«Читай-пиши» і думай: БФ Сергія Жадана, Український інститут книги та BaraBooka запрошують школярів українського Сходу рецензувати українських авторів


5 марта 2020 года.

Благодійний фонд Сергія Жадана, Український інститут книги та проєкт підтримки дитячого читання «BaraBooka» другий рік поспіль оголошують конкурс відгуків на книги українських авторів серед школярів Донецької та Луганської, а з цього року й Харківської областей - «Читай-пиши». Переможці конкурсу потраплять на Книжковий Арсенал, отримають поради від провідних письменників і літераторів та сертифікати на нові книжки.

Партнерами проєкту стали Національний центр «Мала академія наук України», видавництва «Ранок» і «Фабула», британський фонд Ukraine Charity. Склад журі: Сергій Жадан, Андрій Курков, Анастасія Музиченко, Ярослав Підгора-Гвяздовський, Маша Сердюк, Ірина Славінська, Євген Стасіневич, Тетяна Стус, Галина Ткачук, Ганна Улюра.

Організатори говорять: школярів конкурс вчить критично осмислювати прочитане й структурувати думки, а дорослих - краще розуміти, що діти й підлітки насправді шукають у книжках і яких знань їм не вистачає. «Дітям потрібні книги про ті ж проблеми, з якими стикаються вони самі, - переконана Ірина Куніцина, голова й співзасновниця благодійного фонду Сергія Жадана. - Аналізуючи минулорічні роботи, ми вкотре переконувалися: шкільна програма з літератури потребує серйозних змін». Минулого року на конкурс надійшло близько 300 рецензій. Більшість із них були написані на книжки, які діти читають поза шкільною програмою і в яких ідеться про сучасне життя.

Для відгуку школярі можуть обрати будь-яку книгу українською мовою, але перевагу журі надаватиме рецензіям на твори сучасних українських авторів. Список рекомендованих книжок можна подивитися тут.
Цього року подавати на конкурс можна не лише текстові, а й відеорецензії. «Відеоблоги - важлива частина сьогоднішніх комунікацій, і нам хочеться допомогти дітям навчитися не просто критично мислити, а й висловлювати свою думку різними способами, користуватися сучасними форматами, - говорить Ірина Куніцина. - Водночас, безліч дітей уже змалечку знімають і монтують відео за допомогою телефонів - і непогано було б підказати вчительству, що відеоблог може бути крутим інструментом для вивчення літератури чи будь-чого іншого, робити навчання ближчим і веселішим».

Фіналістка минулорічного конкурсу Олеся Вітченко зі Старобільська говорить: «Коли я ще не могла сама зорієнтуватися що читати, то просто читала за шкільною програмою. Але мені завжди хотілося читати книги авторів з мого рідного міста, зі Старобільська. Було цікаво, про що пишуть та як думають люди, що ходили тими ж вулицями, що і я, росли в тих самих умовах. Так я відкрила для себе Сергія Жадана, з яким ми в різний час вчилися в одній школі».

Як і минулоріч, організатори запросять школярів і викладачів у різних містах українського Сходу на зустрічі з українськими письменниками та критиками, які поділяться з дітьми порадами, як писати рецензії цікаво й аналітично, та й читати - більш вдумливо і з захопленням. Відбудеться тур за фінансової підтримки Українського інституту книги.
.
«Довгий час Схід України був ніби поза культурним полем. Нам важливо не просто декларувати, що Схід - це Україна, а допомогти дітям цих областей бути безперервно включеними в сучасний культурний контекст країни, у тому числі - літературний», - говорить співорганізаторка й членкиня журі конкурсу, дитяча письменниця й керівниця BaraBooka Тетяна Стус.

Конкурс уже розпочався, надіслати рецензію можна до 1 квітня. Для участі в конкурсі потрібно заповнити реєстраційну форму і долучити до неї свій текстовий та/або відеовідгук. Додаткову інформацію про конкурс можна отримати на сайті конкурсу, на сторінці конкурсу в Facebook чи проєкту підтримки дитячого читання BaraBooka. Переможців і переможиць визначатимуть у двох вікових групах: 10-13 та 14-17 років та у двох номінаціях: текстові та відеорецензії.

Переможців оголосять після 20 квітня, а нагородять під час Книжкового Арсеналу в Києві. Організує поїздку переможців з їх учителями або батьками БФ Сергія Жадана за підтримки фонду Ukraine charity. На Арсеналі діти познайомляться з журі конкурсу та оберуть собі найновіші книжки від видавництв «Фабула» й «Ранок» - видавці подарують 12 переможцям сертифікати. А ті, хто посів 1-ші місця отримають планшети, а 2 і 3 місця - фотокамери миттєвого друку. Книжки від видавництв-партнерів також отримають шістдесят фіналістів конкурсу.:

Члени журі конкурсу «Читай-пиши»:

  • Сергій Жадан, письменник, перекладач, громадський активіст;
  • Ганна Улюра, літературознавиця, літературна критикиня;
  • Ірина Славінська, журналістка, ведуча, літературознавиця;
  • Андрій Курков, письменник, журналіст, президент Українського ПЕН;
  • Анастасія Музиченко, провідна фахівчиня НЦ«МАНУ», літкритикиня;
  • Євген Стасіневич, літературний критик, ведучий, літературознавець.
  • Ярослав Підгора-Гвяздовський, кінокритик, член експертної комісії з питань видачі прокатних посвідчень при Держкіно, член відбіркових комісій українських кінофестивалів і премій, експерт Українського культурного фонду. . 
  • Тетяна Стус, дитяча письменниця, засновниця та керівниця освітніх і культурних проєктів, громадська діячка;
  • Галина Ткачук, дитяча письменниця, викладачка літературного гуртка «Написатор», сценаристка проєкту «Живі письменники» Українського інституту книги; 
  • Маша Сердюк, дитяча письменниця, журналістка, блогерка.

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости