14 серпня в Херсонському Центрі розвитку місцевого самоврядування відбулась зустріч за участю голів ОТГ Херсонщини. Підґрунтям зустрічі стали виклики пов’язані з блокуванням децентралізації на місцевому та Всеукраїнському рівні, а також формування перспективного плану Херсонської області.
Оксана Сілюкова, директорка Херсонського ЦРМС до основних перешкод для створення нових ОТГ віднесла відсутність жорстких заходів щодо керівництва районів, в яких не створено жодної ОТГ в області – Верхньорогачицький, Генічеський, Нововоронцовський, Новотроїцький, Нижньосірогозький, Олешківський, Скадовський; під час відвідування зазначених районів фахівцями Херсонського ЦРМС проглядається пасивна позиція з боку голів районних державних адміністрацій та районних рад, а також небажання провадити діяльність, яка б сприяла формуванню ОТГ на територіях районів; низький рівень залучення населення до реформи з боку голів місцевих рад, часто – відкрите гальмування, відмова у зборі населення на громадські обговорення, відмова у сприянні проведення інформаційних зустрічей фахівцями ЦРМС; фінансова стимуляція необ’єднаних місцевих рад.
Окрему увагу було приділено інциденту, який відбувся в Херсонській обласній раді з приводу затвердження перспективного плану формування спроможних територіальних громад. 1 червня відбулося чергове засідання сесії
ХОР, до порядку денного якого, обласною державною адміністрацією, було внесено питання щодо оновлення перспективного плану. Основною метою розгляду цього питання було забезпечення 100% покриття території області діючими та потенційними ОТГ. Головними принципами, якими керувалися ОДА та Херсонський ЦРМС – врахування добровільності в прийнятті рішень місцевими радами щодо об’єднання, надання можливості зміцнення існуючих об’єднаних територіальних громад шляхом приєднання самостійних місцевих рад. На територіях, де не було прийнято рішення сільських/селищних рад щодо створення ОТГ, було залишено варіанти об’єднання, затверджені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2015 року № 832-р.
Проект рішення, поданий обласною державною адміністрацією, було проголосовано більшістю голосів депутатів обласної ради. Проте оприлюднене рішення обласної ради від 01 червня 2018 року №922 та додаток №1 до відповідного рішення не відповідають тому проекту рішення, за яке було проголосовано депутатами Херсонської обласної ради.
Зокрема, в оприлюдненому додатку окремими рядками було визначено такими, що «не визначились» місцеві ради, які на даний час не об’єдналися або не приєдналися до існуючих ОТГ. Крім того, у зазначеному додатку відсутні Долматівська ОТГ (яка, згідно прийнятих рішень, вже існує більше року) та Каїрська сільська рада Горностаївського району, що увійшла до складу Любимівської ОТГ. Такі дії, повністю перекреслили основну мету підготовки та внесення на розгляд сесії обласної ради проекту рішення «Щодо внесення змін до перспективного плану формування територіальних громад Херсонської області», який дозволяв би забезпечити 100% покриття території області об’єднаними територіальними громадами.
Зі свого боку голови ОТГ зазначили, що не відчувають фінансової підтримки з боку держави, наприклад, в контексті ремонтування доріг, які не підпорядковуються громадам, або в підтримці проектів поданих до ДФРР.
– По-перше, у нас покритий район, по-друге, пересування воєнних, по-третє, всі дороги біля кордону з Кримом і нуль грошей, – зазначив Сергій Кліщевський, Присиваська ОТГ, щодо проблем з фінансуванням.
Голова Чаплинської ОТГ Олексій Фаустов зазначив, що грошей в район на фінансування первинної медицини надійшло на 20% менше і голова райради повідомив йому, що ОТГ має компенсувати цю нестачу.
Також предметом дискусії стала постанова ЦВК від 09 серпня 2018 року № 122 «Про звернення до Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя», яка порушує конституційні права жителів територіальних громад, що прийняли рішення про добровільне об’єднання, на здійснення місцевого самоврядування та формування органів місцевого самоврядування у встановленому законодавством порядку. Центральна виборча комісія прийняла рішення про зупинення розгляду питання призначення перших і додаткових місцевих виборів до ОТГ. Таким рішенням ЦВК заблокувала подальший процес формування спроможних громад та реформу місцевого самоврядування в Україні.