Интервью

Мер курортного Скадовська Олександр Яковлев виїхав з тимчасово окупованого міста, аби мати змогу і надалі допомагати мешканцям. Наразі він і частина його команди знаходяться у Львові, де їх прийняв давній друг та колега Андрій Садовий.
Про те, чим займається мер приморського міста у далекому Львові та якою він бачить свою місію, ми поспілкувалися за філіжанкою львівської кави

Херсонець Костянтин Дудченко після повномасштабного вторгнення Росії переїхав до Івано-Франківська. У рідному Херсоні в нього залишилася популярна кав'ярня Prostir.coffee, якій у січні виповнилося три роки.
В Івано-Франківську команда з Херсона змогла з нуля запустити нову кав'ярню, яку місцеві називають «херсонською».
Про каву, бізнес і Херсон ми і поспілкувалися.

Херсонський державний університет першим з херсонських ВНЗ виїхав з тимчасово окупованого міста до Івано-Франківська. Університет, який у 1917 році з'явився на базі евакуйованого до Херсону Юр'ївського учительського інституту, знову переживає нелегкі часи.
Його будівлю захопили росіяни та їх посіпаки, «проректором» призначили таксиста, а справжній проректор Максим Вінник був викрадений, але зумів вирватися з Херсона.
Про те, чим живе університет, ми поспілкувалися з його ректором Олександром Спиваковським.

Кореспондентка Укрінформ у Херсонській області Ірина Староселець півтора місяці жила і працювала у тимчасово окупованому Херсоні та виїхала у квітні, коли залишатися у місті було вже фізично небезпечно.
Нам вона розповіла про повернення на підконтрольну Україною територію, журналістику і її майбутнє, а ще про те, як отримала орден в Києві і де б хотіла його отримати насправді.

Видання "Лівий Берег" взяло інтерв'ю у солдата Збройних Сил України Павла Петриченка.
До повномасштабного вторгнення він був проєктним менеджером і учасником громадських ініціатив (в тому числі і "Хто замовив Катю Гандзюк?").
А за декілька тижнів до 24 лютого він став головою штабу нової партії Сергія Притули. Вже у березні Павло був зайнятий розбудовою волонтерського центру.
І у квітні пішов служити в ЗСУ. Тепер він воює на півдні України - керує дроном і розвідує позиції ворога для того, щоб скоригувати вогонь мінометної батареї.

Перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський - херсонець всього трохи більше трьох років.
У 2019 році він приїхав проводити тут вибори, і залишився жити і працювати.
Після окупації Херсонщини він залишився у Херсоні, де весь час працював і виїхав менше тижня тому, коли залишатися вже було максимально небезпечно.
Ми поговорили з Юрієм про життя в окупації, зрадників та навіть вибори. Останнє зараз звучить як щось з далекого минулого.

У квітні 2022 року Херсонський державний аграрно-економічний університет, згідно із Наказом Міністерства освіти і науки України, «переїхав» до Кропивницького та розмістився там на базі аграрного фахового коледжу. ХДАЕУ - не перший херсонський виш, який був вимушений релокуватися у зв'язку із повномасштабною агресією Росії. Раніше ми вже писали про Херсонський національний технічний університет, який перемістився до Хмельницького.
Сьогодні ж ми поспілкувалися з в.о.ректора ХДАЕУ Юрієм Кириловим, який розповів, з якими небезпеками довелося стикнутися вишу і як адміністрація поступово налагоджує усі процеси, пов'язані із доступом студентів до освіти.

На початку травня Херсонський національний технічний університет переїхав з тимчасово окупованої Херсонщини до Хмельницького.
Це лише частина викладацького складу, яка змогла вибратись з Херсонщини.
Ректор вишу Юрій Бардачов прийняв рішення залишитись з рештою колективу викладачів та студентами в Херсоні і достроково склав свої повноваження.
Виконувачкою обов'язків ректора стала Олена Чепелюк. З нею ми й поспілкувались про небезпеки, з якими стикнувся навчальний заклад після окупації та про налагодження навчального процесу в нових умовах.

Віктора Маруняка забрали з власного будинку 21 березня, в день народження. Звинуватили в організації диверсійної групи. Разом із кількома іншими мешканцями села його катували й допитували.
Маруняк - староста Старої Збур'ївки, що на Херсонщині. Він головує у цій громаді уже 16 років. Мешканцям області чоловік добре відомий своєю відкритістю, волонтерською діяльністю, відстоюванням інтересів громади та демократичних принципів за будь-якої влади і політичної ситуації в країні.
А ще українці можуть пам'ятати Маруняка як одного з героїв документального фільму "Українські шерифи" режисера Романа Бондарчука.

Правоохоронець Владислав Пастухов, який 5 березня застрибнув на російський БТР з українським прапором, розповів про той день у Херсоні. Це він зробив в інтерв'ю "Суспільному".