Відео з пропагандистською виставою, де начебто «український військовий» ображає жінку з кримськотатарськими ім’ям та прізвищем, було розміщено багатьма російськими і проросійськими медіа.
Не лишився осторонь і телеканал «Таврія», який працює на окупованій росіянами частини Херсонської області, контролюєтеся окупантами і має прокремлівську редакційну політику.
Що кажуть окупанти
Пропагандистські медіа розмістили відеоролик, на якому можна побачити, як «український військовий» зупиняє машину, де їхали жінка з дитиною. Далі «військовий» в брутальній формі сварить жінку за начебто небезпечну поведінку на дорозі, по якій нібито рухалася колона військової техніки.
«Військовий» в грубій формі вимагає у жінки надати йому для перевірки документи, потім голосно вимовляє її прізвище, ім’я і по батькові – «Мустафаєва Аіда Сапферівна», погрожує жінці, називає її «свиня». А перед тим, як поїхати, ще й для залякування кілька разів стриляє в повітря.
Херсонські проросійські медійники супроводили відео коментарем в дусі антиукраїнської пропаганди:
«Ідеологія, яка просувається нацистськими батальйонами у всі військові формування України вкрай проста: одна нація, одна віра, одна мова. Все, як у третього рейху, нічого нового. Дуже підходить для обмежених солдатів супротивника, які й гадки не мають, що 24 березня був перший день священного для мусульман місяця Рамадан».
Чому це брехня
Вже в день виходу відео його назвали «фейк» і «вистава» в багатьох джерелах. Писали, що поведінка «військових» – нетипова для воїнів ЗСУ. По-перше, при тому, що наші військові, безперечно, – патріоти, їм не властиве настільки хворобливе ставлення до російськомовних людей.
Україну боронять представники різних національностей, до речі, в тому числі, і представники народів, де традиційно сповідують іслам, наприклад, кримські татари, чеченці. До того ж українці в масі своїй достатньо освічені, щоб знати, які слова неприпустимо казати на адресу людей інших народів та інших віросповідань.
До того ж автори ролика явно перемудрили з жовтою стрічкою-скотчем, яку українські військові використовують як пізнавальний атрибут. Стрічка у «військових» в ролику – на руках, на шоломі і на ногах. Але ще минулого року Генштаб ЗСУ оприлюднював попередження про спроби російських військових видавати себе за воїнів ЗСУ, зокрема, за допомогою стрічки-скотча. Росіяни намотували стрічку і на ноги, як вони це роблять зі своїм пізнавальним знаком – білою стрічкою. Це ми бачимо і на відео.
Військові, яких ми попросили подивиться цей ролик, казали, що про його фейковість свідчить кілька ознак. А саме: факт перевірки документів (звичайні військові не мають таких повноважень), стрілянина в повітря (розтринькування БК – моветон в ЗСУ), срібні диски на авто (зазвичай військові зафарбовують їх зеленою або чорною фарбою, щоб авто було менше помітним з великої відстані).
Також, за словами військових, пізнавальні знаки на авто Збройних сил України наносяться дещо по-іншому. Військові побачили й деякі інші ознаки фейковості ролика, але не будемо їх називати, щоб не допомагати ворогу.
Блогери дуже швидко дізналися, де саме була знята ця пропагандистська вистава. В пошуку місця зйомки взяли участь і мешканці окупованих Росією територій. І з’ясувалося, що ролик був знятий неподалік… Донецька, тобто, в тилу у окупантів.
А «вишенькою на торті» стало спростування фейку самими… росіянами.
Авто, яке використали в ролику, – російського походження. Бо саме в РФ роблять таку модифікацію кузова, яку використали автори ролика.
Дійсно, об’яви про продаж таких кузовів на авто Volkswagen можна без особливих зусиль знайти саме на російських ресурсах.
Тобто, пропагандистська вистава виявилася фейком, усі спростування якого за своїм загальним обсягом можуть змагатися з невеличкою монографією.
Дотепники вже переробили цей ролик, додавши йому абсурдності, якої цьому «витвору» пропагандистського мистецтва явно не вистачало.
Чому це важливо
Мета ролику – дискредитація ЗСУ, а також створення напруги у відношеннях українців з представниками народів, які традиційно сповідують іслам.
Розпалювання в Україні міжнаціональної, міжрасової і міжконфесійної ворожнечі – завдання російської пропаганди, які вона виконує протягом вже багатьох років.
На щастя, виконує, м’яко кажучи, не дуже успішно, підтвердженням чого є присутність в лавах ЗСУ і в волонтерському русі людей різних національностей і віросповідань, об’єднаних однією метою – спільною боротьбою з російськими загарбниками.
Цей матеріал було написано ГО “Херсонська обласна агенція громадської журналістики МІСТ” в рамках програми IWPR «Підтримка регіональних медіа України під час війни» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ і справ Співдружності націй Великої Британії. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю ГО “Херсонська обласна агенція громадської журналістики МІСТ” i не відображає погляди Уряду Великої Британії чи Інституту висвітлення війни та миру.