16-річний хлопець з Олешок Георгій Бурський, який має дитячий церебральний параліч та рідкісну форму атрофії кісток, повернувся в Україну після двох з половиною років перебування в російській окупації.
Про це написали в американському журналі New Lines.
Георгія примусово вивезли з Олешківської спеціалізованої школи-інтернату під час окупації і перевезено до Криму, де він перебував у неналежних умовах. Хлопця вдалося знайти після оприлюднення розслідування New Lines та The Reckoning Project щодо незаконної депортації дітей з інвалідністю, проведеної росіянами.
Завдяки підтримці правозахисників та міжнародних організацій, Георгія вдалося вивезти з Криму до Мінська, де відбулася його зустріч із братом.
“У Мінську я обійняв брата вперше за два з половиною роки. Він сказав мені: ‘Я вдома’, – і це було найважливіше,” – поділився Петро Єнюшин.
У Білорусі Георгію подарували пакунок цукерок на День Святого Миколая. Він спочатку сприйняв їх за російські, заявивши: “Це російські, я їх їсти не буду.” Петро додав, що, ймовірно, ці цукерки давали як нагороду за певні заяви в пресі.
Після повернення в Україну, Георгія доставили до Черкаської обласної дитячої лікарні, де він проходив обстеження протягом тижня. Наразі ж він перебуває в Київській обласній дитячій лікарні.
Петро Єнюшин облаштував свій будинок до повернення молодшого брата, придбав інвалідний візок та ходунки. Також він готує українські документи для Георгія.
Востаннє брати бачилися взимку 2022 року у Києві, перед початком повномасштабного вторгнення Росії. Після лютневого наступу Георгій кілька разів телефонував з Олешок, але до квітня не зміг зв’язатися. Восени 2022 року його примусово переселили до Росії.
На початку 2024 року, через пів року після депортації Георгія, з’явилося відео, на якому російський військовий дякує українським дітям за підтримку, тримаючи малюнок, який, за його словами, зробили двоє дітьми з Олешок, серед яких був і Георгій.
Брати виросли окремо. Петро дізнався про своїх братів і сестер лише в 16 років. Більшу частину свого життя вони провели під опікою держави через психічне захворювання матері.
За даними уряду України, з початку війни Росія депортувала понад 19 тисяч українських дітей, з яких вдалося повернути лише 388.