Підтримати

Є пропагандистські фейки, які, можна сказати, тхнуть неправдою за кілометр. Але ці фейки вперто продовжують використовувати російські медіа, а також медіа, створені окупантами на тимчасово підконтрольних їм територіях, зокрема, на Херсонщині.

Що кажуть окупанти

Демонізація Заходу, в першу чергу – США, була частиною редакційної політики прокремлівських російських медіа протягом багатьох років. Іноді ця складова діяльності пропагандистів була більш вагомою, іноді – трохи менше.

Зараз очорнення Заходу набуло в російських прокремлівських медіа свого апогею. Намагаються не відставити і медіа, створені на окупованих територіях.

Так, підконтрольне окупантам «Радіо «Таврія» розмістило в Телеграм-каналі повідомлення з твердженнями про те, що українських дітей, яких завдяки благодійникам відправляють на лікування за кордон буцімто «продають на органи або для розпусти».

В повідомленні розміщений скрін однієї з об’яв про безкоштовне лікування дітей за кодоном, і супроводжується він таким текстом:

«Дітям України загрожує небезпека! Як повідомляється в соціальних мережах та telеgram-каналах, американські медики займаються пошуком маленьких пацієнтів для реконструктивних/пластичних операцій на території Польщі. Обов’язковим критерієм є неповноліття. Пріоритетом будуть користуватися сироти та діти з неблагополучних сімей.

Згадайте, ми вже неодноразово говорили про продаж дітей на донорські органи та в сексуальне рабство. На жаль, це продовження тієї ж історії. Саме тому зловмисники старанно шукають таких малюків, за яких ніхто не схопиться у разі пропажі. Саме у Польщі є центри трансплантації органів із відповідним обладнанням. Саме до Європи вже були спроби продажу дітей для платних сексуальних утіх».

Чому це брехня

Запущений російською пропагандою фейк про те, що «українців розбирають на органи», має багаторічну історію. Цю маячню розповсюджували різні ретранслятори окупантських пропагандистських меседжів, в тому числі, і дуже відомі люди.

Наприклад, ще в 2014 році цю маячню казав Петро Симоненко, який тоді був головою парламентської фракції забороненої зараз КПУ. Нардепи від ВО «Свобода» добряче «подякували» комуністу за фейкометство.

Потім фейк про «продаж на органи», зокрема, і дітей, неодноразово «спливав» в різних пропагандистських медіа.

Писали про «нетипові дитячі медичні картки, знайдені в офісі Червоного Хреста в Маріуполі», про «торгівлю українськими дітьми в Литві». Навіть писали про те, що «Росія врятувала херсонських дітей-сиріт від продажу за кордон на органи».

Цю маячню неодноразово спростовували, і українці, і литовці, і, до речі, поляки, про яких згадує «Радіо «Таврія».

Поляків неодноразово згадували в публікаціях про «продаж дітей на органи». При тому, що в Польщі встановлено суворий контроль над дотриманням правил трансплантації. Країна як член Європейського Союзу повинна подавати звіт про дотримання Директиви Європейського Парламенту та Ради Європи про стандарти якості та безпеки органів людини, призначених для трансплантації. Усі реципієнти, які очікують на пересадку анатомічних матеріалів у Польщі, занесені до Національного списку очікування трансплантації. У звіті вищої палати контролю Польщі за 2022 рік зазначено, що діюча в країні система унеможливила проведення трансплантації органу особі, яка не перебуває на національному обліку.

До того ж, дані про всі трансплантації, що здійснюються польськими центрами, а також про кожну донацію органу від живого донора, вносяться до Організаційно-координаційного центру трансплантології «Полтрансплант». Тож провести негласну трансплантацію в цій країні неможливо.

Чому це важливо

Росія намагається усіма засобами відволікти увагу світової спільноти від факту масового викрадення дітей на окупованих територіях, в тому числі – і на Херсонщині.

Нагадаємо, 17 березня Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт Володимира Путіна, а також уповноваженої з прав дитини при президентові РФ Марії Львової-Бєлової. За версією суду, Путін та Львова-Бєлова особисто відповідальні за примусову депортацію дітей із окупованих українських територій до Росії.

А «реанімування» багатократно спростованого фейку про «викрадення українських дітей на органи» – це не тільки спроба відволікти увагу людей від дуже серйозної проблеми, а й змінити кут сприйняття російської агресії проти України. Бо в одному «пакеті» із звинуваченнями йдуть і розповіді про те, як росіяни «героїчно рятували» українських дітей, яких начебто хотіли вивезти на Захід «на органи» та «на поталу педофілам».   

Тиражуючи такі повідомлення, російські пропагандисти порушують не лише етичні норми для медіа, а ще й діють всупереч загальнолюдським моральним нормам. Бо на Заході лікують українців (і дорослих, і дітей), постраждалих саме внаслідок дій російських військових.

Виходить, що збройні сили держави-агресора калічать людей, в тому числі, і дітей, а «солдати інформаційного фронту» умовляють батьків поранених дітей не відправляти їх на лікування.

Це вкотре підтверджує, що для росіян пропаганда – руйнівна і смертоносна зброя. В РФ і армія, і пропагандисти – по суті – частини одного війська, яке веде загарбницьку війну проти України.

Цей матеріал було написано ГО “Херсонська обласна агенція громадської журналістики МІСТ” в рамках програми IWPR «Підтримка регіональних медіа України під час війни» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ і справ Співдружності націй Великої Британії. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю ГО “Херсонська обласна агенція громадської журналістики МІСТ” i не відображає погляди Уряду Великої Британії чи Інституту висвітлення війни та миру.  

Поділитися цим матеріалом

Розвиваємо проект за підтримки