У серпневому моніторингу рівня гендерної чутливості районних медіа Херсонської області взяли участь 5 інтернет-видань: «Новий візит», «Іванівка.info», «Нижні Сірогози.City», «Нова Каховка.City», «05542 Олешки online» та 5 друкованих видань: «Придніпровська зірка», «Рідний край», «Сільські новини», «Трудова слава» та «Каховська зоря».
Загалом було розглянуто 229 публікацій. Мета моніторингу проаналізувати кількість жінок і чоловіків як експерток і експертів та героїнь і героїв херсонських медіа, наявність стереотипних образів, сексизму в журналістських матеріалах, тематичних статей. Перша хвиля відбулася в лютому, друга у квітні, а третя у червні 2020 року.
Загальна представленість жінок у друкованих і онлайн-виданнях Херсонщини у серпні 2020 року становить близько 32%. В інтернет-виданнях та друкованих медіа жінки були експертками та героїнями у питаннях освіти, волонтерства, медицини та соцполітики. Чоловіки були експертами та героями у сфері роботи органів місцевого самоврядування, медицині та криміналі.
Публікації COVID-19
Темою журналістських матеріалів була статистика захворювання на Covid-19. Напередодні першого вересня з’явилися статті про те, як планується навчання школярів в період епідемії. Херсонщина знаходиться «зеленій зоні» і не входить до переліку областей із жорсткими умовами карантину. Загалом матеріалів про Covid-19 було значно менше, ніж в попередніх моніторингах. В онлайн-виданнях чоловіки були експертами у 100% випадків. Найчастіше вони коментували питання у сфері політики та медицини. У друкованих ЗМІ – в 50% випадків. У статті Інтенет-видання «Нова Каховка.City» під заголовком «Ковід косить чоловіків» журналісти подавали статистику виявлених випадків у чоловіків за один день. При чому до того дня і наступного дня підтверджені випадки були також і у жінок.
Загалом в інтеренет-виданнях думку жінок наводили в матеріалах на теми освіти, волонтерства та екології (100%), 75% – у публікаціях про культуру та 67% – економіку. Найнижча представленість експерток – у темі криміналу 20%.
На сайті «05542 Олешки online» жодної інформації, де жінки фігурували б як експертки або героїні, не було. Сайт перетворився на рупор Олешківського міського голови, де розміщуються новини лише про нього.
У новинах видання «Нова Каховка.Cіty» чоловіки і жінки представлені майже порівну: 56% експерток і 44% експертів, 52% героїнь і 48% героїв.
Найбільша кількість героїнь – у повідомленнях сайту «Іванівка.info» (100%) та «Нова Каховка.Cіty» (52%), однак у першому виданні відсутні експертки, хоча в другому їх найбільше – 56%. Немає експерток та фемінітивів у виданні «Іванівка.info». 33% вживають фемінітиви видання «Новий візит» та «Нижні Сірогози.City».
Найбільша кільсть маскулунітивів (назви посад, професій, виду діяльності жінок у чоловічому роді) у виданні «Нова Каховка.City» Наприклад: Заступник голови комісії – Злипухіна Наталя; міністр соціальної політики Марина Лазебна; генеральний директор Центру Олена Ходорковська; заступник директора БДТ Ольга Ганжа. директор Ірина Лісовська; кореспондент Укрінформу Ірина Староселець; депутат Новокаховської міської ради Діана Іваннікова.
Загалом в онлайн-виданнях назви професій, посад, зайнятості жінок у жіночому роді (фемінітиви) вживані у 25% випадків. Цей показник нижчий за квітневий на 15%.
Відповідно до отриманих даних найбільш гендерночутливим онлайн-виданням Херсонщини у серпні стали «Нижні Сірогози.City» (40%), на другій позиції – «Нова Каховка.Cіty» (37%).
У друкованих медіа жінки як експертки фігурують у 24% випадків, а героїні – у 33%. Найчастіше вони коментували соціальні теми та питання освіта та науки (100%), порівну з чоловіками культуру/релігію, економіки та бізнесу (33%). Зовсім не представлені жінки- експертки у темах медицини, спорту, війни, екології та кримінальних хронік.
Найбільша представленість героїнь на сторінках газет зафіксована у матеріалах на тему освіти (100%), медицини (75%), культури (53%). Однаково з чоловіками як героями – в публікаціях на економічну тематику.
Не згадують про жінок-героїнь у матеріалах на тему соцполітики, спорту, війни, волонтерства та екології. Чоловіки були героями публікацій переважно на теми криміналу, політики та спорту.
Лише три видання використовували фемінітиви: «завідуюча», «волонтерка», «директорка», «підприємиця», «громадська активістка». Із них 75% фемінітивів – у матеріалах «Каховська зоря», у публікаціях «Сільських новин» – 67%.
Згідно цих даних гендернонайчутливішим друкованим видання у червні стала «Каховська зоря» (37%) та «Сільські новини» (36%)
Загальний Індекс гендерної чутливості гіперлокальних медіа Херсонщини у серпні склав 33%. Ознайомитися із результатами моніторингу друкованих та інтернет-видань 24 областей України (інфографіка) можна на сайті Волинського прес-клубу.
Експертка з моніторингу – Оксана Жіляєва
__________________
Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа відбувається в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews