Минулого тижня аналітики проєкту «Infocrime_Kherson» відзначили значне зростання активності російських пропагандистів.
На позаминулому тижні ми проаналізували 798 повідомлень, а минулого вийшло 987. Такі зміни вплинули і на співвідношення маніпуляцій з фейками.
Минулого тижня маніпуляцій було у ~2 рази більше фейків – 45 проти 21. З усіх повідомлень про події минулого тижня ми обрали найважливіші.
Фейковий референдум
З 23 по 27 вересня на Луганщині і окупованих територіях Херсонської, Запорізької та Донецької областей пройшли російські “референдуми”.
Це абсолютно незаконне дійство з точки зору українського та міжнародного права. Результати “референдуму” не будуть визнані Україною та більшістю країн світу.
Про це неодноразово заявляв Президент та інші представники української влади. На наших очах окупанти створили великий фейк.
На його основі загарбники вже виправдовують свої незаконні дії на території України. Українцям завжди варто пам’ятати про нелегітимність будь-якого місцевого “референдуму”, на якому піднімаються питання територіальної цілісності держави.
72-а стаття Конституції передбачає, що питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом.
Це означає, що кожен громадянин України має право висловитися про долю тієї чи іншої території. І тільки такий порядок відокремлення території буде вважатися законним.
Відокремлення територій на місцевому “референдумі”, який провели окупанти, законодавством України не передбачене.
В Україні відсутній закон про проведення місцевого референдуму, проект якого неодноразово подавався та розглядався у Верховній Раді.
І це одна з головних причин, яка очевидно робить проведення референдуму незаконним. Варто пам’ятати й про те, що з окупованих територій виїхали від 40 до 60% населення.
Це означає, що “волевиявлення” було спотворене з самого початку. Бо з початку повномасштабного вторгнення суттєво зменшилась кількість людей, які могли б сказати “ні”.
“Одним з найголовніших критеріїв, за яким визначається, в тому числі, законність проведення референдуму, є вільне волевиявлення. Вільне волевиявлення на пряму пов’язане з безпекою громадян, які готуються йти приймати участь в референдумі.
Наприклад, навіть ст. 7 профільного закону РФ по проведенню референдуму прямо забороняє проведення референдумів в період воєнного та надзвичайного стану.
Всім відомо, що наразі на території Херсонської області проводяться бойові дії і йде справжня війна, яку можна називати як завгодно – спецоперація, інші якісь дії. Але на сьогодні всім очевидно, що в умовах, коли ти йдеш на виборчу дільницю, а в тебе може прилетіти ракета (неважливо з чиєї сторони), то така безпека не забезпечується, і такий міжнародно прийнятий принцип проведення референдуму в безпечний період не дотримується.
Навіть в російському законодавстві є посилання на те, що і на протязі трьох місяців після закінчення такого періоду (тобто коли всі приходять в себе психологічно) – референдум не проводиться. Тому і в цій частині проведення референдуму також є незаконним”, – прокоментував питання юрист Віталій Поздняк.
Абсурдність “референдуму” і його результатів доводять також проукраїнські мітинги на початку окупації Херсонської області.
Це у своєму коментарі для російських пропагандистів очевидно не врахувала так звана “заступниця директора” Херсонського порту Тетяна Ясенчук.
Його 23 вересня опублікував проросійський Telegram-канал “Херсонский Вестник”. Ясенчук обгрунтувала тривалість “референдуму” нібито великою кількістю бажаючих “проголосувати” за анексію Росією.
Україна погано ставиться до російських полонених. Насправді, ні
21 вересня проросійський Telegram-канал “Херсон Life” опублікував допис про погане ставлення до полонених в Україні.
На ньому про погане ставлення до російських полонених розповідає колишня нібито співробітниця СІЗО у Бахмуті (Донеччина).
Такі історії спростовуються розтиражованим порівнянням стану звільненого захисника “Азовсталі” Михайла Діанова та одного зі звільнених 21 вересня росіян.
Військовий Михайло Діанов за час російського полону сильно схуд і у нього неправильно зрослася зламана рука.
А росіянин з українського полону повернувся, мабуть, у кращому вигляді, ніж у нього потрапив. Але все одно набрехав про “погане ставлення”, як і “співробітниця СІЗО”.
Фейкова торгівля західною зброєю
19 вересня проросійський Telegram-канал “Херсон Life” опублікував допис про затримання у Німеччині українців, які намагались продати ПЗРК “Stinger”.
Це повідомлення є фейком, який ще й поширили через 2 дні після його спростування.
Спростувала його поліція німецького міста Бремен, яка нібито проводила затримання.
На своїй сторінці у Twitter вона заявила, що не арештовувала якихось українців. Це вже не перша спростована “торгівля зброєю”, яку Україна отримала від західних держав.
Викриття російської брехні від «Infocrime_Kherson» також можна читати у Facebook і Telegram.
До моніторингу входять такі ресурси:
Telegram-канали – “Херсонская народная республика”, “ВГА Херсонской области”, “Херсонский Вестник”, “Главное в Херсоне”, “Херсон.ру”, “Каховский Городской Быт”.
Сайти – “Херсон лайф”, “Новости Херсонщины”.
Телеканал – ВТВ+
Проєкт реалізується ГО “Інститут масової інформації” та виданням МІСТ і фінансується Фондом Thomson Reuters у межах програми підтримки незалежних ЗМІ в країнах Східного партнерства за підтримки Міністерства закордонних справ і в справах Співдружності націй Великої Британії.