47-річній Анні Павленко з села Кізомис Білозерської селищної громади Херсонського району і 65-річному В’ячеславу Чепрасову з Херсона СБУ заочно повідомила про підозру в примусовому переміщенні шести неповнолітніх осіб у межах окупованої території.
Про це з посиланням на оприлюднені підозри повідомляє Центр журналістських розслідувань.
Встановлено, що до депортації шістьох дітей з Херсонщини причетні співробітники незаконно створеного окупантами Херсонського професійного училища №2 – так звана директорка закладу Анна Павленко з Кізомису, так званий вихователь, херсонець В’ячеслав Чепрасов і так звана заступниця директора, колишня соціальна педагогиня херсонського Вищого професійного училища №2 Юлія Супрун.
Видаючи себе за викладача училища, Юлія Супрун 26 вересня 2022 року незаконно отримала контроль над шістьма дітьми віком від 15 до 17 років, серед яких три сироти, дві дитини позбавлені батьківського піклування і одна дитина, яка опинилась у складних обставинах. Усіх їх передали з Центру соціально-психологічної реабілітації дітей, розташованого в селі Степанівка Херсонської міської громади і незаконно зарахували на навчання до так званого училища №2.
У жовтні 2022 року окупаційне міністерство освіти і науки області примусило керівників підконтрольних їм незаконних навчальних закладів відправляти дітей на так зване оздоровлення до Криму. Тим, хто висловлювався проти цього, погрожували посадити на підвал. Зокрема, такі погрози лунали з боку Анни Павленко.
«Зранку 7 жовтня 2022 року Анна Павленко, Юлія Супрун і В’ячеслав Чепрасов на власних автівках відвезли шістьох неповнолітніх до річки Дніпро. Потім у супроводі Чепрасова їх, разом із сотнями інших дітей на плавальних засобах переправили на лівий берег Херсонщини до річкового порту в місті Олешки. Звідти їх автобусами доправили до АР Крим і розмістили в таборі «Дружба» в Євпаторії, на вулиці Маяковского, 10. При цьому жодних підстав з міркувань безпеки або для надання медичної допомоги для примусового переміщення дітей з Херсона на той час не було. Переміщення організували без згоди законних представників цих дітей – Центральної та Корабельних районних у м. Херсоні рад, Генічеської міської військової адміністрації і Каланчацької селищної ради», – йдеться у тексті підозри.
Приблизно півроку депортованих дітей переміщували окупованою територією, незаконно навчали за освітніми програмами РФ, готували до військової служби у збройних силах Росії і незаконно надали їм російські паспорти.
Лише за допомоги міжнародних волонтерських організацій одну дитину вдалось повернути до України, ще одну дитину вивезли до Німеччини. Доля решти чотирьох дітей невідома.
За скоєний злочин Анні Павленко і В’ячеславу Чепрасову заочно повідомили підозру в порушенні законів та звичаїв війни. Їм світить від 8 до 12 років тюрми.
Рада національної безпеки і оборони України за поданням СБУ раніше ввела санкції щодо Юлії Супрун. Після цього вона написала до РНБО скаргу на СБУ з вимогою ці санкції з неї зняти. Після звільнення Херсона Юлія Супрун разом зі своїм чоловіком Денисом Супруном, який теж працював в незаконному Херсонському професійному училищі №2 старшим майстром, оселилася в Броварах під Києвом.