Мешканці ТОТ знають, наскільки важливо тримати свій мобільний телефон у “чистоті” – для того, аби російським військовим зачепитися за вміст смартфону багато не треба.
Херсонці та жителі області часто користуються спеціальними ботами у Телеграмі для передачі необхідної інформації щодо техніки ворога, особового складу і т.д.
Однак не всі, хто це робить, знають, наскільки важливо “почистити” телефон після користування таким ботом. Як це зробити правильно, розповідає експерт Юрій Антощук.
“Мова йде про ситуацію, коли людина через Телеграм-бот передала позиції/переміщення окупантів, потім видалила цей бот, АЛЕ (!) насправді слід використання вами такого боту залишається”, – наголошує Антощук.
Що це за “слід”?
Коли ви користуєтесь ботом, а потім його видаляєте через функцію “Видалити чат” – цей бот насправді не видаляється, а переміщається у розділ “заблокованих”. І окупанти можуть про це знати.
Аби це виправити:
- Зайдіть у розділ Приватність і безпека – Заблоковані користувачі. Тут ви побачите ті боти, які ви видалили.
- Розблокуйте бот у цьому розділі.
- Однак якщо натиснути поле пошуку у вашому Телеграм-акаунті, то, по-перше, за замовчуванням там одразу буде перелік тих людей, кому ви найчастіше пишете або вам пишуть (в умовах окупації це може бути також небезпечно, бо дає опосередковане розуміння з ким ви спілкуєтеся, і взагалі краще спілкуватися через секретні чати).
- Через деякий час після видалення боту та розблокування, набравши в пошуку “bot”, ви все одно побачите його у результатах пошуку як часто або нещодавно використаних вами. Щоб прибрати ці пропозиції телеграму (які свідчать про те, що ви користувалися певними ботами) спочатку слід перейти у розділ Телеграму Приватність і безпека – Контакти – Пропонувати часті контакти. Тут треба вимкнути перемикач.
- Далі у пошуку введіть слово “bot”, оберіть із пропозицій ваш бот, оберіть у меню Очистити історію для всіх. Потім знову видаліть цей бот. Повторно у заблокованих користувачах розблокуйте цей бот. У полі пошуку впродовж доби більше не шукайте боти. Після цього бот має видалитися остаточно. Якщо цього не сталося, треба повторити ці дії.
“Можна сказати, що це дрібниці, на це зазвичай не звертають увагу. Але це “зазвичай” може на вас не поширитися, і ця дрібниця вас підставить. Окупанти б’ють людей тільки за виявлені ними на телефонах проукраїнські символи, а якщо вони помітять ознаки використання вами відповідних ботів – дорога на підвал вам забезпечена”, – наголошує Юрій Антощук.
Як ховати чати і канали у Viber, Telegram ми розповідали тут.