційні» - канали псевдоорганів влади (окупаційних адміністрацій та їх органів);
  • «новинні» - проросійські місцеві та псевдомісцеві канали, які імітують роботу медіа;
  • «власні» - канали місцевих колаборантів та відомих осіб, через які просуваються потрібні росіянам меседжі.

Всього ми нарахували понад сотню таких каналів, наймасовішими з яких є так звані «новинні». Серед них є потужні, на кшталт підробки під колишню комунальну газету «Херсонский вестник» або «Херсон.ру», які ведуть, судячи з усього, декілька людей, причому, не місцевих, що видно з використання немісцевих термінів та власних назв. Є і зовсім маргінальні типу каналу «ХНР», який веде, скоріш за все, якийсь місцевий поціновувач руського миру.

Цікаво, що найбільший, за числом підписників, канал «Херсон.ру» було створено 20 лютого, за 4 дня до повномасштабного вторгнення. Його активно цитують всі інші канали, як «новинні», так «офіційні» і «власні».

Але, переглянувши його статистику у спеціальному сервісі, можна зробити висновок, що підписники там накручені.

До 21 квітня це був рядовий телеграм-канал, в якому передруковували меседжі російської пропаганди та постили відео від російських блогерів. Підписників там було біля 6 тисяч. Але вже 31 квітня їх кількість перевалила за 50 тисяч.

телеграм канал херсон

Скріншот з російського сервісу аналітики tgstat.ru 

Причому, ніяких особливих подій на Херсонщині не було. За виключенням повністю вимкненого інтернету і мобільного зв'язку. Саме в дні, коли росіяни остаточно відключили окуповану область від зв'язку, кількість прихильників їх пропагандистського каналу збільшилася у 9 разів.

Хто це був, ми не знаємо, але явно не херсонці.

Пізніше більше 20 тисяч цих підписників від каналу відписалися, але і ті що залишилися, теж не викликають довіри.

Більше того, якість цих підписників теж викликає запитання. Кожен допис в каналі, на який, нагадаємо, підписано 28 тисяч користувачів, привертає увагу біля 9 тисяч читачів.

Для прикладу, у телеграм каналі МОСТа, у якого 2,8 тис підписників, і на якому точно не накручували їх кількість, кожен пост читає майже 2 тисячі користувачів. Тобто, у «МОСТа» показник прочитання поста 70%, а у «Херсон.ру» трохи більше 30%. Це явно вказує на те, що велику частину читачів адміністратори «накрутили» і живих читачів там не більше 30%.

До речі, у сервісі tgstat.ru адміністратори цей показник у статистиці каналу приховали.

Якість аудиторії інших каналів приблизно така сама.

У офіційних каналів немає таких охоплень, хоча вони активно кроспостяться у інших каналах мережі. Канал так званої «Херсонської ВГА» читає приблизно 20 тис. читачів. Інші «адміністрації» показують результат від 2 до 3 тисяч.

Останнім часом власні канали завели майже всі «гауляйтери» Херсонщини. Місцеві колаборанти Кирило Стремоусов, Володимир Сальдо, Катерина Губарєва та Олексій Ковальов справно ведуть власні акаунти. Щоправда, результати у всіх, окрім Стремоусова, дуже скромні. Так званий голова «ВЦА» Сальдо досі не набрав і 2 тисяч підписників, тоді як його підлеглий Стремоусов вже набрав 9 тисяч поціновувачів і його активно перепощують російські телеграм-канали.

Аудсайдером залишається нардеп-колаборант Олексій Ковальов, якого призначили заступником голови «уряду Херсонщини». Його плоскі жарти готові читати 119 людей.

ковалев даун

Джерело: t.me/wordkovalev

Більшість з яких, скоріш за все, змушені це робити, як і автор, з дослідницькою метою.

Про що пишуть окупанти?

Якщо сказати коротко - вони створюють шалену какофонію, в якій читачу взагалі неможливо розібратися, де правда, де вигадка, а де просто інформаційний шлак, як на скріншоті нижче.

кп

Джерело: Каховський городськой бит

Такого «контенту» у «новинних» каналах стає все більше.

Але основним типом контенту все ж таки є фейки та маніпуляції. Описувати приклади можна годинами. Один з найсвіжіших прикладів маніпуляцій з даними, на якому легко можна прослідкувати, як це працює - кількість жертв вибуху у Новій Каховці.

Представники окупаційної адміністрації Нової Каховки, Херсонської області і російські медійні ресурси не змогли домовитися навіть про кількість постраждалих серед мирного населення.

Телеграм-канал "Херсон.ру" на наступний день після вибуху повідомив про 2 загиблих та 90 постраждалих.

У сюжеті колаборантського каналу ВТВ+ "заступниця голови Херсонської ВЦА" Катерина Губарєва повідомила про 7 загиблих та 70 постраждалих.

Та вже в наступному сюжеті ВТВ+ від 13 липня в. о. медичного директора Центральної міської лікарні Нової Каховки Юрій Андрієвський в розмові з Губарєвою називає такі цифри: 10 людей на стаціонарному лікуванні, 21 особі надали амбулаторну допомогу і відпустили додому, 1 постраждалий відправлений до обласної лікарні в Херсон.

За словами Андрієвського, 90% усіх постраждалих - це мешканці будинку по вулиці Французькій, 1А.

Інші канали теж наводили різні цифри, утворюючи «білий шум», за яким так і не вдалося з'ясувати, чи були загиблі та скільки було поранених.

Нерідко російські пропагандисти створюють фейки за допомогою маніпуляцій з фотошопом.

Пропагандистський ресурс «Херсон.ру» оприлюднив новину про те, що в магазинах у Львові ціни на продукти вказані в двох валютах - гривнях та польських злотих.

Інші пабліки миттєво підхопили її та почали розносити, що нібито західну частину України захоплює Польща.

Зрозуміло, що це - фейк, який дуже легко перевірити. Достатньо просто сходити в АТБ.

Журналісти завітали до львівських АТБ і поспішили заспокоїти читачів - ціни там вказані лише у гривнях. Залишається констатувати, що єдині окупанти на українській землі - це росіяни.

Окремо стоїть робота російських пропагандистів, які постійно знаходяться в Херсоні. Місцеві пабліки майже миттєво роблять перепости текстів та відеосюжетів каналів ТАСС, Ізвєстія, Росія 24 та інших.

Деякі з них, такі як ТАСС, працюють не просто ретранслятором думок, а, їх підсилювачем.

Кожна заява того ж Стремоусова, яку публікує російський ТАСС, відразу розлітається по всіх каналах, але вже не просто як заява місцевого колаборанта, а як повідомлення відомої «інформагенції».

Інколи ТАСС накриває своїми повідомленнями просто «по площадях».

пропаганда

Джерело: t.me/tass_agency

Замість висновку

 

Не дивлячись на масованість цих інформпотоків, вплив цих потоків на аудиторію, а це беззаперечно мешканці тимчасово окупованої частини Херсонщини, не дуже велика.

По-перше, українці вже багато років знають про досягнення Росії у сфері дезінформації та виробили певний імунітет, а, по-друге, безліч українських медіа намагаються робити та доставляти мешканцям Херсонщини чесні та об'єктивні новини, що мають бороти весь той масив брехні, який росіяни намагаються «влити у вуха» своїх жертв.

Сергій Нікітенко, регіональний представник Інституту масової інформації у Херсонській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов'язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости