Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки святкує 100-ту річницю від дня заснування.
Бібліотека, що входить до числа першопрохідців в Україні щодо впровадження цифрових технологій, почала свій шлях 1 лютого 1924 року як дитяча Центрочитальня. За сто років свого існування зазнала різних трансформацій, але завжди працювала з дитячою аудиторією.
Статус обласної бібліотеки для дітей книгозбірня отримала у 1963 році. Вже у 2013 році закладу присвоїли імʼя Дніпрової Чайки – псевдонім відомої української письменниці, фолькльористки Людмили Василевської-Березіної.
«Ми є методичним центром для бібліотек, який обслуговує, в тому числі, і шкільні бібліотеки. На Херсонщині 24 дитячі дитячі біблотеки, але лише 8 на правому березі. До вторгнення ми охоплювали 40 громад області», – говорить в.о. директора бібліотеки Ольга Крижановська.
Вона заначає, що ані російська окупація, ані обстріли і фактичне пошкодження будівлі не зупинили колектив закладу на шляху до розвитку і ефективної роботи з дітьми.
Жоден з працівників бібліотеки не пішов на співпрацю з ворогом. Після того, як Херсон звільнили, частина персоналу приступила до роботи безпосередньо в місті, а частина веде роботу дистанційно.
«Одразу, як нам надали дозвіл зайти до бібліотеки, ми провели інвентаризацію книжкового фонду, що лишився. Працювали активно весна-літо-осінь 2023 року. В більшості, це була методична робота та заходи. Зараз поки що будівля «поранена». Тому ми не можемо відвідувати саме приміщення бібліотеки, з питань безпеки. Але паралельно з цим весь колектив активно працює, відбуваються онлайн-заходи різного спрямування. Інноваційні конкурси Всеукраїнського масштабу. Професійні заходи», – додає Ольга Крижановська.
Книгозбірня Дніпрової Чайки має потужну інформаційну базу. За період з 2001 по 2021 рік бібліотекою було реалізовано понад 30 грантових проєктів. Завдяки цьому діти та молодь Херсонщини могли долучитись до цікавих та корисних занять: клуби за інтересами, мовні клуби, 3D-розваги – ручки, принтер, гурток 3D-моделювання та 3D—мультфільми; створено серію настільних ігор та інше.
Заклад вів видавничу діяльність та допомагав талановитій малечі і юнацтву реалізувати свій письменницький потенціал.
«В бібліотеці є своя літературна студія. Вчора відбулася перша зустріч в цьому році – онлайн. Ми проводимо різні заходи. Всі освітні заклади області, які працюють онлайн, знаходяться в тісній взаємодії з нами», – зазначає Наталія Попова, заступниця директора Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки.
Наразі найбільшою популярністю серед дітей, крім традиційних – дитячих свят, дитячих розваг, заходів національно-патріотичної тематики, є медіаграмотність. Це провідна ключова тема. Так само як і проєкти з елементами бібліотерапії: читання, як захиститись від стресових ситуацій. Все через книжку, літературу і обговорення.
В середньому, бібліотека обслуговує 13 000 дітей. За рік відбулося понад 600 заходів.
До вторгнення цифри були більші, і як наголошує Ольга Крижановська: «Ми обовʼязково переможемо і повернемось до тих 20 000 користувачів й збільшимо цей показник. Чекаємо на звільнення всієї області і вже плануємо розширення мережі».
На честь 100-річного ювілею, сьогодні у Херсоні, зібрався колектив бібліотеки. Роботу працівників закладу відзначила обласна влада, Голова Верховної Ради України.