Парламент заборонив голосування депутатів місцевих рад в умовах конфлікту інтересів. За відповідний законопроєкт №3034а авторства народного депутата Олега Макарова проголосували 3 грудня в цілому 261 народний депутат із 330 присутніх.
Рух ЧЕСНО в матеріалі про голосування депутатів Київради за наявності конфлікту інтересів наголошував на тому, що між законами “Про запобігання корупції”, “Про місцеве самоврядування в Україні” та зокрема Регламентом Київради існує колізія.
Антикорупційний закон забороняє вчиняти дії в умовах конфлікту інтересів. Регламент Київради забороняє навіть обговорення депутатом проєкту рішення, якщо він має такий конфлікт. Водночас стаття 59-1 закону “Про місцеве самоврядування в Україні” дозволяє депутату голосувати на пленарних засіданнях в умовах конфлікту інтересів, просто заявивши про його наявність.
Прийнятий законопроєкт виправляє колізію, змінюючи статтю 59-1, скоригувавши її відповідно до антикорупційного законодавства. Разом із тим, варто зауважити, що нова редакція цієї статті фактично посилається на статтю 35 закону “Про запобігання корупції” (врегульовує конфлікт інтересів, зокрема, в діяльності місцевих депутатів), яку Конституційний суд України рішенням від 27 жовтня 2020 року визнав неконституційною. Автор законопроєкту Олег Макаров, презентуючи його на засіданні профільного комітету 4 листопада, висловив переконання, що невдовзі Верховна Рада поновить дію статті 35, проте цього наразі так і не сталося.
4 листопада комітет ВРУ з питань організації держвлади та місцевого самоврядування рекомендував парламенту ухвалити цей законопроєкт за основу та в цілому. Водночас під час обговорення проєкту на засіданні комітету пролунало зауваження, що у малих громадах може скластися ситуація, коли рада не буде спроможна ухвалити рішення через наявність конфлікту інтересів одночасно в багатьох депутатів.
Зауважимо, що проти прийняття змін проголосував спершу депутат із групи “Довіра” Сергій Вельможний (при голосуванні за основу), а в цілому проголосував проти депутат від ОПЗЖ Михайло Папієв.
Також у першому читанні прийнятий законопроєкт 3381 про посилення відповідальності за ігнорування звернень і запитів депутатів місцевих рад.
Нагадаємо також, прийнятий законопроєкт щодо конфлікту інтересів був зареєстрований у ВР 27 серпня 2020 року. Народний депутат від “Голосу” Олег Макаров, будучи депутатом Київради від “Самопомочі”, очолював регламентну комісію міськради та брав участь у розробленні Регламенту Київради.