ІМІ: у вересні в Україні зафіксовано 40 випадків порушень свободи слова та прав журналістів


9 октября 2017 года.

У вересні ІМІ зафіксував в Україні загалом 40 випадків порушень свободи слова та прав журналістів. Це найбільша кількість порушень зафіксована з початку року (січень - 15, лютий - 21, березень - 16, квітень - 26, травень - 24, червень - 20, липень - 28 , серпень - 23). З них 18 випадків стосуються застосування фізичної агресії стосовно журналістів.

Такими є дані подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації "Барометр свободи слова", повідомляє сайт ІМІ.

Найбільшу кількість порушень прав журналістів експерти ІМІ зафіксували у вересні у категорії "перешкоджання законній журналістській діяльності" - 10 випадків. Ця кількість у порівнянні з серпнем зросла майже вдвічі (серпень - 6 випадків). Зазначена категорія з початку року так і залишається лідером з порушень свободи слова.

У трійку лідерів з порушень, окрім перешкоджання, також увійшли обмеження доступу до інформації (8 випадків) та погрози і залякування журналістів (5 випадків).
Загалом порушення свободи слова та прав журналістів у вересні ІМІ зафіксував у 16 областях України. Зокрема, лідерами таких порушень цього місяця стали Київ з областю (10 випадків), Волинь (6 випадків), Запоріжжя (4 випадки) та Вінниччина і Полтавщина (по 3 випадкви відповідно).

Порушували у вересні право журналістів на професію переважно приватні особи, далі йдуть правоохоронці, переважно СБУ (Нацполіція, СБУ та Управління державної охорони), місцева та центральна влада, військові, ЗМІ, хакери та інші. Перешкоджання, як показує моніторинг ІМІ, зазвичай стосувалися заборони журналістам вести відеозйомку тої чи іншої події. Також журналістів штовхали та відбирали техніку.

У вересні ІМІ зафіксував збільшення кількості відмов у доступі вдвічі у порівнянні з серпнем - 8 (липень - 4 випадки). Доступ журналістам обмежували місцева влада, правоохоронці та навчальний заклад.

Крім того, ІМІ констатує збільшення у вересні кількості погроз та залякувань журналістів. Цього місяця зафіксовано 5 випадків психологічного тиску на журналістів, тоді як у серпні було зафіксовавано два випадки погроз. Випадки побиття залишилися на тому ж рівні, що у серпні - 3 випадки (серпень - 3). Проте ці випадки були досить гучними. Зокрема, напад на знімальну групу програми журналістських розслідувань "Схеми" - журналіста Михайла Ткача та оператора Бориса Троценка. У результаті нападу Борис Троценко зазнав струсу мозку та пошкодження руки.

Також ІМІ зафіксував по 4 випадки судових позовів проти ЗМІ та таку ж кількість випадків економічного тиску. Зокрема, небажання влади профінансувати ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України" і виконати вимоги закону.

Крім того, ІМІ зафіксував 2 випадки кібер-атак на скриньки журналісток з Волинської та Рівненської областей. Також експерти ІМІ зафіксували по 1 випадку непрямого, політичного та юридичного тиску, а також один випадок судових позовів від журналістів.

Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував 21 випадок побиття, 5 випадків цензури, 64 випадки перешкоджання, 31 - обмеження доступу до інформації та 26 випадків погроз.

Теги: ІМІ
Новости по теме
Комментарии (0)

Новости