Під час дослідження фахівці Інституту аналітики і адвокації виявили, що лише за другий квартал 2018 року місцеві бюджети в 12 регіонах, де впроваджується Надзвичайний план Президента США для надання допомоги в боротьбі проти ВІЛ/СНІД (PEPFAR), витратили 2,5 мільйонів гривень місцевих коштів на тест-системи для діагностики ВІЛ. План впроваджується в регіонах з найбільшим рівнем поширеності ВІЛ-інфекції.
Із цієї суми 1,6 млн грн витратили на закупівлю лабораторних тестів та 900 тис. грн – на швидкі. Більшість закупівель у регіонах здійснені за конкурентними процедурами. Їхній відсоток у регіонах коливається від 50 до 83 %, але загалом є нижчим, ніж у І кварталі 2018 року.
Найбільше коштів на придбання тестів витратили у Донецькій області – 885 тис. грн. Регіон став також першим і за кількістю придбаних тест-систем. Трохи меншу суму на закупівлі тестів витратили на Київщині – близько 500 тис. грн.
Розглянемо обсяги коштів, витрачених на закупівлі тестів у розрізі регіонів
Цікавим показником залишається вартість за один тест у різних регіонах України. Оскільки діапазон цін дуже широкий і залежить від того, який вид тесту, виробник, відстань поставок, то для порівняння взяли найпоширенішу тест-систему у 2 кварталі – CITO TEST HIV ½. Середня вартість такого тесту у період квітень-червень 2018 року склала 85,5 грн. За перший квартал 2018 року аналогічний показник становив 71,8 грн./од.
Загалом за півроку із розрахунків витрат на 1 жителя регіону найбільшу кількість коштів для придбання тест-систем витратили у м. Київ – 2,2 гривень на особу та у Чернігівській області – 0,7 грн./ос. На початок року за рівнем поширеності інфекції лідирували Дніпропетровська (846,3 на 100 тис. населення) та Одеська (885,4 на 100 тис. населення) області. В цих же регіонах витрати у розрахунку на одного жителя невисокі – 0,3 грн./ос. для Дніпропетровської області та 0,09 грн./ ос. для Одеської. Найнижчий показник витрат зафіксували у Миколаївській області – 0,04 грн./ос.
Проведений аналіз ілюструє витрати на тестування лише за кошти місцевих бюджетів через систему Прозоро. Натомість сфера профілактики з ВІЛ/СНІД забезпечується із декількох джерел фінансування, де розподіл витрат може відрізнятися у розрізі регіонів. Таким чином підтримується рівновага у фінансуванні профілактики ВІЛ у різних регіонах України за кошти із різних джерел.
Довідково: Матеріал створений ГО «Інститут аналітики та адвокації» у рамках проекту «Regional monitoring and analysis for 100% of Life» за фінансової підтримки БО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» в рамках реалізації проекту HealthLink: «Прискорення зусиль з протидії ВІЛ в Україні» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст є відповідальністю Інститут аналітики і адвокації і не обов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів Америки.
Прес-служба ГО «Інститут аналітики та адвокації»