Мешканці Херсонської області отримують неправдиву інформацію про нібито розповсюдження у регіоні отруйних парфумів, контакт з якими може призвести до летальних наслідків.
Про те, чому ця інформація – фейк і про його походження написав у Facebook херсонський експерт з кібербезпеки і громадський активіст Юрій Антощук.
«Якщо взяти те єдине фото, яке всі бездумно ширять по чатах, і зробити по ньому зворотній пошук – ми бачимо, що як мінімум саме це фото вперше зустрічалося публічно у 2014 році. І зустрічалося не в українському інфополі. Цей фейк, до речі, шириться зараз не тільки в Україні, але й на росії, білорусі, Казахстані, у країнах Балтії. Проте сама історія про нібито отруєні парфуми тягнеться ще з 2000-х років, і з’являється хвилями у різних країнах. Як зараз знов сплило у нас», – пише Антощук (допис цитується згідно з оригіналом).
Експерт з кібербезпеки зазначає, що фейку про отруйні парфуми – вже понад двадцяти років:
“Приклавши зовсім трохи зусиль, і дослідивши це питання ми бачимо що: 1. Одним із перших задокументованих прикладів є повідомлення в США в 2001–2002 роках, коли людям надсилали електронні листи із застереженнями не приймати безкоштовні парфуми, які нібито містять небезпечні речовини. 2. Поширення в Європі: У 2010-х роках схожі фейки з’явилися в європейських країнах, зокрема у Великій Британії та Італії. Вони супроводжувалися різними варіаціями історій, наприклад, про отруйний газ у флаконах. 3. В Україні і на росії цей фейк активно поширюється з 2010-х років через соціальні мережі, месенджери та чутки. Особливо це посилилювалося під час ковіду, коли люди стали більш чутливими до загроз здоров’ю».
На думку Юрія Антощука, такі фейки зазвичай розповсюджуються з метою викликати паніку серед населення. Повідомлення містять емоційно забарвлені описи та заклики до негайного поширення інформації серед знайомих.
Але експерт застерігає від негайного поширення такої інформації, власне, як і від поширення будь-якої іншої інформації, яка містить «страшилки» та вимоги негайно попередити друзів та знайомих про якусь небезпеку.
«Треба бути обачними та критично оцінювати інформацію, яку отримуєте, особливо зараз», – радить Антощук.
Нагадаємо, влітку 2024 року у Херсоні поширювалася недостовірна інформація про спалах у місті бактеріальної інфекції. У розповсюдженні цієї інформації брали активну участь і медіа з тимчасово окупованої Росією лівобережної частини Херсонської області.