Чотири з шести родин, будинки яких понад три тижні тому постраждали через аварію на колекторі у Корабельному районі Херсона, отримали компенсацію. Де і як і живуть херсонці, чий будинок отримав найбільше пошкоджень, дізнавалося Суспільне.
21 грудня у Херсоні випав сніг. Подружжя Васильчуків повернулося з орендованого житла додому, намагаються відчистити та врятувати хоч щось зі свого майна, говорить Алла Олександрівна.
“М’ясорубки немає, мультиварки немає, все. Машинку запустили, бо прати треба. То працює, то не працює. Рятуємо ложку, виделку, три рази миємо, дезінфікуємо. Кип’ячу по пів години, щоб хоч якась виделка-ложка”, – каже жінка.
Володимир Васильчук говорить, у день, коли вони втратили свій будинок, який зводили 30 років, звідусіль летіло каміння. Наслідки можна бачити й досі на деревах та навколо будинку.
“Ось тут удар в трубу, його тут видно. Її просто зім’яло. Пів цеглини тут вилетіло. Я кажу: «Давай закривати двері». Люди вийшли на вулицю, а ми вже не можемо. Кабелі закоротило, ось тут лінія. Каміння летіло аж на другий будинок, 25 метрів”, – каже чоловік.
Пенсіонери розповідають, надходить час платити за оренду квартири. Чим платити – вони не знають, бо компенсації не отримали.
“Викликали в управління соціальної політики і дали нам такі папери, де ми маємо від усього відмовитися. От дивіться, згідно з цим рішенням – відмовитися від моральної компенсації, від матеріального, від усього. Ніяких претензій, щоб у нас не було ні до міськради, ні до водоканалу, ні до всіх інших підприємств, що їм підпорядковані. І якщо ми не підпишемо ці папери, нам нічого не дадуть. Всі наші сусіди, які живуть у теплих хатах, підписалися. Їм вчора перерахували гроші – кому скільки, є 140 тисяч, тут написано. А ми відмовилися. Тому що мільйон 100 – таких будинків немає, це собачі будки. А як жити? Ні холодильника, ні стінки, ні постілі”, – говорить Алла Васильчук.
Серед втраченого майна і домашня бібліотека.
“Основний чинний кодекс і закони України, які всі українці читали. І права тут всі. В неї підмокла репутація”, – каже Володимир Васильчук.
Жанна – сусідка Васильчуків по будинку говорить, ситуація така сама. Жінка також не отримала компенсацію.
“Обіцяли протягом двох тижнів виплатити нам гроші. У мене неповнолітня дитина зараз спить на підлозі на матрасі, тому що ми зняли квартиру за три з половиною тисячі однокімнатну. Диван там тільки і все. Гроші не дають, шантажують – пишіть, що ви не маєте до нас ніяких претензій. Тільки тоді ви отримаєте кошти. Чекайте, це я зробила? Чому ви мене шантажуєте? Ви обіцяли допомогти. Вони говорять – це дуже багато – мільйон триста п’ятдесят. Ми зараз дивилися будинки – ну ось тільки щоб стелі були, у такому напівзруйнованому стані можна купити справді. А де мені брати кошти на диван, ліжко, холодильник? Де мені це все брати?”, – каже Жанна Резнік.
Алла Васильчук говорить, що, ймовірно, підпише документи, щоб отримати компенсацію, тому що іншого виходу немає. За коментарями кореспонденти Суспільного звернулися до Олени Рузгіс начальниці управління соціальної політики Херсонської міської ради Олени Рузгіс.
“Дві родини, які ще не отримали, з ними продовжуємо працювати. Це ті, у яких значно пошкоджено. У них один будинок на дві родини. У програмі є такий пункт, який передбачає надання допомоги у зв’язку з надзвичайною ситуацією. Однак при цьому там і границі цієї ситуації зазначені. Але вони не великі, тому враховуючи, що тут була надзвичайна ситуація, яка виходила за межі всього, тому приймалося рішення окремо за цими родинами. І розмір допомоги визначався більший, ніж визначено програмою. Значно більший. За інформацією районної комісії, ними були опрацьовані вартість будівель аналогічних за квадратурою, якими володіли ці люди, і за роком, коли були збудовані ці будівлі. Тобто за цією допомогою, за інформацією районної комісії, можливо в Херсоні знайти житло”, – каже чиновниця.