28 серпня 2018 року депутати Херсонської міської ради затвердили Положення про громадський бюджет у Херсоні та Міську цільову програму “Громадський бюджет у місті Херсоні на 2018-2022 роки”.
“Загальний обсяг громадського бюджету на бюджетний рік становить 10 мільйонів гривень. Обсяг коштів у 2020 році збільшиться до 15 мільйонів гривень (на суму коштів, які не були використані у 2019 році на реалізацію проектів, визначених переможцями у 2018 році)”, – йдеться у Положенні.
Проекти прийматимуться з 15 квітня впродовж 45 днів. Спосіб розподілу бюджету для проектів визначає Координаційний комітет громадського бюджету. У Положенні чітко вказано, хто має входити до його складу – не менше 7 членів з числа представників громадських організацій (не більше одного представника від однієї організації), 7 депутатів Херсонської міської ради (по одному представнику від кожної фракції), не більше 7 посадових осіб, що є представниками структурних підрозділів виконавчих органів Херсонської міської ради.
Зауважимо, Херсон був одним з небагатьох обласних центрів в Україні, де не було запроваджено механізму громадського бюджету. Громадяни фактично були позбавлені права впливати на розподіл частини бюджету задля спільного блага. Проект рішення “Про бюджет участі” тричі виносився на розгляд депутатів, але підтримки не знаходив. За ініціативи ГО “Центр UA” у червні 2018 року в Херсоні відбулась публічна консультація щодо громадського бюджету участі та механізмів його впровадження.
Ініціатор та розробник програми “Громадський бюджет у місті Херсоні на 2018-2022 роки”, депутат Херсонської міської ради Євген Назарян зазначає: “Публічна консультація за участі депутатів, чиновників та зацікавлених містян стала, по суті, майданчиком для подальшого затвердження на сесії Положення про громадський бюджет. Херсон відтепер – у числі міст, де громадський бюджет, маю надію, працюватиме. Кожен херсонець зможе брати участь в розподілі коштів місцевого бюджету через створення проектів”.
Ключові тези Положення про громадський бюджет та Міської цільової програми:
Орієнтовний обсяг коштів для реалізації Програми:
– 2018 рік – не менше 10 мільйонів гривень.
– 2019 рік – не менше 10 мільйонів гривень.
– 2020 рік – не менше 15 мільйонів гривень.
– 2021 рік – не менше 10 мільйонів гривень.
– 2022 рік – не менше 10 мільйонів гривень.
Обсяг витрат на реалізацію малого проекту не повинен перевищувати 250 тисяч гривень включно, а великого – 1 500 тисяч гривень включно
Проекти для фінансування за рахунок коштів громадського бюджету міста Херсона залежно від результату та сфери реалізації:
– “тверді” (благоустрій, облаштування територій та громадських місць, висаджування дерев та зелених насаджень, капітальні видатки тощо – це інфраструктурні проекти, які мають тривалий результат та, як правило, мають на меті реальне матеріальне вираження в матеріальних об’єктах навколишнього світу);
– “м’які” (фестивалі, концерти, конкурси, проведення заходів, інші проекти, які мають разовий результат та не мають у результаті втілення в матеріальних об’єктах навколишнього світу).
Максимальний бюджет “м’якого” проекту не може перевищувати 250 тис. грн на один проект. Для “м’яких проектів” загальний розмір коштів не може перевищувати 50 % від розміру коштів на всі малі проекти.
Проекти, реалізація яких відбуватиметься за рахунок коштів громадського бюджету в місті Херсоні, може подати будь-який дієздатний громадянин України – член територіальної громади віком від 14 років (станом на дату подання проекту)
Голосування за проекти здійснюється:
– на офіційному сайті Херсонської міської ради та її виконавчих органів в розділі “Громадський бюджет у м. Херсоні” шляхом заповнення електронної версії бланка для голосування. Голосування на офіційному сайті Херсонської міської ради здійснюється з використанням ідентифікації/верифікації/реєстрації через сервіс Bank ID;
– у спеціально визначених Комітетом пунктах для голосування з використанням спеціальних бланків для голосування. При цьому, для підтвердження права на голосування член територіальної громади міста Херсона особисто пред’являє паспорт консультанту, що працює в пункті для голосування, і після пред’явлення документа отримує особисто один бланк для голосування.
Мінімальна кількість голосів за малі проекти встановлюється на рівні 300 голосів, а за великі – відповідно 500 голосів.