Фітнес-клуб SHAPE, який працює в Херсоні з 2005 року, може залишитися без приміщення, що поставить під загрозу і його існування. Клуб – один з небагатьох працюючих у Херсоні таких закладів, і для близько 50 людей, які там займаються, він – більше, ніж місце, де можна підтримувати гарну фізичну форму.
Оздоровчий заклад розміщується в орендованому приміщенні у комунальній будівлі на проспекті святих Кирила і Мефодія, де колись був дитячий садок, потім там оселився Херсонський Центр дитячої та юнацької творчості (ЦДЮТ). Зараз єдине, що там є, – фітнес-клуб. Частина будівлі, яку він займає, придатна для використання. Решта споруди руйнується, бо, як каже керівниця фітнес-клубу SHAPE Ганна Штучка, міська влада не квапиться приводити у бодай більш-менш нормальний стан будівлю, пошкоджену внаслідок російського обстрілу і прориву системи опалення.
У 2024 році людина, яка орендувала приміщення для фітнес-клубу, виїхала за кордон. Ганна Штучка звернулася до міської влади Херсона із заявою про переоформлення договору на неї. Та у Херсонській міській військовій адміністрації вважають, що здача цього приміщення в оренду є порушенням законодавства. І пояснюють це тим, що після поліпшення безпекової ситуації у місті у ЦДЮТ працюватимуть дитячі гуртки та творчі колективи.
«Такого у Херсоні немає більше ніде»
Зараз херсонці воліють перебувати переважно вдома, бо ситуація у прифронтовому місті – не для прогулянок. Та пенсіонерка Людмила Клок вже майже два роки тричі на тиждень їде з центра міста у мікрорайон Шуменський.
Жінка їздить у фітнес-клуб SHAPE на заняття, і каже, що ефект від них – покращення не тільки фізичного здоров’я, а й емоційного стану.
«Життя у центрі Херсона, – каже пані Людмила, – неабияке випробування. Це – небезпечна зона, яка часто зазнає обстрілів, бомбардувань, атак безпілотників. Тому для мене тренування – ще й емоційне розвантаження. Приїдеш у зал, позаймаєшся годинку, відпочинеш так від наших реалій, і настрій стає помітно кращим. Та й користь для фізичного стану – дуже важливий чинник, як на мене. Тренерка Ганна Штучка – дуже хороша спеціалістка. Вона відчуває кожного, хто приходить до неї, і вміє підібрати кожному таку програму занять, щоб це було і ефективно, і без перевтоми».

Родина Решетнікових – Світлана, її 16-річна донька Анастасія та 11-річний син Євген – відвідує фітнес-клуб SHAPE у повному складі, хоча для цього доводиться діставатися до Шуменського з вулиці Чорноморської, розташованої у теж небезпечному Дніпровському районі міста.
«Після поранення, отриманого, коли російський дрон скинув вибухівку на маршрутку, де я їхала, – розповідає Світлана, – я довго лікувалася, і тоді, звісно, не могло і йтися про якусь рухову активність. До того ж, зізнаюся, заїдала стрес. Наслідок – значне збільшення ваги, що неприпустимо при моїх проблемах зі здоров’ям. У листопаді 2024 року мені порадили цей фітнес-клуб. Я відвідую групові заняття з фітнесу, діти займаються на силових тренажерах. Змогла нормалізувати вагу, значно покращити самопочуття. Для дітей це теж дуже корисно. Вони ж перебувають переважно вдома: навчання – онлайн, прогулянки неможливі через ситуацію у місті».
Пані Світлана каже, що заняття у фітнес-клубі позитивно вплинули не тільки на фізичний, а й на емоційний стан її та дітей: зменшилася тривожність, покращився настрій. Жінка також зазначає, що для неї має велике значення вартість абонементу:«Після смерті чоловіка я сама виховую двох дітей. Та ціни у цьому фітнес-клубі настільки демократичні, що ми можемо дозволити собі займатися там. В інших фітнес-клубах, які зараз працюють в Херсоні, абонементи дорожчі».

Херсонка Олена Полякова через обстріли виїжджала з міста, прожила дев’ять місяців у Львові, потім вирішила повернутися, і першою людиною, якій вона зателефонувала після повернення, стала тренерка фітнес-клубу SHAPE Ганна Штучка.
«Я, – каже Олена, – займаюся у цьому фітнес-клубі вже 15 років, і не тільки тому, що живу недалеко від нього. Мені дуже подобається організація роботи, підхід тренерки до занять. Тому коли я повернулася у Херсон після дев’ятимісячної відсутності у місті, одразу зателефонувала Ганні, спитала: «Ви працюєте? Тренування проводяться?».
За словами Олени, зараз заняття у фітнес-клубі вийшли далеко за межі простих оздоровчих заходів.
«Такого у Херсоні немає більше ніде, – говорить жінка. – Тут проводяться заняття з лікувальної фізкультури та фізичної реабілітації для людей, які перенесли важкі хвороби, наприклад, інсульт, які мають різні хронічні патології. Проводяться заняття також для людей, які проходять реабілітацію після поранень. Тренерка підбирає індивідуальні програми у таких випадках. А де ще у теперішньому Херсоні можна знайти таке? До того ж заняття – ще й психологічне розвантаження, що дуже важливо для херсонців».

Ольга Морозова займається у фітнес-клубі SHAPE близько 10 років. За фахом жінка – лікарка, зараз працює консультанткою страхової компанії.
«Як людина, схильна до повноти, – каже пані Ольга, – я з юності активно займаюся фізкультурою. Оскільки довелося жити й працювати у кількох містах, відвідувала різні фітнес-клуби, і цей – один з кращих. Тренерка завжди йде назустріч нашим бажанням. Наприклад, для однієї з груп проводить заняття у восьмій годині, бо тим людям треба зранку на роботу, а увечері їм дуже незручно. До того ж Ганна – не з тих тренерів, які оберуть одну систему роботи і дотримуються її роками. Її тренування – різноманітні і цікаві».
«Живуть майбутнім, ігноруючи реальність»
Так охарактеризував позицію ХМВА один з людей, які займаються у фітнес-клубі SHAPE. Усі херсонці, які відвідують цей заклад, кажуть, що його закриття стане для них колосальним ударом.
«Сталося так, – розповідає Ганна Штучка, – що людина, яка орендувала це приміщення, виїхала у 2024 році за кордон, і запропонувала мені опікуватися закладом. У мене є відповідні освіта і досвід. Я у минулому – спортсменка, виступала у складі збірної України з вільної боротьби, призерка Чемпіонату Європи. За освітою – викладачка фізичної культури. Працювала у школі олімпійського резерву. Бажаючи зберегти фітнес-клуб, я звернулася до управління освіти Херсонської міської ради з листом про переоформлення на мене договору оренди. У відповідь отримала відмову у подовженні договору».

У цій відповіді, підписаній начальницею управління Наталією Журженко, йдеться, що перебування фітнес-клубу у будівлі ЦДЮТ нібито є порушенням законодавства.
«Використання приміщень закладів освіти не за освітнім призначенням заборонено законодавством (ст. 80 Закону України «Про освіту»). Частина 4 статті 80 Закону України «Про освіту» передбачає надання в оренду приміщень закладів освіти з метою надання послуг, які не можуть бути забезпечені безпосередньо закладом. Послуги мають бути пов’язані із забезпеченням освітнього процесу або обслуговуванням учасників освітнього процесу», – написано у відповіді.

Там також зазначається, що: «Після поліпшення безпекової ситуації у місті планується відновлення очної форми навчання та перегляд місць дислокації гуртків та творчих колективів закладів освіти. Отже, приміщення ЦДЮТ за вказаною вище адресою будуть використовуватися виключно для роботи з вихованцями за напрямами позашкільної освіти».
Відповідь з таким же змістом ХМВА надала і народному депутату України Жану Беленюку, якого Ганна Штучка попросила про допомогу.

За словами Ганни Штучки, під час особистого прийому у начальника ХМВА Романа Мрочко начальниця управління освіти Наталія Журженко, яка була там присутня, сказала: «Якби вони не подавали заяви, то ми б і не знали, що вони там працюють».
«Тобто, – каже пані Ганна, – нікому не було діла до будівлі, і міська влада звернула увагу на неї тільки через нашу заяву, через бажання, щоб фітнес-клуб працював легально, у правовому полі. Ми хочемо зберегти нашу спортивну залу і надалі працювати на благо громади, по закону, з договором оренди. Херсонцям, враховуючи ситуацію у місті, потрібні заклади, де вони могли б підтримувати у хорошому стані і фізичне, і ментальне здоров’я».

Тренерка розповіла, що фітнес-клуб відвідував начальник Херсонської міської військової адміністрації Роман Мрочко:«Роман Миколайович оглянув клуб, і під час цього зробив зауваження, що 16-17-річні хлопці, які тоді тренувалися там, працюють із занадто важкими, на думку Мрочка, гантелями. Зазначу, у нас навантаження і комплекси вправ підбираються індивідуально залежно від фізичного стану і особливостей здоров’я людини».
Відвідували фітнес-клуб і працівники поліції, яких викликала міська адміністрація.
«Поліцейські, – каже Ганна Штучка, – порадили вирішувати проблему у правовому полі. Я й сама хочу цього: законно орендувати приміщення, оплачувати комунальні послуги, які, до речі, зараз відключені. Електроенергію ми отримуємо від генератора. Водопостачання немає. До речі, міська влада звинувачує нас у незаконності використання приміщення та у відсутності оплати за комунальні послуги. Але ми готові працювати законно, офіційно. А щодо комунальних послуг, то у нас є усі лічильники, і ці питання ми теж готові владнати».
За словами тренерки, згідно з частиною 4 статті 80 Закону про освіту, на яку посилається міська влада у відповідях на звернення пані Ганни, можна знайти підстави для здачі в оренду під фітнес-клуб приміщення у Центрі творчості дітей та юнацтва.
«У юридичних коментарях до цього закону, – каже тренерка, – я читала, що є послуги, які надаються іншими суб’єктами і можуть не мати безпосереднього відношення до освітнього процесу, але можуть удосконалити роботу закладу освіти. При цьому, переліку таких послуг немає ані в Законі, ані в інших нормативних актах. Теоретично під таке обслуговування можуть потрапити чимало видів діяльності, у тому числі – робота фітнес-клубів. Головне, щоб характер послуг не суперечив певним обмеженням. Тобто, треба враховувати, що у закладі займаються діти. У нашому клубі діти теж займаються, й уся наша діяльність не суперечить принципам роботи дитячого закладу».

За словами Ганни Штучки, міська влада пропонувала їй розмістити фітнес-клуб в інших приміщеннях, але…
«Мені, – каже тренерка, – запропонували кілька укрить, але вони – у ведінні ОСББ, які не планують розміщувати на своїй території щось, окрім того, що там вже є. У деяких укриттях просто немає місця, бо там – ліжка, інші меблі та інвентар. А одне із запропонованих мені укриттів взагалі навіть ще недобудоване. Якщо для фітнес-клубу орендувати приміщення у приватного власника, вартість оренди і комунальних послуг буде вищою, отже доведеться підняти вартість абонементів, чого я не хочу робити, бо бачу фітнес-клуб не тільки оздоровчим, а й соціальним закладом, де можуть займатися люди з невеликими статками».

Також, як зазначає тренерка, серйозною проблемою є переміщення обладнання залу: «У нас є великі за габаритами тренажери, для яких потрібна спеціальна техніка, щоб винести їх з приміщення. У нинішніх херсонських умовах це дуже ризиковано, бо наражатимуться на небезпеку техніка і люди».
Ганна каже, що не розуміє позицію міської влади, яка не хоче укладати з новим орендарем договір на оренду приміщення, розташованого у будівлі, де лише фітнес-клуб і підтримує життя: «Наталія Журженко у соцмережі пише, що у будівлі пошкоджені тільки вікна. Справді там – набагато серйозніші проблеми на кшталт пошкоджень стін, виходу з ладу системи опалення. У придатному для використання стані – тільки частина будівлі, де розміщується фітнес-клуб. Якщо будівля спорожніє, вона руйнуватиметься. І у якому стані вона перебуватиме, коли з’явиться можливість знову розмістити там дитячі колективи?».

Ми намагалися отримати коментар начальниці управління освіти Херсонської міськради Наталії Журженко. Зателефонували їй. Коли чиновниця почула, що з нею розмовляє кореспондент онлайн-видання МОСТ, сказала: «Я вас погано чую, я – в дорозі, зателефонуйте пізніше».
Та пізніше пані Журженко не відповідала на наші дзвінки.