Європейський суд із прав людини визнав позов України проти Росії щодо анексованого Криму прийнятним та перейшов до розгляду справи по суті.
Про це йдеться у рішенні суду 14 січня, а також повідомляє міністр юстиції України Денис Малюська.
Україна заявляє, що контроль Росією півострова призвів до порушення прав людини. Зокрема, Україна просить визнати, що Росія порушує:
- право на життя;
- заборону катування;
- право на свободу та особисту недоторканість;
- право на справедливий суд;
- право на повагу до приватного і сімейного життя;
- свободу думки, совісті і релігії.
Україна заявляє, що Росія контролює Автономну Республіку Крим та місто Севастополь з 27 лютого 2014 року – ще до проведення невизнаного референдуму 16 березня 2014 року. ЄСПЛ підтвердив, що Росія дійсно мала контроль над півостровом з 27 лютого.
Водночас ЄСПЛ не буде розглядати, чи було законним проведення «референдуму» в Криму, тому що це «неважливо для розгляду справи».
Також суд визнав, що є достатньо доказів щодо:
- переслідування й залякування релігійних лідерів, які не стосуються російської православної церкви, конфіскації релігійного майна;
- поширення на територію Криму російського законодавства, через що з 27 лютого 2014 року суди в Криму не можна вважати «законними»;
- автоматичного запровадження російського громадянства та рейдів на приватні помешкання;
- придушення неросійських медіа;
- заборони масових зібрань, самовільного затримання організаторів мітингів;
- примусове позбавлення майна цивільних та приватних підприємств;
- придушення використання української мови в школах та переслідування україномовних школярів;
- обмеження пересування між Кримом та материковою частиною України внаслідок фактичного перетворення Росією адмінмежі на кордон;
- залякування кримських татар.
Водночас суд вирішив, що немає доказів вбивств і розстрілів, затримання іноземних журналістів та вилучення їхньої техніки у березні 2014 року, і відхилив відповідні скарги. Також суд заявив, що українська влада не надала доказів стосовно відчуження майна українських військових.
Дата винесення остаточного рішення щодо конкретних порушень у справі поки не визначена. Адже розгляд скарг однієї держави проти іншої може тривати роками.
Міністр юстиції Денис Малюська зазначає, що справа України проти Росії щодо анексії Криму має три важливі аспекти: юридичний, комунікаційний та протидія гібридній війні. За його словами, рішення судів рано чи пізно матимуть юридичні наслідки для топ-чиновників Росії.
«Ми і Рада Європи даємо потужний меседж. Крим залишається у наших пріоритетах, ми все пам’ятаємо і будемо доганяти усіх причетних… Росія підтримує міф про “мирне” та “правомірне” “приєднання” Криму. Міф, звичайно, в першу чергу для їх внутрішнього користування. Але вони намагаються просувати його і на міжнародній арені. Рішення ЄСПЛ – потужний юридичний удар по міфології, яка використовується РФ у гібридній війні», – зазначив міністр.