Необхідність проходження фільтрації на російських пунктах пропуску й проблеми під час перетину кордону з третіми країнами – найсерйозніші проблеми, з якими можуть зіштовхнутися мешканці Херсонської області, які виїжджатимуть з окупованого регіону через Крим.
Як пише видання Крим.Реалії, зараз для мешканців це – єдиний шлях виїхати з окупованого регіону не через зону активних бойових дій.
Але цей шлях прийнятний не для всіх. Є люди, яким краще й не намагатися виїжджати через російський пункт пропуску. Це: працівники органів влади, правоохоронних і судових органів, колишні військові, а також громадські діячі і журналісти. Бо на російських пунктах пропуску доведеться пройти фільтрацію, під час якої співробітники фсб росії намагатимуться знайти всі відомості про людину, які є у відкритих джерелах.
Зараз відкриті автобусні перевезення по маршруту «Херсон-Сімферополь», що трохи спростило виїзд й зробило його приблизно вдвічі дешевшим. Але тут варто враховувати, що перевізник заздалегідь подає на пункт пропуску дані пасажирів. Тому у разі сумнівів щодо певної людини її може чекати як мінімум неприємна розмова із співробітниками російських спецслужб. Наслідки необдуманого рішення їхати через Крим можуть бути й гіршими.
Виїзд через Крим і росію в треті країни – недешеве задоволення для херсонців. Зараз це коштує 500-600 доларів з людини. Також потрібні гроші на харчування під час поїздки та інші супутні витрати. До того ж перевізники не надають ніяких гарантій того, що людина буде доставлена в третю країну.
Зараз виїжджають в треті країни й мешканці окупованого півострова. Й у них можуть виникнути проблеми під час перетину кордону.
Відомий випадок, коли одержаний у Криму російський паспорт став проблемою на білорусько-латвійському кордоні. Співрозмовник, який попросив не розкривати його ім’я з метою безпеки, отримав від латвійських прикордонників відмову у перетині кордону, але формальною причиною стала відсутність українського закордонного паспорта з біометричним чіпом (паспорт старого зразка був дійсним). З тими ж українськими документами він за кілька днів перетнув російсько-естонський кордон.
Мінреінтеграції в умовах відсутності безпечних коридорів рекомендує виїжджати на підконтрольні Україні території через анексований Крим, Росію та треті країни. У разі, якщо немає закордонного паспорта, у міністерстві запевняють, що українців до країн ЄС пустять, а вже надалі можна оформити довідку в консульстві. Оформити новий український закордонний паспорт сьогодні можна на території, підконтрольній українському уряду, чи Польщі.
Працює гаряча лінія Мінреінтеграції України з кризових питань, у тому числі щодо евакуації з тимчасово окупованих територій. З підконтрольної українському уряду території до неї можна додзвонитися за коротким номером 1548. Там, де українські мережі зв’язку недоступні, можна скористатися Whatsapp, Telegram і Viber +380960788433. Заявлено, що лінія працює цілодобово.
Крім того, у березні 2022 року було створено Національне інформаційне бюро, куди можна повідомити про зниклих безвісти, викрадених та затриманих у результаті фільтрації. Короткий номер цієї гарячої лінії в Україні – 1648, номер для міжнародних дзвінків – +380442878165.