росія розгортає репресивний апарат на окупованих територіях. Цілеспрямовано росгвардія та ФСБ шукають і затримують тих українців, які можуть організовувати протести й виступати проти окупації. Першим містом, з якого надійшли повідомлення про обшуки та затримання, став Херсон. Кого шукають окупанти і хто їм у цьому може допомагати – у матеріалі hromadske.
«400 затриманих херсонців»
9 березня офіційні українські джерела повідомили, що окупанти затримали в Херсоні 400 людей.
Про це на своїй фейсбук-сторінці проінформував Генштаб ЗСУ. У дописі йшлося, що окупанти намагаються запровадити адміністративно-поліцейський режим. Для цього до Херсонської області ввели підрозділи росгвардії. Саме їхні представники й затримали понад 400 громадян України.
Про вхід росгвардії та СОБР (Спеціальний відділ швидкого реагування – ред.) у Херсон стало відомо ще 5 березня. hromadske писало про це у матеріалі про перший організований мітинг у місті.
Слідом за Генштабом про 400 затриманих повідомила й омбудсмен Людмила Денісова.
«Неправомірно заарештували вже понад 400 громадян України за спротив владі загарбників», – написала Денісова 9 березня у своєму телеграм-каналі.
Також вона заявила про захоплення російськими бойовиками слідчого ізолятора у Херсоні. За її словами, персонал та утримуваних осіб херсонського СІЗО евакуювали заздалегідь. А російські війська облаштували там базу для потреб підрозділів росгвардії та готуються розміщувати затриманих українців.
Того ж дня hromadske почало перевіряти офіційну інформацію. Місцеві підтвердили захоплення СІЗО. Щодо кількості затриманих висловили сумнів.
«Про 400 не можемо підтвердити. Це дуже багато. В області немає стільки активістів. І це було б помітно», – написав hromadske херсонський журналіст.
Наступного дня, 10 березня, один з ініціаторів українських протестів у Херсоні – Сергій Павлюк – у фейсбук-стримі також заявив, що затримання 400 осіб не підтверджене.
«Але окупанти сьогодні активно рухалися Херсоном. Я знаю, що вони віднайшли точки СБУ і зараз на руках мають її архіви, хто з ними співпрацював у Херсоні. Тому нібито сьогодні були деякі арешти. Це підтверджений факт», – розповів Сергій Павлюк.
Перший полонений
9 березня на ютуб-каналі Rus Criminal опублікували відео із затриманим у Херсоні. Чоловік назвався Олександром Федюніним. Місцевий журналіст підтвердив, що це справді Федюнін, працівник місцевого військкомату. Також він згадується як начальник групи цивільно-військового співробітництва військової частини А 7053. Це 124 окрема бригада територіальної оборони Херсонської області.
На відео Федюніна запитують російською мовою про причину його затримання.
«Намагався зняти розтяжки біля будівлі “Скіфія”», – відповідає українець. Після цього автор відео перепитує, що це за будівля. Звідси випливає, що російськомовний чоловік – не місцевий. У Херсоні, напевно, кожен знає місцевий телеканал «Скіфія», який мовив майже три десятиліття. Три роки тому телеканал перейменували на «UA: Херсон».
Про замінування будівлі телеканалу стало відомо ще 3 березня після його захоплення російськими окупантами.
Згодом версія затримання Федюніна у російської пропаганди змінилася. Майора ЗСУ почали звинувачувати в тому, що він мав забрати зі схованки зброю та вибухівку і передати їх диверсійній групі для проведення теракту в Херсоні.
Подальша доля Федюніна невідома.
Росіяни полюють за «Нацкорпусом»
З 10 березня із Херсона почало надходити все більше повідомлень про те, що російські окупанти розшукують місцевих активістів.
Стало відомо, що 10 березня прийшли додому до Микити Тютюнника – одного з активістів. «Росгвардія з використанням автоматичної зброї та гранат штурмувала квартиру. Всі живі, вибиті кілька дверей, пошкоджений ліфт», – говорять очевидці.
За інформацією місцевих журналістів, на момент штурму Тютюнника у квартирі не було. Але там перебували його родичі. «Також обшуки були у його хлопців», – повідомив hromadske місцевий журналіст.
Микита Тютюнник з 2017 року очолював херсонський осередок політичної партії «Національний корпус». Також він є одним з ініціаторів створення муніципального футбольного клубу «Кристал». Автор познайомився з Тютюнником на матчі команди у 2018-му. Також Тютюнник був одним з активних учасників акцій «Хто замовив Катю Гандзюк?»
Група російських спецпризначенців навідалась і до чинного лідера херсонського осередку «Нацкорпусу» Івана Старостенка. Наприкінці 2019-го він став відомим на всю країну своїми діями проти правоохоронців на протесті під Верховною Радою. Нині чоловік бере участь у бойових діях у складі «Азову».
Через власний Instagram Старостенко передав привіт «оркам у Херсон і всьому сєпарському двіжу, який очолює Стремоусов» (Кирило Стремоусов – проросійський блогер-колаборант із Херсона – ред.)
«До мене ви приїжджали на дві адреси. На одну адресу – аж чотири рази. Що шукали, незрозуміло. Ви вп’ятнадцятьох приїжджали в будинок, де живе дівчина нашого хлопця. Повсюди катаєтесь по 15-20 осіб на броні. Ви намагаєтесь знайти нас. Але не знайдете – ми вас знайдемо. У вас одна дорога й одна доля: ви здохнете», – розповів Старостенко.
Окупанти вирішили зробити в Херсоні концтабір
11 березня Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим через свою фейсбук-сторінку повідомило, що в Херсоні окупанти шукають людей за домашніми адресами – переважно учасників АТО/ООС, українських правоохоронців, представників кримськотатарської спільноти. Водночас мародери окупантів не цікавлять.
Того ж дня користувач Twitter «KherRadio/Радіо Хєрадіо» повідомив про дії окупантів в одному з житлових мікрорайонів міста – Острів.
«Ходять по будинках та арештовують причетних до СБУ/Нацполіції/ТрО/добровольців. Окупанти вирішили влаштувати з Херсона концтабір. Скидається на те, що москалі дуже хочуть усе-таки спонукати Херсон до колаборації, заарештовуючи активістів та потенційних партизанів», – написав «KherRadio/Радіо Хєрадіо». Також до цього повідомлення додали відео очевидців з коментарем: «За зовнішнім виглядом – це ФСБ/росгвардія (чорні броніки)».
Місцева журналістка розповіла hromadske про дії окупантів: «Вранці у двох будинках заблокували виходи з під’їзду і кричали “сдавайте нациков, иначе не уйдем, будете заблокированы”. Потім, десь через пів години-годину, ішли. Кого шукають, незрозуміло».
Пособник окупантів у Херсоні
Старостенко у своєму відео назвав очільником «сєпарського двіжу» в Херсоні Кирила Стремоусова.
Нині Стремоусов перебуває у Херсоні й записує звідти відео, які публікує в ютубі. Так, у ролику за 9 березня він покладає на Володимира Зеленського відповідальність за тисячі загиблих, очільника Миколаївської обласної військової адміністрації Віталія Кіма називає «дегенератом», а Херсон – звільненим на багато століть містом.
«Фашистів гасили, будемо гасити в параші, у будь-якій ситуації. Фашисти, готуйтеся, з вами ніхто розмовляти тут не буде», – каже Стремоусов у своєму відео.
10 березня в телеграм-каналі проєкту «Інформаційний спротив» оприлюднили інформацію про можливий зв’язок Стремоусова з ФСБ. На підтвердження цього додали листування, яке нібито отримали українські хакери. За твердженням авторів, у переписці також брали участь співробітник ФСБ Валерій Солоха та колаборант із Херсона Віктор Яценко. Останній народився у Херсоні, певний час був «міністром зв’язку “ДНР”», оголошений СБУ в розшук.
У цьому листуванні Стремоусов пише, що його люди показово викрадуть проукраїнського активіста, якого зіграє його знайомий «Саша». А наступного дня мало з’явитися відео, у якому «Саша» повідомить про співпрацю з СБУ та причетність спецслужби до організації мітингів по області. Співрозмовник відповідає, що також на відео має бути про те, що СБУ хоче спровокувати людські жертви серед мирного населення, аби потім звинуватити в цьому росію.
Описане в листуванні відбувалося в реальності.
5 березня на протесті у Херсоні стався інцидент. Окупанти здійснили спробу затримати людину. Протестувальники пішли її відбивати. Згодом це призвело до стрілянини в повітря. Тобто це могло бути описане «показове викрадення проукраїнського активіста». Але все пішло не за планом. Протестувальники затриманого відбили.
А 8 березня на ютуб-каналі Стремоусова вийшло відео із «Сашком». Чоловік на відео відрекомендувався активістом і блогером Олександром Тарасовим. Людина з такими даними очолює херсонську медіапрофспілку.
Також «Сашко» розповів, що з 2011-го співпрацює з СБУ. І каже, що мітинги в Херсоні координуються Службою безпеки, щоби спровокувати людські жертви.
Водночас «Сашко» сидить на тлі українського прапора й нібито перебуває на допиті в українськомовного чоловіка. Останній зокрема запитує: «Чому москалі хотіли відбити тебе у нас?». Усе це має вигляд постановки й вибивається із загального тону викладених відео на ютуб-каналі Стремоусова.
Достеменно підтвердити оприлюднене «Інформаційним спротивом» листування херсонця Стремоусова з ФСБ hromadske не може. Але його діяльність від початку захоплення Херсона росіянами свідчить про співпрацю з окупантами. Тож він справді може бути причетний до переслідувань українських активістів у місті.
Каральні операції росіян
Дії окупантів у Херсоні підтверджують інформацію, яку західні видання оприлюднювали напередодні. Так, газета Financial Times у матеріалі за 7 березня повідомляла про підготовку ФСБ каральних операцій у захоплених українських містах. Їхньою метою мало бути придушення протестів українців.
«Російські офіційні особи розглядають агресивні заходи для придушення ймовірного протесту та опору», – писало видання з посиланням на дані західних спецслужб. Водночас ФСБ мало залучати репресивні затримання організаторів мітингів і навіть публічні страти.
Ще до початку широкомасштабного вторгнення Foreign Policy писало про розвіддані США. Зокрема про те, що росія планує атакувати в Україні політиків, активістів та російських дисидентів, а відповідні списки для арешту чи вбивств були підготовлені ще до початку великої війни. «Ці дії, які в попередніх російських операціях передбачали цілеспрямовані вбивства, насильницькі викрадення, застосування катувань, імовірно, будуть спрямовані на тих, хто виступає проти дій росії», – ішлося в публікації.
Один з ініціаторів протестів у Херсоні, Сергій Павлюк, у своєму стримі на Facebook 5 березня розповів про власний досвід спілкування з людиною, яка поводилася як ФСБ-шник. Сталося це у будівлі Херсонської облдержадміністрації в день масового протесту. «Я ніколи не спілкувався з КГБ-шниками, а тут розумієш: ото да, чотка промивка мізків, дуже ввічливо. Я зрозумів, що означає “ввічливі люди”. Але це військові. Їм по барабану. У них наказ, і вони будуть його виконувати», – розповів Павлюк. Водночас він додав, що росіяни записали його телефон нібито для подальшого зв’язку. Після цього Павлюк продовжує щовечора виходити в прямий ефір і називати росіян окупантами.
А користувач Twitter із ніком «KherRadio/Радіо Хєрадіо» після перших затримань та обшуків порівняв дії росгвардії в Херсоні з гестапівськими: «Важливо, що росіяни не здійснили повної блокади Херсона станом на 11 березня 2022 року. Отже, єдиним успішним наслідком просування танків Україною з їхнього боку є: 1) виснаження Херсона внаслідок закриття шляхів постачання ресурсів; 2) блокування можливості протестів через арешт активістів у стилі Гестапо».
* * *
11 березня окупанти серед білого дня викрали міського голову Мелітополя Івана Федорова. Напередодні він відмовився співпрацювати з росіянами. Вже наступного дня кілька тисяч жителів міста вийшли на вулиці з вимогою відпустити мера. Тож поки стратегія залякування закінчується для окупантів протилежним результатом до того, на який вони очікують.