24 лютого 2022 року через центральну вулицю Новотроїцького йшли, здавалося, нескінченні колони військової техніки. З тимчасово окупованого Криму, через Чонгар і Генічеськ, російська армія прямувала трасою вглиб території Херсонщини. Тривалий час місцеві жителі спостерігали транзит техніки та особового складу окупанта, почувши відгомін боїв лише раз, на околицях самої громади, ближче до Сивашів та Новомихайлівки.
На початку березня 2022 року в громаді відбувся один з наймасштабніших мітингів проти окупації. В самому центрі Новотроїцького на підтримку України зібрались декілька тисяч людей. Тоді навіть записали відеозвернення. Люди були налаштовані дуже проукраїнськи. Не було страху, не було присутності російських спецслужб. Окупаційна влада себе не проявляла активно, тому люди не боялись і виходили сміливо демонструвати свою позицію.

Про те, як відбувалось захоплення громади росіянами та як люди живуть зараз ми поспілкувались із законною владою громади – начальником Новотроїцької селищної військової адміністрації Сергієм Перетятьком.
“Люди тоді розуміли, що вже захоплено обласний центр, тому як і інші громади, Новотроїцьке стало тиловою територією в окупації. Першочерговим завданням було забезпечення стабільності громадського порядку, були створені добровольчі дружини, які патрулювали громаду з метою запобігання мародерству. Забезпечували населення хлібом – хто міг з фермерів випікав, а потім роздавали людям”, – розповідає законний очільник громади.

Всю весну громадою керували українські представники влади. Фактично окупаційна адміністрація зайшла до будівлі селищної ради 5 липня 2022 року. Законна влада, що до того моменту залишалась в громаді, працювала дистанційно.
“Ми не можемо кваліфікувати точно, що саме це було, це завдання Служби безпеки, але коли 5 липня була захоплена адмінбудівля, начебто був викрадений селищний голова (Петро Збаровський, – МОСТ) і рівно за місяць, коли він зʼявився на початку серпня, ми дізнались з проросійських пабліків, що він призначений окупантами головою Нижньосірогозької ВЦА”, – пояснює Сергій Перетятько.
Тоді головою Новотроїцької громади росіяни поставили місцевого депутата-фермера Юрія Бочка з села Чумацький Шлях. Він є депутатом Генічеської районної ради від ОПЗЖ та очолював фермерське господарство “Свято-Володимирівська Січ”. Рішенням Київського районного суду в Одесі, Юрій Бочко отримав заочне покарання у вигляді 10 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади строком на 15 років, з конфіскацією всього належного йому майна.
Частина посадових осіб, яка погодилась на співпрацю, за словами Сергія Перетятька, була звільнена.
В жовтні 2023 року окупанти призначили “очільницею” Новотроїцької громади масажистку Євгенію Кузьменко. Батько Євгенії – Микола Кузьменко. Він є протоієреєм Новокаховської єпархії УПЦ МП, яка є частиною Російської православної церкви.
Фактично, після захоплення адмінбудівлі ради, комунального майна, і призначення першого окупаційного очільника, в громаді почалися репресії щодо місцевого населення, в тому числі за проукраїнську позицію – настала інша реальність.
За даними законної влади громади, наразі в окупації перебувають близько 27 тисяч осіб. Загалом населення скоротилося на 20%. У Новотроїцькому проживає чимало переселенців з Каховського району, безпосередньо із прибережних зон.
Серед не місцевих виділяють родини росгвардійців та осіб, яких привозять на посади псевдодержавної служби (прокуратура, поліція).
Медицина
“За тією інформацією, яку нам вдається отримати, стан медицини у громаді критичний. Раніше в Новотроїцькому функціонували центральна лікарня та ЦПМСД із розгалуженою мережею ФАПів і амбулаторій. Зараз у громаді залишилася лише одна лікарня, але лікарів катастрофічно не вистачає. Навіть для базових обстежень людям доводиться їхати або в Генічеськ, або – у більшості випадків – до Сімферополя”, – розповідає Сергій Перетятько.
При цьому примусове оформлення медичного поліса не гарантує отримання якісної медичної допомоги. Бувають випадки, коли в Криму, куди направляють жителів громади, пацієнтам відмовляють у лікуванні, аргументуючи це тим, що поліс, виданий на Херсонщині, не є чинним на території півострова.
“Якщо йдеться про хірургічне втручання, то це взагалі величезна проблема. Людям часто навіть не дають направлення на лікування. Доступ до медичних послуг фактично обмежений”, – додає Перетятько.
Ситуація з аптеками також критична. Придбати ліки майже неможливо. Медикаменти надходять із Криму у вкрай обмеженій кількості, за завищеними цінами і часто низької якості.
“Люди скаржаться, що не можуть купити навіть найнеобхідніші ліки. Дефіцит використовують місцеві перевізники, які привозять медикаменти під замовлення. Окупаційна влада не коментує ситуацію і не забезпечує належного постачання”, – каже посадовець.
Гуманітарний стан
Місцеві виживають переважно завдяки городництву. Ті, хто має власне господарство, ще можуть себе прогодувати. Пенсіонери, малозабезпечені та люди з інвалідністю отримують соціальні виплати від окупаційної влади.
Працездатного населення в громаді залишилося мало.
“Практично немає можливостей працевлаштуватися, оскільки більшість бізнесів закрилася. Єдина альтернатива – стихійна торгівля. Продукти продають просто з землі, без жодних сертифікатів чи експертиз. Жодного контролю якості немає”, – пояснює Перетятько.
Освіта
У 2023 році в Новотроїцькому окупанти відкрили дві школи. Директорка однієї з них одразу погодилася на співпрацю, тоді як керівниця іншої – відмовилася. На її місце призначили лояльну до окупаційної влади людину.
До повномасштабного вторгнення найбільші школи Новотроїцького налічували понад 1,5 тисячі та близько 1 тисячі учнів відповідно. У селах же ситуація складніша: багато навчальних закладів так і не відкрили, передусім через брак педагогів. Натомість у школах викладають люди без освіти та досвіду роботи, яким за словами Сергія Перетятька начебто “оформлюють” педагогічні дипломи через Мелітопольське училище чи подібні установи.
“Якість освіти залишається вкрай низькою, проте окупантів це не турбує. Головний акцент зроблено на псевдопатріотичному вихованні, пропаганді та мілітаризації дітей”, – каже посадовець.
У школах проводять “виховні години”, формують загони “Юнармії”, де дітей навчають збирати та розбирати зброю, дають базові навички військового вишколу. Учні змушені слухати лекції, у яких викривлюють історію російсько-української війни. Постійний інформаційний тиск спрямований на зміну світогляду та свідомості школярів.
Безпека в громаді
Ситуація з безпекою насторожує. До представників законної влади громади надходила інформація, що в центральній школі Новотроїцького при вході обшукують дітей, перевіряють їхні телефони, шукають листування або символіку, пов’язану з Україною. Зафіксовані випадки затримання дітей для “профілактичних бесід”. Батьків, чиї діти навчаються в українських онлайн школах, також переслідують – до них приходять із обшуками, вилучають гаджети, викликають на допити. Частина сімей після цього змушена або виїжджати, або припиняти навчання за українською програмою.
“Будь-які прояви української ідентичності на окупованій території жорстко придушуються. Співробітники російських спецслужб можуть зупинити людину просто на вулиці, перевірити телефон, а у разі підозри – забрати “на підвал”, – описує життя людей в окупації законний голова.
Настрої серед місцевих
Люди живуть у стані “головне – вижити”. Вони змушені пристосовуватися до нових реалій.
“Очевидно, що кістяк колаборантів – це ті, хто до окупації не мав жодного впливу, а тепер отримав посади в окупаційній адміністрації. Вони бояться повернення України, бо розуміють наслідки”, – пояснює Перетятько.
За словами Сергія Перетятька більшість жителів громади вірить у деокупацію. Вони не ототожнюють себе з Росією, що дає надію на їхнє повернення в український простір. Вони – українці на своїй землі.
Агросектор та роль великих фермерів
Новотроїцьку громаду вважають краєм хліборобів. Основні культури, які масово тут вирощують – озимі, пшениця, соя, соняшник.
Серед місцевих фермерів були ті, кому окупаційна влада активно сприяла, створюючи для них особливі умови. В законній адміністрації вважають, що пішли на співпрацю Олександр Супрун, Іван Доценко, Володимир Ганжа та Сергій Максименко. На частину з них вже відкриті кримінальні справи за співпрацю з окупантами. І якщо Іван Доценко та батько депутата Херсонської облради від партії “Опозиційна платформа за життя” Володимир Ганжа неодноразово були героями пропагандистських сюжетів, то про депутата тієї ж ради від партії Нам тут жити Сергія Максименка майже нічого не відомо. У 2022 році його викрадали росіяни, але невдовзі його звільнили з полону. Чим він займається в окупованій громаді, до кінця не відомо.
“Щодо дрібних фермерів та особистих селянських господарств ситуація була критичною. Під час збору врожаю окупанти просто приходили та вимагали віддати продукцію. Якщо власник відмовлявся, йому погрожували ув’язненням за “відмову допомагати армії”. Боячись за своє життя, фермери змушені були віддавати все вирощене”, – повідомляє Сергій Перетятько.
Також він додає, що на сьогодні громада гостро відчуває наслідки підриву росіянами дамби Каховської ГЕС. Територія залишилася без зрошення. Зрошувальні канали російські військові розібрали, використовуючи бетонні плити для укріплення фортифікаційних споруд.
“Все це призвело до критичних проблем у сільському господарстві. Через масове буріння свердловин змінюється водний горизонт – вода йде глибше, а на поверхні з’являються солончаки. Фактично, регіон стоїть на порозі масштабної екологічної катастрофи”, – пояснює Перетятько.
Крім того, багато земель вже кілька років не обробляються, адже господарі змушені були покинути свої справи. Це ще одна серйозна проблема, оскільки для відновлення родючості ґрунтів знадобляться роки. Так само як і час на розмінування посадок. Адже росіяни там окопалися і щільно їх замінували. Також є інформація про мінування критичної інфраструктури, генераторних підстанцій, електроопор.
Робота законної влади
На сьогодні законна влада Новотроїцької СВА працює віддалено.
“Запустили роботу бюджетних установ, відновлено роботу ліцею, щоб забезпечити дітей громади українською освітою. На даний час навчаємо 222 дитини. Релокоували ЦНАП до Миколаєва. Також релокували первинку ЦПМСД”, – каже Сергій Перетятько та пояснює, що роботу сімейного лікаря організували на базі хабів для ВПО з Херсонщини у Києві та Миколаєві, створених за сприяння Херсонської ОВА.
Також у планах військової адміністрації сформувати мобільні медичні бригади. Наразі ведеться робота з благодійниками щодо матеріально-технічного забезпечення цих бригад.
“Планується надання медичної допомоги в модульних містечках, на території близьких до бойових дій”, – говорить Перетятько.
Військовою адміністрацією забезпечено підтримку військовослужбовців з громади та їх родин. Повідомляється, що у 2024 році було виділено 10,2 млн грн, в тому числі 2 млн грн – пряма матеріальна допомога на лікування і підтримка сімей, 6 млн грн – на виконання обласної програми з підтримки Сил оборони України.
Громадою розроблено план з деокупації, налагоджено співпрацю з благодійними організаціями для надання гуманітарної допомоги, досягнуто попередньої домовленості з представниками БО БФ “Лікарі без кордонів” щодо забезпечення надання мобільної медичної допомоги населенню громади, сформованокадровий резерв працівників для роботи у громаді.
“Попередньо ми відібрали осіб, які будуть призначені в органи місцевого самоврядування та військові адміністрації після деокупації; підготували проєкти розпорядження про виведення працівників з простою та про скасування призупинення дії трудових договорів”, – пояснює Перетятько.
Адміністрацією ведеться активна робота в напрямку пошуку перспективних інвесторів для майбутньої відбудови інфраструктури та відновлення систем життєзабезпечення. З метою налагодження співпраці з країнами Європейського Союзу, селищна рада підключена до системи “DREAM”. Наразі на платформі створено профіль громади та розміщено наявні інвестиційні проєкти.
19 вересня 2022 року Президент України Володимир Зеленський призначив начальником Новотроїцької селищної військової адміністрації Генічеського району Сергія Перетятька.
20 березня 2023 року начальник Херсонської ОВА видав розпорядження закріпити очільника тимчасово окупованої Новотроїцької СВА за Станіславською СТГ та проводити там роботу, забезпечуючи надання дієвої методичної та практичної допомоги, зокрема у подоланні наслідків збройної агресії, відновлення роботи систем життєзабезпечення, виконання аварійно-відновлювальних робіт, вирішення питання по забезпеченню тощо.
17 травня 2024 року Сергій Перетятько отримав поранення у Станіславі, на його автівку росіяни скинули вибухівку з дрону.