До Херсонського обласного центру соціальних служб подано понад 4000 заяв, з них близько 2000 вже опрацьовані і діти отримали статус постраждалих від воєнних дій та збройних конфліктів.
Про права, процедуру оформлення документів та пільги поговорили з керівником установи Дмитром Муценком.
Порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, регулює постанова Кабміну № 268 від 5 квітня 2017 року.
“В Україні бойові дії почалися в 2014 році. Досить активні, і це були Донеччина та Луганщина. І там було багато постраждалих людей. Тоді почалися перші переселення людей, міграція, і ми мали прийняти цих людей, надати відповідні послуги. Наприклад, до Херсонської області в 2014-му році переїхало 18 тисяч людей. По всій Україні внутрішньо переміщених осіб на той час було майже 2-2,5 млн. Працюючи з дорослими, ми, звісно, розуміли, що є діти, і вони також постраждали. По-перше, вони були в зоні бойових дій. І якщо навіть дитина не зазнала фізичних пошкоджень, то психологічно вона постраждала”, – пояснює передумови створення статусу “дитина війни” Дмитро Муценко.
Він зазначає, що перебування дитини на території, де ведуться бойові дії, призводить до неврозів та психозів. Також стан дитини дуже залежить від психологічного стану батьків та їхньої можливості подбати, в першу чергу, про себе.
“Але є ще вікові особливості. Маленькі діти страждають по-своєму. Старші, скажімо, 6-7-8 років – усвідомлюють кінцевість життя, стан смерті і таке інше. Дитина дуже боїться померти, дуже боїться бути вбитою, переживає за батьків. І це все ж впливає на психологічний стан дитини, і знов таки воно виражено в неврозах, починаючи від енуреза і закінчуючи нервовими тіками” – додає Дмитро Муценко.
За його словами, оцінюючи нові виклики, з якими стикнулась держава в соціальній сфері, з такою категорією громадян як діти почалась посилена робота.
“І от саме коли ми зрозуміли, з 2014 по 2017, що у дітей зростає рівень поведінкових розладів на фоні цих речей, тоді постало питання в держави: якщо у нас є певні наслідки, то для того, щоб мати можливість надавати додаткові державні послуги, недержавні послуги, що стосуються здоров’я, що стосуються соціального стану дітей, ми повинні якийсь статус для них визначити, щоб застосовувати його саме до цих дітей. Щоб ці діти мали можливість отримати додаткові певні послуги або пільги надалі”, – пояснює Дмитро Муценко.
Хто має право отримати статус “дитина війни” на Херсонщині?
У постанові Уряду прописано, що право на отримання статусу має дитина, а також особа, яка на час воєнних дій, збройних конфліктів, збройної агресії Російської Федерації не досягла 18 років (повноліття), і в результаті:
1) отримала поранення, контузію, каліцтво;
2) зазнала фізичного, сексуального насильства;
3) була викрадена або незаконно вивезена за межі України;
4) залучалася до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань;
5) незаконно утримувалася, у тому числі в полоні;
6) зазнала психологічного насильства.
Як оформити статус “дитина війни” на Херсонщині: перелік документів
Першочергово необхідно звернутися до місцевої Служби у справах дітей та написати заяву, потім Центр соціальних служб робить оцінку потреб. У разі, якщо жителі області мають статус ВПО та проживають за межами Херсонщини – звернутись із заявою можна за місцем проживання.
Перелік документів, які слід мати:
- свідоцтво про народження дитини або інший документ, що посвідчує особу дитини;
- документ, що посвідчує особу заявника;
- документ, що підтверджує повноваження законного представника дитини (у разі коли дитина постійно проживає/перебуває у закладі охорони здоров’я, закладі освіти або іншому дитячому закладі, – документа, що підтверджує факт перебування дитини в такому закладі) або родинні стосунки між дитиною та заявником;
- довідку про взяття дитини на облік як внутрішньо переміщеної особи (у разі наявності);
- паспорт громадянина України, виготовленого у формі книжечки (у разі наявності);
- паспорт громадянина України або паспорт громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорт для виїзду за кордон (у разі наявності);
- витяг з реєстру територіальної громади (у разі наявності).
“Наразі нам не вистачає людських ресурсів, тому ми залучаємо додаткові. Оцінка потреб – це ж у нас великий документ, величезна анкета, де описується і психологічний, і емоційний стан дитини, обстеження житлово-побутових умов. Близько 1800 дітей вже отримали статус, ще понад 2000 заяв знаходиться в опрацюванні. І це тільки по місту. Загалом же зараз на деокупованій території знаходиться близько 18000 дітей, які проживають безпосередньо в громадах”, – каже Дмитро Муценко.
Роль прописки дитини не несе великого значення. Головне – підтвердити своє перебування (батьків з неповнолітньою дитиною) в зоні, де велися або ведуться бойові дії.
Подавати документи й заяву мають право:
- батьки дитини (законний представник);
- дитина, якій виповнилося 14 років (їй потрібно самостійно звернутися до Служби у справах дітей та подати документи).
Для дитини, яка позбавлена батьківського піклування, документи готує Служба у справах дітей.
Які пільги передбачені та чи є виплати “дитині війни”?
Передбачається підвищена увага до дітей зі статусом “дитина війни”, додаткові соціальні послуги, безкоштовне харчування в школах, певні пільги при вступі до вищих навчальних закладів. Наразі, разом з оцінкою стану дитини, формується і список потреб. За словами Дмитра Муценка, це дозволить сформувати картину соціальних послуг, які слід надати дітям.
“Зараз, поки держава ще в стані війни, у нас колосально не вистачає бюджетів, чому ми і намагаємося постійно залучати додаткові ресурси, додаткові кошти, організації, які б дозволили надавати соціальні послуги. Але ми плануємо, що увага до таких дітей буде підвищена, тому вже зараз і відбувається ця робота на встановлення статусу. Ми повинні розуміти, по-перше, скільки в нас таких дітей, по-друге, ми повинні за ними певною мірою спостерігати”, – пояснює Дмитро Муценко.
Статус “дитина війни” – загальнодержавний, він є в реєстрі. На місцях рішення приймають органи опіки. Батькам видають копію рішення.
“Це виконком вирішує надати статус. А завірена копія вже видається заявнику. Це як розпорядження голови, рішення виконавчого комітету та місцевої ради і таке інше. Йде документ ради, а людям видається завірена копія, що їхній дитині встановлено статус. Можна зробити окремий витяг, написати заяву з проханням зробити окремий витяг з рішенням. А можна і не робити, бо статус є. Статус є у всіх базах даних, у всіх реєстрах необхідних”, – уточнює Дмитро Муценко.
Серед варіантів пільг, які можуть бути реалізовані в майбутньому, – оздоровлення, курси реабілітації. Нормативною базою передбачено, що ради на місцях можуть розширювати список надаваних послуг. Батьки, громадські організації, профспілки та ОСББ і загалом будь-які форми громадських обʼєднань можуть ініціювати заходи для задоволення потреб громади, в цьому випадку, послуги для дітей зі статусом “дитина війни”.
В кожній оцінці потреб Херсонського обласного центру соціальних служб описуються проблеми, з якими стикається дитина, потім дані узагальнюються і формується перелік робіт, які слід провести.
“Соціальна робота – це завжди математика. Ми розуміємо, що діти – це майбутні дорослі, той склад нації, громадян країни. І якщо зараз ми їм не допоможемо подолати наслідки війни, в майбутньому матимемо проблеми. Це і є головна мета роботи зараз – передбачити і піти на випередження”, – резюмує Дмитро Муценко.