Сьогодні це одне з найбільш нагальних і болючих питань для кожного українця, адже залишитись без даху над головою – перспектива не з найкращих. Постійне зростання комунальних тарифів робить сплату все складнішою – населення зубожіє, а кількість громадян, неспроможних сплачувати захмарні тарифи, постійно зростає. І це, за словами експертів, тільки початок. До слова, в Україні вже за межею бідності проживає понад 80% населення (згідно зі стандартами ООН, межа бідності у світі встановлена на рівні 5 доларів в день).
Що ж загрожує українцям за несвоєчасну сплату та комунальні борги, в яких випадках стягується нерухоме майно, якою повинна бути мінімальна заборгованість; чи можуть примусово відключити оселю від тепло-, водо- та електромереж та хто має право на субсидію… На ці та інші питання відповідає юрист Херсонського місцевого центру з надання БВПД Тетяна Тюпляєва.
Чи можуть виселити з квартири за несплату комунальних послуг?
Сама по собі несплата комунальних послуг не є підставою для виселення. Зокрема, обслуговуючій кампанії, якій заборгував споживач, перш за все необхідно буде звернутись до суду за видачею судового наказу або в порядку позовного провадження. Потім уже з виконавчим документом, який видасть суд, звернутись до державної виконавчої служби або приватного виконавця, які розпочинають примусове стягнення боргу.
Арешт і примусова реалізація нерухомого майна здійснюються через процедуру примусового виконання рішення про стягнення заборгованості, а сама процедура стягнення може зайняти багато часу. Проте небезпека втратити житло в рахунок сплати боргів по комуналці все ж існує.
Хочу зауважити: якщо споживач має борг, проте не має реальної можливості наразі розрахуватись в повному обсязі, він може звернутись до організації, що надає комунальну послугу і попросити реструктуризувати борг. Що це означає? Для реструктуризації заборгованості громадяни укладають з підприємствами-надавачами житлово-комунальних послуг договори про щомісячне рівномірне погашення реструктуризованої заборгованості та своєчасну сплату поточних платежів за житлово-комунальні послуги.
За вимогою постачальника необхідно буде подати довідки, що підтверджують неплатоспроможність споживача.
Механізм стягнення боргу у судовому порядку, який він?
Перш за все, до звернення до суду, підприємство-надавач комунальної послуги направляє споживачу претензію про несплату за надані послуги. Несплата суми боргу за претензією є підставою для звернення до суду із заявою про видачу судового наказу.
Важливо враховувати, що видача судового наказу здійснюється без судового засідання та без виклику сторін (стягувача й боржника) до суду. Тому найчастіше боржники дізнаються про стягнення з них заборгованості за житлово-комунальні послуги тільки після отримання копії такого наказу разом з копією заяви стягувача.
Проте, це не означає, що рішення суду не можна оскаржити.
Якщо боржник не згоден з розміром заборгованості, Цивільний процесуальний кодекс України
передбачає право на подання заяви про скасування судового наказу, яка подається протягом 10 днів з дня її отримання. У разі скасування судового наказу вимоги про стягнення заборгованості по оплаті житлово-комунальних послуг можуть надалі розглядатися в порядку позовного провадження, на яке вас вже запросять судовою повісткою, і ви зможете захистити свої права, наприклад, нагадати про загальну позовну давність в 3 роки.
Яка сума боргу може стати причиною позову до суду?
Насправді, звернутись з вимогою до суду можна при будь-якій заборгованості, навіть коли борг складає 1 грн. Питання в тому, чи буде підприємство, що надає комунальну послугу, це робити, що, умовно кажучи, стягнути з боржника 1 грн. Адже, за видачу судового наказу треба буде заплатити 800 грн. судового збору, а за подачу позову – 1 600 грн.
У яких випадках стягується нерухоме майно і якою має бути мінімальна заборгованість?
Законом України «Про виконавче провадження» регламентовано, що стягнення нерухомого майна (у тому числі квартири, будинки) фізичної особи здійснюється за відсутності у нього достатніх для покриття заборгованості коштів чи рухомого майна. Стягнення житлового будинку або квартири, в якій боржник фактично проживає, проводиться в останню чергу.
Також важливо розуміти: якщо заборгованість за комунальні послуги не перевищує 64 тис. грн., відібрати в боржника єдине житло в рахунок погашення боргів ніхто не може.
Який механізм стягнення нерухомого майна?
Звернення стягнення на об’єкти нерухомого майна здійснюється в разі відсутності в боржника достатніх коштів чи рухомого майна. При цьому, в першу чергу, звертається стягнення на окрему від будинку земельну ділянку, інше приміщення, що належать боржнику. В останню чергу звертається стягнення на житловий будинок чи квартиру, в якому фактично проживає боржник.
Після документального підтвердження належності боржнику на праві власності об’єкта нерухомого майна, виконавець накладає на нього арешт та вносить відомості про такий арешт до відповідного реєстру у встановленому законодавством порядку.
Для визначення вартості майна виконавець залучає суб’єкта оціночної діяльності. Висновок експерта про вартість майна можна оскаржити протягом 10 днів. Реалізація арештованого майна здійснюється шляхом електронних торгів. Державний виконавець стягує виконавчий збір і витрати на проведення виконавчих дій, перераховує кошти стягувачу, а залишок коштів повертає боржникові.
-Умови, за яких держава не може забрати нерухомість?
Треба зауважити, що не зовсім правильно говорити, що держава забирає нерухомість, адже підприємства, що надають житлово-комунальні послуги, не є державними. Якщо мова йде про ототожнення державного виконавця з державою, це також не зовсім правильно. По-перше, державний виконавець однаково виконує рішення, незалежно від того, чи є боржником фізична, юридична особа, чи держава. По-друге, в Україні запроваджено інститут приватних виконавців і зовсім скоро можна буде звертатись до таких самозайнятих осіб, які будуть виконувати рішення суду тощо.
Якщо ж говорити про умови, коли нерухомість не підлягає реалізації, то, як говорить ст. 47 Конституції, «Ніхто не може бути примусово позбавлений житла, крім як на підставі закону за рішенням суду».
Тому, якщо немає рішення суду про звернення стягнення на майно, а борг менший 64 тис. грн. та є єдиним житлом боржника, реалізоване воно не буде.
У яких випадках можливе примусове відключення від тепло-, водо-, електромереж?
-Діючим Законодавством України не передбачена можливість примусового відключення споживачів послуг централізованого водопостачання, водовідведення та опалення у випадку наявності заборгованості по їх оплаті або відсутності договору. У випадку, якщо виконавець відключає такі послуги споживачу, то суд вправі своїм рішенням поновити їх надання.
А от відключити споживачів від електромережі підприємством, що надає таку послугу, можливе. Воно має місце в разі:
– порушення термінів сплати за спожиту електричну енергію або порушення умов договору про реструктуризацію заборгованості;
– відсутності доступу у енергопостачальника до приладів обліку споживача протягом двох розрахункових періодів та ненадання споживачем відомостей про кількість спожитої ним електроенергії;
– розкрадання електричної енергії, навмисного пошкодження лічильника та зриву пломби;
– самовільного підключення споживача до електричної мережі.
Діючими нормативними документами мінімальна сума заборгованості для відключення від електромережі не встановлена. Відключення можливе навіть за місячну заборгованість.
Головне, що слід запам’ятати: енергопостачальник перед припиненням енергопостачання в оселі має письмово повідомити споживача про свої наміри щодо відключення.
«Не залазити» у борги допоможе субсидія. Хто має право на субсидію?
Дехто помилково вважає, що субсидії призначають лише тим, хто живе в злиднях у комунальній квартирі. Це зовсім не так. У цілому можна мати недешеве майно, наприклад, автомобіль, і при цьому цілком законно розраховувати на допомогу держави в оплаті комунальних послуг. Щоправда, важливі нюанси при оформленні допомоги все ж є.
Допомогу держави – субсидію – може отримати більшість українських родин, якщо їхні комунальні витрати перевищують у середньому 15% щомісячного сукупного доходу.
Субсидія призначається одному із зареєстрованих у житлі. Мають на неї право й особи, які орендують житло на підставі письмового договору-оренди.
Не отримують субсидію у двох випадках: якщо протягом року перед зверненням здійснено одноразову купівлю на суму, що перевищує 50 тис. грн., та пільговики з оплати житлово-комунальних послуг. Тут треба вже обрати щось одне: або субсидію, або пільги.
Наявність заборгованості з оплати за житлово-комунальні послуги не впливає на визначення права на призначення субсидії.
– Куди звертатися, щоб отримати субсидію? Відомо, що сьогодні процедуру спрощено і можна навіть подати документи в електронному вигляді…
– Звернутись за отриманням субсидії можна до:
місцевого управління праці та соціальної політики;
до сільської ради;
надіслати рекомендований лист до органів соціального захисту населення за місцем проживання.
Адреси розташування управлінь праці та соціального захисту населення районних у місті Херсоні рад:
Дніпровський район: вул. Перекопська, 166;
тел. (0552) 35-49-99
Суворовський район: вул. Маяковського, 8;
тел. (0552) 22-32-24
Корабельний район: вул. Суворова, 29;
тел. (0552) 22-96-79
Подати документи на субсидію також можна онлайн на сайті Міністерства соціальної політики або інтегрованих з ним інформаційній системі органів виконавчої влади та місцевого самоврядування з накладенням електронного цифрового або електронного підпису, із застосуванням електронної системи ідентифікації, що використовує базу клієнтських даних банків.
У разі отримання надісланих з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви та декларації, в яких відсутній електронний цифровий або електронний підпис із застосуванням електронної системи ідентифікації, що використовує базу клієнтських даних банків, субсидія призначається лише після підпису зазначених документів у місячний строк. У разі непідписання в зазначений строк заяви і декларації, подаються нові заява і декларація.
Які документи треба зібрати і як довго чекати відповідь?
Щоб отримати матеріальну допомогу для оплати комунальних послуг, необхідно заповнити всього два документи:
– заяву на отримання субсидії;
– декларацію про доходи.
Жодних інших документів не потрібно. Усі відомості органи соціального захисту населення отримують самостійно. Представники влади після отримання останньої відповіді на запит мають у 10-денний строк письмово повідомити, призначили вам субсидію чи ні.
Який термін дії субсидії?
Субсидія призначається на рік. На наступний рік вона перераховується автоматично без будь-яких заяв з вашого боку. Субсидія розраховується окремо на опалювальний та неопалювальний сезони. Для сімей, яким з тих чи інших причин відмовлено у призначенні субсидій і доходи яких зменшились, приміром змінився склад сім’ї, або для тих, котрі ще не зверталися за призначенням субсидії, слід заповнити отримані в поштових скриньках бланки та подати їх.
Ґрунтовні роз’яснення з приводу оформлення житлово-комунальних субсидій можна отримати у фахівців урядової гарячої лінії за номером:
15-45
(безкоштовно та цілодобово зі стаціонарних і мобільних телефонів)
Підготувала Лариса Аболончикова