Більша частина дендрологічного парку “Асканія-Нова” у Чаплинській громаді Каховського району на лівобережжі Херсонщини недоступна для відвідування працівниками.
Про це в інтерв’ю блогеру та журналісту Денису Казанському повідомила заступниця директора заповідника Наталія Корінець.
“Ми не знали, що відбувається там, нам заборонили ходити на території дендрологічного парку. До 20-х чисел жовтня (ймовірно, 2022 року, – МОСТ) російських військових у заповіднику не було. До керівництва навідувався окупаційний міністр охорони здоров’я з Криму Микола Бистрянцев, з нами постійно розмовляли. На території заповідника росіяни шукали зброю, російських дезертирів”, – розповіла жінка.
За словами Наталії Корінець, окупаційна влада проводила у неї обшуки, а згодом пропонувала їй співпрацювати.
“Приїхало два БТРа – з російськими військовими та поліцейськими. Вони позабирали у на телефони, мене відвели в окрему кімнату і сказали, що звинувачують у поширенні української пропаганди та спонсоруванні ЗСУ і що у мене буде проведено вдома обшук. Після обшуку забрали планшет, ноутбук та наказали повернутись на роботу”, – зазначила замдиректора заповідника.
На роботі росіяни питали, чи співпрацюватиме жінка з ними, коли заповідник “стане російським”.
“Я сказала ні, підписала протокол і через 4 дні виїхала”, – додала Наталія Корінець.
Територія біосферного заповідника “Асканія-Нова” окупована з 24 лютого 2022 року. Незаконним директором установи став Дмитро Мещеряков, якому інкримінували колабораціонізм.
Торік Мещеряков заявив про початок процесу переведення “Асканія-Нова” у федеральну власність Росії. З того часу почалися незаконні обміни тваринами між лівобережжям Херсонщини та окупованим Кримом.
У кінці квітня з’явилася інформація про те, що заповідник перебуває у критичному стані.
У грудні 2024 року росіяни зареєстрували його за своїм законодавством.
До повномасштабного вторгнення в “Асканії-Нова” проживали більше 3 тисяч видів тварин. З самого початку заснування заповідника, перевага віддавалася розведенню саме видів копитних, які були пов’язані зі степовими або лісостеповими ландшафтами.
На території заповідника проживало 27 рідкісних видів тварин, які занесені до “Червоної книги МСОП” та 7 видів – до “Червоної книги України” (кінь Пржевальського, кулан туркменський, зебра Греві, гвинторогий козел, гривастий баран, огар, степовий орел, сірий журавель, степовий журавель та інші). Деякі колекції рідкісних видів на сьогодні – практично втрачені.