Упродовж 2021 року Верховна Рада України не встигла повторно розглянути з пропозиціями Президента України Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про політичні партії в Україні» щодо удосконалення правового регулювання фінансування діяльності політичних партій».
Це призвело до того, що звіти про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру політичних партій, які не були подані за попередні звітні періоди мають подаватися до Національного агентства з питань запобігання корупції не пізніше 28 лютого 2022 року.
Відповідно, навіть після розблокування звітування партій, на якому наполягають громадські організації, партії просто не встигнуть подати звіти.
«На сьогодні згаданий вище проміжок часу істотно скоротився, що спричиняє виникнення об’єктивних ризиків унеможливлення виконання політичними партіями вимог закону щодо строків подання коректних щоквартальних звітів за попередні періоди», – каже співавтор законопроєкту Павло Павліш.
Тож, нардепи пропонують відтермінувати строк подання політичними партіями відповідних звітів до 1 червня.
Нагадаємо, що Президент України Володимир Зеленський ветував та повернув на доопрацювання законопроєкт 5253-1. Цього вимагав Рух ЧЕСНО та ще понад 60 організацій, які підписали відповідне звернення до Зеленського.
Цим законопроєктом парламент декларував намір відновити для політичних партій обов’язок подавати фінансову звітність. Але через конфлікт підтриманих правок та чинної редакції закону “Про політичні партії в Україні” насправді цього не зробив, запровадивши натомість низку корупціогенних норм.
Тепер Верховна Рада впродовж місяця повинна знову розглянути законопроєкт з урахуванням пропозицій президента.
На те, що законопроєкт насправді не відновлює фінзвітність, ЧЕСНО звертав увагу народних депутатів ще до голосування в сесійній залі. Проблема полягає в тому, що, пропонуючи відновити фінзвітність, законопроєкт не виключав із законодавства норму, яка й дозволяла партіям не подавати фінзвіти аж до завершення карантину (тобто на невизначений період).
Тож у разі прийняття законопроєкту в такому вигляді закон “Про політичні партії” містив би дві взаємно суперечні норми. Але під час пленарного засідання пропозиція про повноцінне відновлення звітування не отримала достатньої підтримки.
Нагадаємо, у 2020-2021 роках парламентські партії отримали з держбюджету майже 1,5 мільярда гривень як фінансування статутної діяльності та компенсації за витрати на виборчу кампанію. Втім, куди саме витрачаються ці кошти, платники податків не знають, оскільки партії користуються правом не подавати фінзвіти до НАЗК. Ще близько 1,4 мільярда гривень торік партії залучили від приватних донорів. Походження цих коштів стане відомим лише після повноцінного відновлення фінзвітності.