Через підрив Каховської ГЕС різко погіршилася якість поливної води на півдні України, що вплине і на врожайність та якість врожаю.
Про це пише SEEDS, посилаючись на колонку засновника фермерського господарства “Павлівське” на Херсонщині на AgroTimes Михайла Павлівського.
«Через падіння водоносних горизонтів та активні процеси мінералізації катастрофічно почала збільшуватись електропровідність води (ЕС). Зараз, наприклад, у Миколаївській області фіксується з 3 до 11 ЕС, а садівники зазвичай працюють максимум при 2,2 ЕС. По Одеській області є місця з 3-4 ЕС. На наступний рік цей показник може ще вирости», – зазначив він.
Ці наслідки екологічної катастрофи вплинуть на плодоовочівництво та виноградарство, насамперед, – на обсяги та якість продукції, наголосив Михайло Павлівський.
Перший-другий рік можливо зміни будуть непомітними, каже фермер, але вже через два роки може виникнути велика проблема.
«Агрохімія – це вже солі, а ми ще додаємо ті ж солі зверху. Тобто через таку воду не зможемо дати рослині й жмені добрив. Треба буде ставити фільтри зворотного осмосу – а це десятки і сотні тисяч доларів додаткових вкладень. Наприклад, садівник мені скаржиться, що в нього виноград не росте та жовтіє. А ви проби води брали? Ні. Взяли – а там EC 4,2. Все – можна хреста ставити на тій землі, хоча може пасовисько там і вийде», – резюмує Михайло Павлівський.
Раніше повідомлялося, що в ООН оцінили збитки Україні від підриву греблі Каховської ГЕС у $14 млрд.