Видання Associated Press розповіло про роль 73-го морського центру спеціальних операцій імені кошового отамана Антіна Головатого у висадці на лівобережну Херсонщину.
Як повідомило AP, ССО мали прокласти дорогу на лівобережжя для інших військ.
Розповідь журналістів заснована частково на інформації від офіцера 73-го центру на псевдо “Скіф”.
У 2022 році він захищав Маріуполь і потрапив до російського полону, де пробув 266 днів. Після звільнення він повернувся до 73-го центру.
Наприкінці травня спецпризначенці перебували вздовж Дніпра. Деякі з них знаходились в районі Каховської ГЕС.
Для десанту на лівий берег був розроблений план. Він включав у себе захоплення російських позицій на островах річки Дніпро.
Але план довелось змінювати через підрив Каховської ГЕС 6 червня. В результаті підриву були затоплені лінії постачання, російські, українські позиції і т. д.
Тому всім довелось відступити від Дніпра. Повернення до нього відбулось у липні. Разом з цим повернулось і питання контролю над островами.
73-й центр мав взяти острів в районі вже колишньої Каховської ГЕС. На ньому були настільки багато гучних комарів, що їх звук могла уловити натільна камера.
Під час місії з захоплення острову один з українських військових підірвався на розтяжці.
Це привернуло увагу росіян, які почали стріляти. Тому українським військам довелось відступити.
Військовий, який підірвався на розтяжці, повз до човна 3 кілометри. А сам човен виявився продірявленим.
Після цього росіяни закріпились на острові. На їх вигнання звідти довелось витратити ще декілька тижнів.
Далі бійців 73-го центру направили проти росіян в районі зруйнуваного Антонівського залізничного мосту.
Спецназівці прослухали розмови росіян і завдяки знанню російської мови заздалегідь дізнались, які сили стояли проти них.
Напад на них був невдалий, бо росіяни застосували для його відбиття ракети “Іскандер” та десятки БПЛА, які скинули сотні гранат.
Українським бійцям довелось відступити. Далі 73-й центр отримав завдання захопити острів біля села Кринки Олешківської громади.
Потрібну для цього інформацію українським бійцям розповів російський офіцер, який здався у полон разом з ще 11 військовими.
“Скіф” збирався прокласти шлях на лівий берег з 20 бійцями. Але для подальшого розгортання операції ССО мали зайти у Кринки і надати цьому підтвердження.
В середині жовтня це і сталось. Спецпризначенців у Кринках зафіксував український БПЛА.
“Це наша робота”, – сказав Скіф.
Після цього у район Кринок направили декілька українських бригад, які зараз перебувають там і ведуть бої з ЗС РФ.
Про перебування українських на лівобережній Херсонщині вперше офіційно заявив президент України Володимир Зеленський. Зробив він це у першу річницю звільнення Херсона – 11 листопада.
Через декілька днів факт перебування ЗСУ на лівобережжі визнав і його фейковий керівник Володимир Сальдо.
Як зазначалось вище, зараз в районі Кринок тривають бої. Ведуться вони з застосуванням різних видів озброєння з обох сторін.
Наприклад, нещодавно росіяни втратили там чергову важку вогнеметну систему “Сонцепьок”. А українські військові випробували у Кринках новий FPV-дрон.
Бойові дії супроводжуються російськими атаками з авіації. Вони тимчасово припинялись після збиття на Херсонщині трьох російських літаків Су-34.
Але сьогодні Сили оборони півдня України заявили про поновлення російських атак з повітря в районі Кринок.