Люди, які полюбляють кімнатні рослини, часто ставлять питання, як доглядати за бегонією вдома? Адже за неправильного утримання квітка може загинути практично відразу після придбання. Докладно розповідаємо про базові правила догляду за популярною кімнатною рослиною
Дотримуйтесь температурного і світлового режимів
Бегонія полюбляє світло, особливо квітуча. Влітку потрібно притіняти квіти, виключати потрапляння прямих сонячних променів, інакше на листі можуть з’явитися коричневі плями. Рослинам, які не квітнуть, потрібне розсіяне світло. Розташувати горщик з квіткою краще на східній або західній стороні квартири.
Кімнатній квітці потрібна температура у діапазоні 21-23° С влітку і 15-18° С взимку. Не можна обприскувати бегонію, оскільки за потрапляння сонячних променів на краплі води, що залишилися на листках, можуть виникнути сонячні опіки.
Саморобний ґрунт – краще
Оптимальним і найкращим варіантом для бегонії буде ґрунт, приготований за домашніх умов. Головне, щоб у нього була пухкість і відносна легкість.
Суміш повинна містити такий склад:
- листяний ґрунт – 2 частини;
- торф – 2 частини;
- пісок – 1 частина;
- компост – 1 частина.
Щоб ґрунт був пухким, потрібно використовувати вермикуліт, кокосове волокно, перліт та інші розпушуючи речовини. Якщо додати вапно або доломітове борошно, то й кислотність землі знизиться.
Перед тим, як приготувати ґрунт за домашніх умов, землю потрібно просіяти та прибрати великі включення. Листова земля з лісу, парку або саду містить шкідливі для рослини бактерії, які здатні викликати різні захворювання. Тому необхідна дезінфекція ґрунту. Потрібно прогріти його у духовці або обдати окропом. На дно горщика на ? висоти укладається дренажний шар (керамзит або гравій).
Організуйте правильний полив
Кімнатна рослина потребує щоденного рясного поливу, особливо у спекотний час. При цьому не можна допускати накопичення води у піддоні. На дні вазона має бути дренажна система. Для поливу потрібно використовувати м’яку, відстояну протягом доби, воду.
З кінця осені до початку весни потрібно зменшити кількість поливів до одного разу на тиждень. Взимку поливати рослини необхідно ще менше, особливо, якщо температура повітря у квартирі досить низька. Бульбову бегонію на зиму потрібно залишити у спокої, оскільки вона спить. Тому рослина поміщається у торф, а полив зовсім припиняється.
Починаючи з березня, можна поступово відновлювати полив. Влітку необхідно зволожувати ґрунт так, щоб зайва вода витікала через отвір у дренажній системі.
З жовтня поливати рослину потрібно у міру того, як підсихає верхній шар ґрунту. Волога не повинна застоюватися, інакше може загнивати коріння.
Для кожного сезону – своє підживлення
Для соковитого забарвлення стебла, тривалого квітнення, великих бутонів бегонію необхідно підгодовувати. Якщо не буде регулярних підгодівель, кімнатні квіти виглядатимуть слабкими і виснаженими.
Підживлювати комплексними мінеральними сумішами рекомендується у період з весни до літа, коли рослина активно зростає і зароджуються бутони. Спеціалізовані склади, які призначені для квітучих видів бегоній, потрібно використовувати один-два рази на тиждень. Важливим є грамотне застосування сумішей. Додавання їх у великій кількості користі не дасть.
Якщо бегонія продовжує квітнути і взимку, треба підживлювати ґрунт до кінця квітнення.
У флористичних магазинах є широкий вибір мінеральних сполук для бегоній. Використання добавок має бути з чітким дотриманням інструкції, щоб не завдати шкоди квіткам. Азотовмісні добрива можуть сповільнювати квітнення, але прискорювати при цьому зростання листя.
Не забувайте про огляди
Рослину необхідно уважно оглядати з усіх боків один-два рази на тиждень. Такий підхід допоможе вчасно виявити можливих шкідників або зафіксувати початок хвороби. Чим раніше вдасться помітити ознаки ураження, тим легше можна буде їх позбутися і вилікувати бегонію.
Найбільше шкодить рослині павутинний кліщ, нематода і попелиця. За появи грибка утворюється сіра гниль. Після виявлення недуги потрібно відразу обрізати уражені частини і обробити рослину фунгіцидами.
Дотримання перерахованих вище правил догляду дозволить дуже довго насолоджуватися розкішним, яскравим квітненням і дивним ароматом. Головне, берегти і уважно піклуватися про бегонію. І тоді квітка даруватиме багато бутонів, приємно пахнутиме і радуватиме око.