Фахівці Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області взяли участь у державному фінансовому аудиті виконання бюджетної програми проведення земельної реформи на базі Головного управління Держгеокадастру області на 2013-2016 роки.
Проаналізувавши стан запровадження земельної реформи, аудитори встановили факти щодо її недофінансування. Таким чином, на Херсонщині на селі не виконані всі заплановані заходи. Передусім, з проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок державної власності, надання окремих послуг з державної реєстрації наділів.
Тому Головне управління Держгеокадастру в області письмово запропонувало переглянути ставки орендної плати для всіх орендарів державних земель сільськогосподарського призначення.
Зокрема, у 2017 році перед Держгеокадастром України ініційовано питання про перегляд розміру плати за оренду таких ділянок. Відтепер на відомчому рівні переглянуто позицію про мінімальну орендну плату на Херсонщині. Таким чином, в області, під час передачі в оренду богарних і малопродуктивних земельних ділянок сільгосппризначення, офіційно дозволено встановлювати розмір орендної плати не нижче 4% від нормативної грошової оцінки. Причому для решти ділянок сільськогосподарського призначення держвласності рекомендовано застосовувати розмір плати за оренду не нижче 8 % від нормативної грошової оцінки. Відповідні рекомендації Держгеокадастру офіційно доведено до органів місцевого самоврядування.
Державні аудитори підрахували, що резерви від орендарів, після переукладання з ними 95 договорів, дозволять додатково поповнити бюджет коштами на 5,18 млн грн.
Державні аудитори наголошують на впровадженні чіткого механізму контролю за фактичним використанням коштів при проведенні земельної реформи.