Підтримати

Якщо звуки вибухів чути далеко від місця розташування залу, де проходять заняття, можна їхати. Якщо гримить близько, варто посидіти вдома. Так Антон Дудник, 17-річний гімнаст цирку Jin Roh, визначає, чи їхати йому на тренування.

Цирк Jin Roh – одна з «фішок» Херсона, бренд, завдяки якому місто мало позитивну впізнаваність. Цей колектив був учасником усіх великих міських і обласних свят, брав участь у всеукраїнських та міжнародних фестивалях циркового мистецтва, звідки привозив нагороди і дипломи.

Порятунок від депресії

В естрадно-цирковій студії при Jin Roh займалися до повномасштабної війни близько 300 вихованців у віці від 5 до 18 років, які опановували ази циркових професій. Для когось циркове мистецтво стало справою життя, а комусь просто допомогло набути гарної фізичної форми й навчитися наполегливо працювати над собою.

Естрадно-циркова студія Jin Roh – єдиний такий колектив на південних теренах України і один з найбільших у країні.

“На базі студії, – розповідає керівник цирку Роман Ващенко, – працювала професійна трупа артистів. Чимало вихованців студії у віці від 18 років стали нашими артистами, брали участь у шоу”.

Роман розповідає, що 24 лютого 2022 року значна частина колективу цирку перебувала у гастрольній поїздці. Коли стало відомо про повномасштабне російське вторгнення, дехто з колективу вирішив залишитися на безпечній території, а хтось повернувся у Херсон. Зокрема, Роман Ващенко. Саме він зараз проводить у місті заняття естрадно-циркової студії Jin Roh.

“Херсон – мій дім, – каже Роман. – Я вперше після початку повномасштабної війни приїхав з командою у місто 22 листопада 2022 року. Ми привозили гуманітарну допомогу. Потім приїжджав по декілька разів на місяць. А з середині травня 2023 року я постійно живу у Херсоні”.

І відтоді естрадно-циркова студія відновила тренування.    

Коли заходиш у зал, де проводяться заняття, навіть забуваєш, що дорога туди йде вулицями, понівеченими обстрілами, повз численні руйнування, повз забиті OSB-плитами вікна або навіть отвори, де колись були вікна.

У залі – острівець мирного життя, де Роман Ващенко допомагає дітям і підліткам опановувати навички гімнастів та акробатів. Зараз вихованців не поділяють на вікові категорії, бо людей небагато, і Роман просто шукає до кожного індивідуальний підхід відповідно до віку і рівня підготовки кожного студійця.

Про війну у залі нагадує хіба що «шрам» від одного з ворожих влучань – місце в стіні зі слідами відносно свіжого ремонту. Але атмосфера у приміщення така, що війна не відчувається анітрохи.

Антон Дудник каже, що заняття допомагають йому не впасти у депресію.

“Дітям і підліткам потрібні ці тренування, – каже Роман Ващенко. – Так, зараз через не залежні від нас причини ми не можемо проводити заняття на такому професійному рівні, як це було у мирний час. Але заняття усе одно потрібні для психологічної розрядки, для того, щоб у дітей було місце, де вони спілкуються. І зараз навіть не важливо, чи оберуть наші теперішні вихованці циркове мистецтво справою життя. Про більш професійний підхід будемо думати, коли дозволить безпекова ситуація”.

Василиса і Ольга – юні повітряні гімнастки. Василиса займається в естрадно-цирковій студії Jin Roh сім років, Ольга – п’ять. Обидві кажуть, що дуже зраділи, коли дізналися про поновлення занять.

“Я проходила повз і побачила, що двері залу відчинені. Зайшла, і бачу, що Роман Олександрович [Ващенко] – тут”, – розповідає Василиса.

“А я побачила в Instagram повідомлення про повернення Романа Олександровича у Херсон і поновлення тренувань”, – каже Ольга.

Дівчата визнають, що після перерви у понад рік було нелегко відновлювати навички, хоча й тренувалися вдома, намагалися підтримувати форму. Але ніщо не замінить залу з цирковим обладнанням і занять під керівництвом фахівця.

Василиса і Ольга кажуть, що дуже не вистачає виступів, заради яких гімнаст, власне і тренується. В Україні цирк Jin Roh зараз не виступає. Безпекова ситуація не дозволяє належним чином готувати повноцінні програми. До того ж внаслідок російських обстрілів Херсона знищена частина обладнання й інвентарю.

“До таких втрат я намагаюся ставитися філософськи: щось ми втратили, але з часом відновимо, щось змогли вивезти у безпечніші регіони країни. Для мене головне, щоб з колективом було усе в порядку, бо люди – найцінніше”, – каже Роман Ващенко.

Jin Roh: два в одному

На запитання про те, яку допомогу могла б влада надати естрадно-цирковій студії Jin Roh, її керівник каже, що це могла б бути компенсація (повна або часткова) витрат на оренду приміщення і оплату електроенергії.

“У нашому залі, – каже Роман Ващенко, – електричне не тільки освітлення, а й опалення. Якби нам допомогли з компенсацією цих витрат, можна було б ефективніше проводити заняття. Електроенергія постійно дорожчає, тому ми намагаємося працювати так, щоб належним чином проводити заняття і разом з цим оптимізувати витрати. На жаль, іноді від цього страждає якість роботи”.

Для вихованців студії заняття безкоштовні, бо їх абонементи оплачує одна з громадських організацій, з якою Jin Roh давно і тісно співпрацює. 

Зараз діяльність цирку має дві складові – публічну і суспільно важливу.

Публічна зараз зведена до мінімуму через війну, але артисти цирку беруть участь у закордонних конкурсах та фестивалях. Виступають там з великим успіхом, привозять в Україну дипломи та нагороди, підтримують у світі репутацію цирку з Херсона. 

А суспільно важлива діяльність – це студія у Херсоні. Там зараз займається хоча й не так багато дітей, як у мирні часи, і заняття вимушено проводяться не на звичному для Jin Roh професійному рівні. Але естрадно-циркова студія – неабияка психологічна допомога для дітей та підлітків, які живуть у прифронтовому місті, так необхідний їм острівець мирного життя.

Роман Ващенко каже, що юні херсонці та їх батьки часто питають його про додатковий набір до студії, але поки що немає можливості приймати нових вихованців.

“Можливо, – каже керівник Jin Roh, – навесні ми оголосимо набір. Десь у квітні. Але поки рано говорити про щось конкретне. У нас є певні плани, але багато чого залежить від об’єктивних факторів, насамперед – від безпекової ситуації”.

Студія має певний розклад занять, але кожного дня Роман Ващенко та його вихованці і вихованки визначають, чи збиратимуться вони сьогодні на заняття, чи все ж варто побути вдома, бо у місті – небезпечно.

Такі вони – реалії прифронтового міста, де, попри дуже нелегке буття, працює естрадно-циркова студія.

Автори: В’ячеслав Гусаков, Олена Гнітецька.   

Поділитися цим матеріалом

Розвиваємо проект за підтримки