Чому рішення про оптимізацію малокомплектних шкіл на Херсонщині є правильним?


02 / 07 / 2021

В умовах реалізації реформи з децентралізації в Україні все частіше постають питання оптимізації/ліквідації малокомплектних шкіл. Не оминула ця реформа і Херсонщину.

Наразі Бериславська міська рада прийняла рішення про ліквідацію чотирьох закладів освіти, а Новотроїцька сільська рада прийняла рішення про ліквідацію гімназії. Ще рік тому у Скадовському районі було ліквідовано три школи. І це далеко неповний перелік освітніх закладів, які вимушено були ліквідовані на Херсонщині. Так, до прикладу, у Бериславській громаді ліквідують кілька шкіл. Там вважають, що це дозволить покращити якість освіти. Ці рішення пов'язані із дефіцитом бюджету територіальних громад та недостатньо високим рівнем освіти у малокомплектних школах.

У червні 2021 року на засіданні постійних депутатських комісій Білозерської селищної ради було винесено питання можливої ліквідації Таврійської ЗОШ. Громадські обговорення заплановані на першу декаду липня.

Ми спробували розібратися у ситуації, що склалася навколо закриття Таврійської ЗОШ Білозерської селищної ради.

Наразі в Таврійській ЗОШ навчається 39 учнів, працює 10 вчителів та 9 осіб обслуговуючого персоналу. При цьому, у школі із передбачених 9 класів функціонують лише 5. У школі немає спортзалу та актової зали. За умови такої низької наповнюваності класів, неможливо проводити спортивні змагання серед учнів школи, організувати роботу гуртків. Показники по здачі ЗНО (а це саме програма 5-9 класів) одні з найнижчих у громаді. У школі порушуються правила пожежної безпеки: відсутня пожежна сигналізація, пожежні гідранти, відсутня обробка дерев'яних елементів даху протипожежною сумішшю. Їдальня та приміщення закладу не відповідають вимогам Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти.

4

(Таврійська школа)

3

(Таврійська школа)

Натомість учнів Таврійської школи планується підвозити до Правдинської школи, де вже навчаються 140 учнів, працює 20 вчителів та 21 особа обслуговуючого персоналу. У цій школі є обладнаний спортзал, актова зала, спортивний майданчик, більш сучасна кабінетна система, функціонують творчі гуртки. Учні школи постійно беруть участь в олімпіадах, спортивних змаганнях, літературних та мистецьких конкурсах та отримають призові місця. Показники по здачі ЗНО на високому рівні. У школі дотримуються правил пожежної безпеки, наявна пожежна сигналізація, пожежні гідранти. Їдальня та приміщення закладу відповідають вимогам Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти.

Однак учителі та деякі з батьків незгодні із ліквідацією Таврійської школи, адже їх влаштовує «якість» навчального процесу та безпека у цій школі, а безкоштовний підвіз до сусідньої школи на спеціальному шкільному автобусі у супроводі педагогів, на їхню думку, - це додатковий клопіт.

4

(Правдинська школа)

Ще до 1 січня 2021 року в Україні діяв стандарт, яким дозволялось розміщення шкіл на відстані транспортної доступності не більше 30 хвилин (в один бік). Із 2021 року ці обмеження знято. Однак відстань між Таврійською ЗОШ та Правдинською ЗОШ складає лише 11 км та відповідає усім стандартам.

4

(Правдинська школа)

4

(Правдинська школа)

Важливо й те, що частина батьків учнів с. Таврійське вже давно самостійно обрали для своїх дітей більш якісні умови навчання у Правдинській школі, у зв'язку з чим, територіальна громада вже організувала для цих дітей підвіз на сучасному шкільному автобусі до навчального закладу. Станом на 31 травня 9 дітей із с. Таврійське підвозяться до Правдинської школи, серед яких є учні і першого класу, і четвертого, і п'ятого, а також сьомого, восьмого і одинадцятого.

Не секрет, що заробітна плата вчителям виплачується із державного бюджету. Державна субвенція надходить на кожну школу відповідно до кількості учнів. Так, у Таврійській ЗОШ навчається 39 учнів, тож державна субвенція надходить до цієї школи у розмірі 66 300 грн. на місяць та 795 600грн. на рік. Однак витрати на заробітну плату вчителів у цій школі складають 144 920 грн. на місяць та 1 739 040 грн. на рік. Це означає, що кожного місяця інші комплектні школи віддають свої кошти у сумі 78 620 грн. на утримання Таврійської ЗОШ., що складає 943 440 грн. на рік. У той час, коли за ці кошти, виділені на учнів комплектних класів (20 учнів) могли бути використані на оновлення спортивного інвентаря, модернізацію комп'ютерного обладнання, ремонт, придбання шкільних автобусів тощо.

4

Батьки комплектних шкіл обурені та наполягають, щоб ці кошти витрачались на розвиток якості навчального процесу їх дітей, а не покривали дефіцит фінансування малокомплектних шкіл.

«Чи можна відривати від комплектних шкіл та їхніх учнів законне фінансування та віддавати його до малокомплектної школи, за умови, якщо остання не може надати якісну освіту та забезпечити соціалізацію, адоптацію у суспільстві (2-7 учнів у класі)?» - говорить мати учениці 5 класу Білозерської школи.

Сучасний світ вимагає від людини наявності певних якостей, а закон про освіту фіксує вимоги до знань, умінь, навичок, які мають опанувати наші діти, серед яких взаємодія в колективі, здатність до ефективної роботи в команді, сприйняття критики, порад і вказівок, вміння доносити до широкого кола осіб власного розуміння, знань, суджень. Сучасні діти мають вчитися сприймати умови здорової конкуренції, що не може бути забезпечено у малокомплектних класах по 2-7 учнів.

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости