Після прийняття у 2008 році Пакету ініціатив ЄС з питань клімату й енергетики, Європейська комісія започатковувала «Угоду Мерів» для заохочення й підтримки зусиль, яких докладають місцеві органи влади у сферах розробки й реалізації політики сталого енергетичного розвитку. Справді, органи місцевого самоврядування відіграють вирішальну роль у пом’якшенні наслідків зміни клімату, тим паче, якщо врахувати, що 80% споживання енергії та викидів CO2 пов’язані із діяльністю міст.
Європейська ініціатива «Угода Мерів» була створена задля досягнення наступних цілей: до 2020 року скоротити рівень викидів парникових газів на 20%, збільшити частку енергії з відновлюваних джерел на 20% та скоротити загальні енерговитрати на 20%.
Завдяки «Угоді Мерів», установи ЄС зробили безпрецедентний крок у безпосередньому залученні місцевих і регіональних органів влади, тим самим визнаючи їхню важливу роль у досягненні амбітних цілей у галузі енергетики й збереження клімату.
За ініціативи та підтримки Херсонської обласної громадської організації «Регіональна рада підприємців» (ХОГО «РРП») у 2009 році до «Угоди Мерів» долучилось і м. Херсон. Та, як виявилось, місто було не готове до такого кроку і в результаті робота в цьому напрямку призупинилась. Вона набрала обертів лише у 2014 році, коли Проект USAID «Муніципальна енергетична реформа» обрав місто для надання допомоги по розвитку потенціалу в плануванні, управлінні та фінансуванні розвитку муніципальних енергетичних систем (ПДСЕР).
Беручи до уваги важливість цієї ініціативи, навіть на сьогоднішній день про неї відомо далеко не всім. ХОГО «РРП» активно займається пропагандою «Угоди Мерів» та її основних ідей у сучасному українському просторі. Одним з результатів цієї роботи стало приєднання Херсонської обласної державної адміністрації у 2013 році до «Угоди Мерів» в якості регіонального координатора.
Історія співпраці ХОГО «РРП» та м. Гола Пристань розпочалась ще з 2002 року. Одним з яскравих наслідків якої є проект «Впровадження енергозберігаючих технологій в дитячих садочках міста Гола Пристань» реалізований за фінансової підтримки Європейського Союзу, представленого Представництвом Європейського Союзу в Україні (контракт ENPI/2011/281-292). Його позитивні результати перевершили усі очікування.
За час спільної роботи над підвищенням ефективності використання енергоресурсів у Голій Пристані між Анатолієм Негрою, мером міста, і Федором Баруліним, головою правління ХОГО «РРП» склалися міцні партнерські відносини, і утворилася стійка платформа для подальшої співпраці. За підтримки ХОГО «РРП», у лютому 2014 року м. Гола Пристань також приєдналось до європейської ініціативи «Угоди Мерів». Наступним кроком було написання Плану Дій Стійкого Енергетичного Розвитку (ПДСЕР).
Усього за пів року ТОВ «Регіональна енергосервісна компанія» розробило ПДСЕР для м. Гола Пристань. Свою незамінну допомогу в розробці цього документу надали Асоціація енергоефективних міст України (ЕМУ) та Офіс Угоди Мерів – Схід, розташований в м. Львів. Олександра Наумова, енергоменеджер ТОВ «РЕСКО» пройшла чотирьохступеневе навчання в рамках проекту «Модель розбудови потенціалу України і Грузії для їх участі в Угоді Мерів – Схід» і тепер є сертифікованим консультантом з питань «Угоди Мерів».
За результатами втілення в життя всіх заходів, які заплановані у цьому документі, очікується скорочення споживання енергоносіїв у всіх секторах економіки та енергетики. Крім того, важливим досягненням буде зміна поведінки громадськості міста – дбайливе ставлення до енергоносіїв, а відповідно і до природи в цілому.
Основними цілями до 2020 року Гола Пристань для себе визначила:
– зменшити споживання енергії на 47018,51 МВт, що на 20% менше порівняно з базовим (2011) роком;
– зменшити викиди вуглекислого газу в атмосферу на 14745,2 тонн еквівалента, що на 30% менше по порівняно з базовим (2011) роком;
– використовувати на 22% більше енергії з відновлюваних джерел.
В Україні вже 80 міст стали учасниками цієї ініціативи, лише 30 написали ПДСЕР і Гола Пристань серед них. Ознайомитися з ПДСЕР м. Гола Пристань можна на офіційному сайті «Угоди Мерів», або перейшовши за посиланням http://www.uhodameriv.eu/about/signatories_uk.html?city_id=6707&seap
Європейський Союз активно стимулює приєднання до ініціативи не тільки європейські міста. У поточному році було оголошено конкурс проектів по Програмі «Підтримка міст Східного партнерства в реалізації планів дій зі сталої енергії (SEAPs) по «Угоді Мерів».
Перший тур конкурсного відбору пройшла заявка від ХОГО «РРП» та Голопристанської міської ради (ENPI/2014/4) для одержання фінансової підтримки проекту «Впровадження економічно доцільної моделі сталого енергетичного розвитку теплопостачання на прикладі теплового району у місті Гола Пристань». Реалізація проекту є логічним розвитком попереднього і дозволить на практиці створити економічно доцільну модель сталого енергетичного розвитку міського теплопостачання для всієї України.
Зважаючи на сьогоднішні українські реалії дуже важливо підтримувати та долучатися до таких ініціатив, як «Угода Мерів». Так, спочатку, можливо, це було щось нове, страшне та незвідане, але вже сьогодні, ми з вами можемо бачити реальні результати, яких досягли міста-підписанти цієї угоди. Не бійтеся діяти! ПДСЕР – це відкрита дорога до європейських інвестицій, до квітучої, енергонезалежної держави!
Ірина Яремко, Прес-секретар ХОГО «Регіональна рада підприємців»