Наша редакція поспілкувалась з керівниками херсонських університетів і обговорила майбутні вибори ректорів.
Освітяни розповіли про вплив військових подій на навчальний процес, головні досягнення, які вони зробили за час очолення університетів, поділилися припущеннями щодо тенденцій цьогорічної вступної кампанії та привідкрили подробиці виборів, які відбудуться вже найближчим часом.
Всі освітяни сприймають труднощі, яких завдала війни, за виклики та продовжують з оптимізмом дивитись в майбутнє і будувати плани для розвитку освітніх закладів.
Подробиці – у нашому матеріалі.
Херсонський державний університет (ХДУ)
Олександр Співаковський перебуває на посаді ректора університету з 2018 року, але півтора року після обрання він не вступав на посаду, аби не втратити депутатський мандат. З початком вторгнення заклад переїхав до Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника в Івано-Франківськ.
Яке Ваше головне досягнення як ректора за час очолення університету?
Їх дуже багато. По-перше, це побудова матеріально-технічної інфраструктури університету, її можна оцінити мінімум у 40 млн гривень. За ці 5 років було побудовано басейн за олімпійським стандартом, облаштовано більше 10 аудиторій для гібридного навчання, враховуючи умови карантину.
Також зробили капітальні ремонти спортивних залів, побудували спортивний майданчик, облаштували зону відпочинку для наших студентів, нашу паркову зону. Зробили фантастичну бібліотеку, вона навіть зараз працює і тим самим залишили можливість для викладачів і студентів, які залишились в Херсоні, мати можливість доступу до відповідних ресурсів, включаючи швидкісний інтернет та безпеку.
23 лютого 2022 року ми закінчили останній об’єкт, це зовнішній ліфт, який дозволяє людям з обмеженими можливостями дістатись будь-якої точки університету.
Ми пройшли більше 60 акредитацій наших освітніх програм різного рівня, бакалаврських, магістерських і PhD. Це дуже серйозна робота, ми проходили перевірку Національної агенції із забезпечення якості вищої освіти.
Окрім цього, були запущені алгоритми реалізації навчального процесу з вибором дисциплін. Наші студенти сьогодні мають можливість до 35% навчального плану освітньої програми обирати самостійно. Ми навчаємо наших студентів формувати власну кар’єру, спочатку освітню, а потім професійну.
Наш університет подолав карантин без зупинення навчального процесу, було створено відповідні цифрові платформи, наприклад KSU online. Зараз ми дуже швидко розбудовуємо нашу систему KSU24 по типу Приват24, яка дозволяє викладачам та студентам використовувати відповідні ресурси.
Ми зберегли контингент. Станом на 1 вересня 2022 року у нас було 3700 студентів. Ми пройшли перший рік війни, нам вдалось зберегти колектив, якщо не брати до уваги колабораціоністів, у нас їх було десь 10-12 людей, які зрадили Україну.
Наш академічний процес безупинно продовжується. На відміну від інших університетів, у нас записані всі лекції, семінари, практичні, вони зберігаються на серверах, до них є доступ. Проведення сесії, державних іспитів теж було записано.
Ми можемо спокійно звітувати перед будь-ким.
Ми зуміли пройти карантин, зберегти академічну спільноту і ми продовжуємо розвиватись. Цього тижня прийшла звістка, що в абсолютно незалежному рейтингу Scopus 2023 ми піднялись на 21 сходинку за рік війни. Загалом ми втримали наші позиції в рейтингу українських вишів.
Ректор Херсонського державного університету Олександр Співаковський
Як ставитесь до ідеї об’єднання 3 херсонських університетів?
Власником цих університетів через делегованих уповноважених є Міністерство освіти і науки України. На мій погляд, це колись таки відбудеться. Але повинен бути певний рейтинг, методи оцінювання, аудит. Якщо всі ці процеси відбудуться, то тоді стане зрозуміло, який університет повинні об’єднувати.
Просто об’єднувати всі університети і створювати новий – це поганий шлях, тому що буде хаос, і, на мою думку, приведе до ще більшого відтоку викладацького складу і студентів.
Студенти чітко відчувають, коли в університеті є внутрішні проблеми.
Повинні бути чіткі правила реалізації об’єднання. Якщо їх не запровадять, то краще не об’єднувати університети. Інакше це буде означати остаточний кінець освіти Херсонщини і в подальшому об’єднання з Миколаївською чи Одеською областями.
Якщо область немає власного університету – це вже не область!
Чи змінилось ставлення студентів до навчання після початку повномасштабного вторгнення?
Той, хто був мотивований навчатись до війни, він мотивований і зараз. Мова зараз про тих, хто навчається не заради папірця, а заради власної капіталізації.
Що стосується вступної кампанії, ми набрали 1021 студентів на всі 3 рівня: на бакалаврат, магістратуру та аспірантуру. 965 людей ми прийняли на перший курс, з них 865 – з Херсона. Це діти-герої, які підходили до пунктів орків, підключались до інтернету, заходили в особисті кабінети вступника, проходили співбесіди і т.д.
Херсон склав свій іспит на патріотизм, у цьому сенсі. Дітям пропонували місця у фейкових вишах [обіцяли] по 10 000 рублів, тільки щоб діти подали свої документи до них. Натомість діти обрали українську освіту.
Ваш особистий прогноз щодо вступної кампанії 2023 року?
– Я не Арестович, не буду розказувати про “2-3 тижні”, після яких всі питання будуть закриті. Вступна кампанія буде зараз не просто складною, а непередбачуваною.
Якщо університет перетворився на фейковий, тобто без проведення навчання, належної сесії, обгрунтованого оцінювання, то це продажа дипломів, кримінальний злочин. Кримінальні органи можуть легко перевірити проведення навчального процесу. Ми готові бути першими у цій перевірці.
Розуміючи, що нас зараз відірвали від території, ми намагаємось набувати ознак вільного університету. Ми мусимо пропонувати потужну цифрову платформу, на якій можуть зустрічатись класні викладачі з чудово підготовленими академічними матеріалами.
Так, одним з результатів буде отримання диплому, але найголовнішим є “власна крутізна” після закінчення Херсонського державного університету.
Збираєтесь подавати власну кандидатуру на вибори?
Так, я про це відкрито заявляю для уникнення спекуляцій. Якщо колектив дасть довіру, тоді сподіваюсь, що міністр освіти підпише відповідний контракт і я готовий віддати ще одну частину свого життя служінню університету.
Як технічно будуть проходити вибори?
Ми не пішли шляхом інших університетів, а саме не звільнили викладацький склад, щоб їх не було в штаті для зменшення кількості виборців. Всі викладачі стовідсотково мають право на голосування. Від цієї кількості 10% складають студенти, і 15% співробітники. Ми порахували, що повинно бути 369 людей. Біля Івано-Франківська 118 людей, 119 людей розпорошені по Україні, але вони всі збираються приїхати на вибори, 51 людина знаходиться в Херсоні, 64 – за кордоном.
Вибори будуть проходити безпосередньо в Івано-Франківську.
Херсонський державний аграрно-економічний університет (ХДАЕУ)
Юрій Кирилов очолює університет з 2017 року. Під час повномасштабного вторгнення освітній заклад тимчасово переїхав до міста Кропивницького.
Яким є Ваше головне досягнення за час очолення університету?
По-перше, я б все ж таки зазначив не про своє головне досягнення, а здобутки всього колективу університету за цей час;
По-друге важко сказати, що є головним. Тому що все, до чого докладаєш працю, час, зусилля, душу – у підсумку і є головним. Серед ключових досягнень: збереження університетом його статусу – освітньо-наукового центру півдня України, закладу вищої освіти IV рівня акредитації, збереження потужного професорсько-викладацького складу, зростання контингенту студентів (виключення 2022 рік – рік війни), збільшення з 16 до 30 спеціальностей, за якими здійснюється підготовка, перейменування та визнання університету як флагмана не тільки аграрної, а й економічної освіти регіону (аграрний університет вже 3 роки є аграрно-економічним), чому передувала серйозна робота науково-педагогічних працівників, студентів, стейкголдерів, запровадження дуальної освіти, підвищення рівня конкурентоспроможності випускників на ринку праці.
Традиційно до кожної вступної кампанії ми розширюємо перелік освітніх послуг, зокрема, відкриття нових освітніх програм. Навіть цього року ми відкрили нову програму “Практична психологія”.
Також слід сказати про наукову роботу університету. Науковцями за 6 років залучено близько 30 млн грн від наукових тематик, які фінансуються за кошти державного бюджету та на замовлення юридичних осіб.
Як змінилась кількість абітурієнтів у вступних кампаніях 2021 і 2022?
Вступна кампанія 2022 була аномальною зі зрозумілих причин, її не можна порівнювати з попередніми. До початку повномасштабного вторгнення кожного року у нас зростала кількість абітурієнтів, щорічно понад 1000 осіб ставали студентами ХДАЕУ. Минулого року цей показник впав: він становив близько 700 студентів. Тобто десь на 30% кількість абітурієнтів скоротилась, але, я вважаю, що в період війни це теж є досить непоганим показником.
Чи змінилось ставлення студентів до навчання останніми роками?
Два роки епідемії коронавірусу та війна дають про себе знати, вони розслабили як викладачів, так і студентів. Аудиторне і онлайн – навчання це абсолютно різні речі.
Під час онлайн – навчання є багато об’єктивних ризиків, зокрема зв’язок, його відсутність, нестабільність та суб’єктивних – у студентів з’являється багато хитрощів, які впливають на якість.
Думаю, що у всіх освітніх закладах приблизно одна й та сама ситуація з онлайн-навчанням.
Ваш особистий прогноз, якою буде вступна кампанія 2023 ?
Думаю, вона буде схожа на вступну кампанії 2022. Все залежить у тому числі від позиції Міністерства освіти і науки України відносно тимчасово окупованої території та переміщених закладів вищої освіти. Дітям, які зараз знаходяться в Скадовську, Голій Пристані, Генічеську, Олешках нереально зареєструватись, щоб скласти національний мультипредметний тест. Тобто для таких дітей потрібно створити такі сами умови, які були минулого року. Того року вступники писали мотиваційні листи чи зараховувались до ВНЗ за результатами співбесіди. Також залишається питання із спроможністю батьків сплачувати за навчання.
Ми прогнозуємо повторення показників 2022 року, але час покаже.
Ректор Херсонського державного аграрно-економічного університету
Як ставитесь до ідеї об’єднання 3 херсонських університетів, ХДУ, ХДАЕУ та ХНТУ? Чи вважаєте таке можливим у найближчому майбутньому?
Цій ідеї вже не рік і не два. Це питання було на порядку денному і в 2014, і в 2017, коли я став ректором. Насправді якщо казати об’єктивно і порівнювати контингент херсонських і одного із закладів вищої освіти міста Києва, наприклад, Національного університету біоресурсів і природокористування, то за кількістю студентів всіх 3 херсонських університетів нас все одно менше.
Ми мали зустріч всіх ректорів з головою обласної військової адміністрації минулого тижня. З позиції майбутнього зараз недоцільно казати про ідею об’єднання університетів. Маємо надію, що після звільнення українськими силами всієї території Херсонщини, Криму, виникне потреба відкривати ринок освітніх послуг на території Криму. Треба готувати фахівців в Криму, у тому числі агрономів, технарів, вчителів. З позиції освітньої стратегії розвитку України, повернення людського капіталу до Херсонщини, масштабування освітньо-наукового потенціалу наших університетів з урахуванням Криму, доцільно повноцінне функціонування 4 закладів вищої освіти Херсонщини у тій ролі, у якій вони є зараз.
Чи побачимо Ваше ім’я у списках кандидатів на вибори ректора, які відбудуться 21 червня?
Так, я подав свою кандидатуру на вибори. Якщо колектив схвально сприймав всю мою діяльність за роки керування університетом, напевно, мені знову ввірять управління закладом на наступні 5 років.
Насправді ми реалізували не все те, що запланували тоді, у 2017 році. Війна внесла свої корективи. На 2022 рік ми планували величезну кількість проєктів у всіх сферах життєдіяльності університету. На жаль, війна все це призупинила.
Як технічно будуть проходити вибори, враховуючи різне місце перебування виборців?
Станом на зараз вибори заплановані в місті Кропивницький, куди офіційно переїхав університет, згідно з наказом МОН. Вибори будуть проходити виключно у живому форматі , виборці мають приїхати і проголосувати за одного із кандидатів.
Херсонський національний технічний університет (ХНТУ)
Олена Чепелюк призначена виконувачем обов’язків ректора наказом МОН від 28.04.2022р. До цього вона багато років працювала викладачем і завідувачкою кафедри дизайну університету. Її призначили після того, як колишній ректор Юрій Бардачов написав заяву про звільнення за “власним бажанням” через 26 років очолення університету.
Які основні труднощі, з якими Вам довелось зіткнутись протягом цього року?
Головною складністю було залучення нових фахівців, оскільки частина нашого колективу пішла хибним шляхом, тому ми мали знайти їм заміну. Інколи кажуть, що незамінних людей немає і ми в цьому переконались, але тепер це питання вже вирішено. Люди, які зараз продовжують працювати, є запорукою подальшого успіху. Складно було організувати злагоджену роботу в змішаному форматі, адже колектив частково знаходиться в Херсоні, частково – в інших містах України і за кордоном. Зараз у нашому кампусі в Хмельницькому знаходиться 48 осіб, які працюють поряд, а решта виконує роботу онлайн. Так працювати набагато простіше.
Після року перебування на посаді виконувача обов’язків ректора, Ви б хотіли подавати власну кандидатуру на вибори?
Так, я буду подавати свою кандидатуру, тому що за цей рік нам вдалось багато чого зробити.
Ми налагодили сталу роботу, набрали нових студентів минулого року. 26-28 квітня ми провели велику Міжнародну науково-практичну конференцію, ми її організували разом з Херсонською та Хмельницькою обласними військовими адміністраціями, Херсонським державним аграрно-економічним університетом, Херсонською державною морською академією, Київським національним університетом технології та дизайну, Хмельницьким національним університетом, Херсонською торгово-промисловою палатою, Федерацією роботодавців України та з нашими колегами з європейських університетів.
Наш університет має чим пишатись, багато сил покладено на його розвиток. Також у нас надзвичайно потужний колектив, мені дуже хочеться співпрацювати з ними далі.
Чи помітили Ви зміну студентів до навчання до початку повномасштабного вторгнення та після?
На початку війни студенти розшарувались, деякі були відкрито в розпачі і їм було не те щоб важко працювати, а взагалі думати про виконання домашніх завдань, відвідування пар. Їм було справді морально важко. Були студенти, які навпаки казали, що для них навчання – це спосіб відволіктись, можливість не думати про страшні реалії, які їх оточують.
Зараз ситуація більш-менш вирівнялась, студенти виходять на пари, виконують завдання, незалежно від того, де вони знаходяться. У нас навіть є студенти, які знаходяться в Сполучених Штатах Америки. Ми використовуємо систему Moodle для дистанційного навчання, записуємо лекції, практики, тому за бажанням студенти переглядають заняття тоді, коли їм це зручно, виконують домашні завдання і таким чином навчаються.
Думаю, ті студенти, які навчаються за кордоном, навіть більш свідомо відносяться до навчання, тому що перебування в інших країнах підкреслило важливість саме знань, не тільки диплома.
Як ставитесь до ідеї об’єднання 3 Херсонських університетів?
Вважаю, що держава має зробити абсолютно все, щоб люди повернулись до Херсона. Коли повернеться молодь, з ними приїдуть батьки, і повернеться життя в наше місто. Для цього я би залишила університети автономними, тому що є студенти та батьки, які обирають саме певний університет. Може, хтось навчався в нас, слідкує за нашою діяльністю і вступає саме до конкретного університету. Чим більше буде можливостей у студентів, тим більше вірогідність того, що вони повернуться в Херсон. І навіть якщо у всіх 3 університетах є споріднені спеціальності, у нас різна направленість і різні освітні програми.
Отже, повторюю, що для того, щоб ми відновили Херсонщину, нам потрібно, по-перше, багато фахівців, а, по-друге, ми маємо зробити все, щоб молодь хотіла повернутись до Херсонщини. Я за те, щоб університети зберегли автономію.
Виконувачка обов’язків ректора Олена Чепелюк, яка багато років працює викладачем та є завідувачкою кафедри дизайну університету
Ваші прогнози, якою буде вступна кампанія 2023 року?
Маємо надію на підтримку держави.
Якщо держава візьме за політику повернення молоді в прикордонні міста, зокрема на Херсонщину, то вони можуть спростити умови прийому абітурієнтів регіону. Тоді шанси на те, що вступники оберуть саме Херсонський університет значно зростуть. Умовно кажучи, якщо Херсонський школяр обере університет в іншому місті України або за кордоном, немає впевненості, що він потім повернеться до рідного міста.
Як технічно будуть проходити вибори 29 червня?
Ми створили попередній список виборців, і зараз розуміємо, що зберемо кворум. Сьогодні колектив університету єдиний, як ніколи раніше. У нас є розуміння, що за цим стоїть майбутнє університету.
На даний момент розглядається 2 варіанти проведення виборів. Перш за все, нашим головним завданням є забезпечення безпеки працівників. За умови, що Збройні сили України звільнять лівий берег від ворога, ми організуємо 2 виборчі ділянки: в Херсоні і Хмельницькому.
Якщо ситуація залишиться такою ж складною, як зараз, тоді ми зробимо все, щоб співробітників комфортно доставити до Хмельницького.
А може ми всі вже будемо в Херсоні на той момент… Такий найбільш оптимістичний варіант ми теж розглядаємо.