В багатьох українських містах є ентузіасти велосипедного руху. Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну чимало цих людей стали волонтерами, точніше, вело-волонтерами.
Один з таких вело-волонтерів, Іван, розповів про теперішню ситуацію в Херсоні і в селі Правдине Білозерської громади.
Правдине
Під час російської окупації та бойових дій село було зруйноване на 80% і серед населених пунктів Херсонщини було одним з найбільш постраждалих. В березні 2023 року МОСТ писав про жахливий стан, в якому село перебувало після деокупації.
З тих пір пройшло дуже небагато часу, але село, як розповідає Іван, змінилося колосально. Чоловік співпрацює з благодійниками, які допомагають технікою сільським домогосподарствам з постраждалих територій.
Домогосподарства можуть отримати помпу, теплицю, генератор, ще щось з техніки, що необхідно в кожній конкретній ситуації. Але по кожній заявці ми проводимо перевірку обґрунтованості потреб, чим, власне, я і займаюся. Для цього нещодавно їздив в Правдине. Попередній раз відвідував село в березні. Різниця – просто колосальна. Наприклад, приходжу на одне подвір’я, де живуть люди у віці 70+, а там – зразковий порядок. Господарі показують мені, в яких місцях їх будинок був пошкоджений під час боїв. Зараз там усе відремонтовано. Город також оброблений. Тобто, господарство у людей – просто зразково-показове. Вони усе відновили за рекордно короткий час,
розповідає Іван.
Розповів він і про 82-річного мешканця села, який, попри поважний вік і проблеми зі здоров’ям, власноруч обробляє власний город в 27 соток, і город сусідів, які виїхали.
Іван розповідає, що ті мешканці села, які не мали коштів на посадочний матеріал, засівали частину городів зерновими культурами, тим же ячменем, щоб тільки земля не простоювала порожньою.
За словами волонтера, в село поступово повертаються його мешканці, які виїжджали під час окупації.
Люди, які залишалися під час окупації, розповідають страшні історії про звірства російських військових. Зокрема, про вбивство семи мирних мешканців – шести хлопців і дівчини. Розповідали і як окупанти їздили на БТР по подвір’ям мешканців села.
Зараз Правдине активно повертається до мирного життя і, як казав Іван, мешканці села дуже радіють будь-якій допомозі, яка пришвидшує цей процес.
Херсон
Одяг, ковдри, інші речі, меблі… Зараз, як розповідає Іван, на вулицях Херсона можна побачити величезну кількість сміття. Причому, не звичайного побутового сміття, а того, що до 6 червня було атрибутами чогось життя і стало непридатним для використання через злочин, скоєний росіянами на Каховській ГЕС.
Побутову техніку, – розповідає вело-волонтер, – люди намагаються врятувати, якщо є хоч якась надія. Я бачив, як чистять холодильники, мікрохвильові пічки. Але втрачено дуже багато майна. Наприклад, я допомагав людям виносити непридатний для використання диван, і як людина, яка знається на меблях, бачу – дуже дорога річ. Я бачив, як повінь знищила результати величезних зусиль людей, знищила те, на що витрачалися чималі кошти. Бачив, як один з будинків був повністю зруйнований, бо люди незадовго до окупації Херсона добудували другий поверх, а перший, збудований раніше, не витримав під час повені.
Іван каже, що зараз по всьому Херсону, а особливо там, звідки зійшла вода, стоїть сморід. Він особливо відчувається там, де люди намагаються розбирати завали, розчищати місцевість.
За словами волонтера, наслідки спричиненої росіянами повені мешканці Херсона і області відчуватимуть і будуть ліквідувати ще дуже довго.