Вперше в Україні на території нашого міста за ініціативи Ромської ради України та за підтримки Херсонської обласної державної адміністрації, Управління культури ОДА, Херсонської обласної філармонії, Херсонського єврейського благодійного-громадського Центру «Хесед Шмуель» 2 серпня о 17.00 в фойє Херсонського музичного училища відбудеться виставка, присвячена пам’яті жертв голокосту, а о 18.00 у великій залі Музучилища – концерт-реквієм, на якому виступить камерний оркестр «Гілея» та народні артисти України Наталя Лелеко, Тетяна Григорьєва.
Під час заходу також будуть показані відео матеріали студентів Ромського освітнього фонду.
У вівторок, 2 серпня, об 11:00 в Кризовому медіа-центрі Херсон (Вул. Пилипа Орлика,б 30, оф.33) відбудеться прес-конференція з теми «Міжнародний день голокосту ромів. Перший масштабний концерт-реквієм в Херсоні». Спікери прес-конференції, що детальніше розкажуть про концерт-реквієм:
• Юрій Іваненко – керівник Ромської ради України, керівник міжнародної громадської організації ромів “КЭТАНЭ”, заслужений діяч мистецтв України;
• Олександр Вайнер – директор Херсонського єврейського благодійного-громадського Центру «Хесед Шмуель»
*2 серпня у всьому світі відзначається Міжнародний день голокосту ромів – пам’ятна дата, встановлена Прокламацією Міжнародної ради пам’яті геноциду ромів. Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 8 жовтня 2004 р. № 2085-IV «Про відзначення Міжнародного дня голокосту ромів» Міжнародний день голокосту ромів в Україні відзначається на державному рівні.
У ніч з 2 на 3 серпня 1944 року у нацистському таборі смерті Аушвіц-Біркенау у газових камерах було знищено 2897 циган. Загалом у цьому таборі з 23 тис. циган, депортованих з 14 країн, загинуло понад 20 тис. Вважається, що під час голокосту від репресій загинуло від 600 тис. до 1 млн 500 тис. ромів. В процентному відношенні ромська етнічна група найбільше потерпіла від вбивств нацистів. Понад 90 відсотків ромського населення Австрії, Німеччини та Естонії було знищено фашистськими режимами. Під час Другої Світової війни в каральних акціях окупаційного режиму в Україні було знищено порядком 19 – 20 тис. осіб національності рома, проте немає даних про загиблих на примусових роботах, у таборах-гетто, під час рейдів проти УПА та радянських партизан тощо.